Skocz do zawartości

Regulamin Pucharu PSPD


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

W załączniku zamieszczam nasz projekt nowego Regulaminu Pucharu PSPD.

 

Drugim dokumentem, który przygotowaliśmy, jest występujący niejako w zestawie "Protokół pokonkursowy", obecnie realizowany w formie checklisty. Idea, jaka nami kierowała jest taka, by w jednym dokumencie zawrzeć wszystkie wymagania stawiane konkursom przez Komisję Techniczną.

 

Przed opublikowaniem nowych reguł chcemy przedstawić je do akceptacji Wam - jako stronie najbardziej zainteresowanej. Oceńcie, czy nasze pomysły idą w dobrą stronę. Nie wahajcie się również wytykać błędów :)

regulamin pucharu.pdf

Checklista.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13. W przypadku rażących uchybień konkurs zostanie zawieszony w Pucharze PSPD na jeden sezon. Po okresie karencji konkurs będzie traktowany jako nowy, a jego wyniki wliczane do punktacji z wagą 1⁄2.

Fakt, nie wynika z tego że edycja z uchybieniami zostaje wykluczona z klasyfikacji trwającego pucharu. Rozumiem że taki konkurs ma "karę" przez 3 sezony?(wykluczenie z bieżącej, zawieszenie w następującej edycji oraz 1/2 punktacji w kolejnej.).

Nie jest też przewidziana sytuacja kiedy to w kolejnej edycji, w trakcie karencji, znów konkurs powtarza błędy, nie wiem czy jest to zasadne, ale to daje też trochę roboty KT, musiała by się przyglądać takim konkursom(obstawiam że w okresie karencji organizatorom nie będzie zależało by trzymać się dobrych praktyk... skoro i tak jest wykluczony, choć takie sytuacji weryfikują sami piwowarzy :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem droga dobra.

W regulaminie (pkt. 12 i 13) jest mowa o "drobnych" i "rażących" uchybieniach. Byłoby dla mnie czytelniejsze, jeśli autorzy wskazaliby po przynajmniej jednym uchybieniu drobnym i rażącym. Rozumiem, że to dość trudne, ale różnice w interpretacji uchybień mogą być źródłem wielu nieporozumień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi rozwiązania, które ograniczyłoby szaleńczy wyścig po punkty. Kiedyś grałem w WFB - ogólnopolska liga zaliczała bodajże 10 najlepszych wyników z sezonu, w tym maksymalnie 4 wyniki z turniejów najwyższej kategorii. Sprawdzało się to bardzo dobrze. Ponieważ regulamin wprowadza coś przypominającego rangi konkursów, system jest możliwy do zastosowania również tutaj (być może po modyfikacjach). 

 

Patrząc po kolejnych sezonach, trzeba zdobywać coraz więcej punktów by znaleźć się w czołówce ligi. W konkursach robi się tłok (jak u nas - II edycja Podlaskiego, 50+ witbierów). Poza tym, dajcie odpocząć temu biednemu andy'emu i Maryhowi, bo chłopaki chyba już warzą kosztem snu ;).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę nieco odbiegając od tematu. Jestem zwolennikiem (podobnie jak wyżej piszący pan_czarny i zapewne wielu innych) ograniczenia liczby konkursów, kwalifikowanych do Pucharu PSPD, maksymalnie do 35 kategorii na sezon. W ubiegłym sezonie zakwalifikowano ponad 50 piw, w bieżącym zapowiada się około 85. Zaczyna się to wymykać spod kontroli. Dla piwowara chcącego zaistnieć w czołówce to mordercza praca, a ma być to przecież przyjemność, połączona z wysoką jakością. Przypomnę, że w pierwszej edycji sklasyfikowano około 25 piw i była to liczba sensowna.
Jak to rozwiązać? W zależności od renomy konkursów i frekwencji uczestników, przydzielić poszczególnym oddziałom terenowym 1-5 piw kwalifikowanych do Pucharu. Nic nie stoi na przeszkodzie by nadal organizować wiele konkursów z licznymi kategoriami jednak do Pucharu wchodziłyby wybrane, zadeklarowane wcześniej. Konkursy powinny się odbyć do połowy czerwca, tak by główny konkurs PSPD ostatecznie kończył rywalizację.

Bardzo mi się podoba, że wzięliście się za weryfikację zasad i że konsultujecie działania z piwowarami. To chyba jedyna komórka w PSPD, która nawiązuje jakiś dialog :) Kolejni Prezesi wydają jedynie oświadczenia, a co robi Komisja Szkoleniowa, to chyba tylko ona wie. Nie byłbym sobą, jeśli nie dopiekłbym komuś od czasu do czasu, nie ma w tym jednak złośliwych zamiarów, próbuję mobilizować.

Co do spisanych przez Komisję zasad:
Najbardziej innowacyjne i moim zdaniem słuszne są punkty 5,6,7, dające możliwość uwzględniania konkursu w Pucharze już w dniu ogłoszenia wyników. Tak jest zresztą podczas normalnych zawodów sportowych. Przedstawiciel organizacji nadzorującej czuwa nad prawidłowym przebiegiem konkursu i potwierdza zgodność do centrali, w naszym przypadku do KT. W kolejnych dniach można weryfikować, nagradzać, karać itp. Taki proces chroni piwowarów, którzy nie będą karani, jak dotychczas się zdarzało, za niekompetentnych sędziów lub organizatorów. Kwalifikację poszczególnych konkursów w przyszłym sezonie można już weryfikować na podstawie danych z sezonu bieżącego, a mamy kilka chwastów, które należałoby wyrwać ;)
Punkt 8 - trzeba napisać dobitniej:
W regulaminie konkursu należy uwzględnić przeprowadzenie go zgodnie z "Zasadami dobrej praktyki dla konkursów piwa" wg PSPD oraz z użyciem sędziowskiego arkusza oceny. Należy także także jednoznacznie zadeklarować konkretne kategorie do udziału w Pucharze. W tym roku w regulaminie jednego z konkursów pojawiły się nowe dobre praktyki, których nikt z nas nie poznał :)
Punkt 10 - zróbcie może ankietę wśród piwowarów, jaka forma metryczki odpowiada im bardziej:
1 - zbiorcza, opracowana przez sekretarza, jak jest obecnie.
2 - skan wszystkich metryczek od poszczególnych sędziów.
Opcja druga jest dla mnie wartościowsza, nawet jeśli między sędziami są rozbieżności. A nawet tym bardziej. Jest też przy okazji mniej pracochłonna.

Zastanówcie się nad dodatkowym punktem - minimalna ilość piw w kategorii, pozwalająca uwzględnić ją w Pucharze - proponuję 15 szt..

Wasze opracowanie jako całość podoba mi się, załóżcie jakieś końcowe terminy na konsultacje, poprawki i wdrożenie z życie. Im szybciej, tym lepiej.

Powodzenia.

 

Edytowane przez Maryh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś mi przyszło do głowy:
Trzeba się ustrzec przed kwalifikowaniem do pucharu konkursów, które w rażący sposób łamią zasady już na wstępie, typu:
- 2 sędziów w komisji
- zero certyfikowanych sędziów PSPD w komisji
- skrajnie złe warunki do sędziowania
- inne niedopuszczalne zmienne
W takich przypadkach przewodniczący komisji lub sędzia techniczny, delegowany przez KT, miałby prawo do ogłoszenia, że konkurs lub dana kategoria nie będzie uwzględniona w Pucharze. Najważniejsze by to zrobił publicznie i przed rozpoczęciem rundy finałowej. Wydaje mi się, że tak skrajnych przypadków już nie będzie ale całkowicie wykluczyć ich nie możemy.

Edytowane przez Maryh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się ustrzec przed kwalifikowaniem do pucharu konkursów, które w rażący sposób łamią zasady już na wstępie, typu: - 2 sędziów w komisji - zero certyfikowanych sędziów PSPD w komisji - skrajnie złe warunki do sędziowania - inne niedopuszczalne zmienne

No właśnie, w obecnej formie regulaminu nawet konkurs który odbyłby się formie konsumenckiej musiałby być dopuszczony.

 

edit:

Zupełnie co innego jest zaliczenie konkursu pomimo zaistnienia problemu typu: zgubienia przez kogoś metryczek czy też olania ich wysłania albo problemów z nagrodami itp. gdy sam konkurs odbył się prawidłowo, a co innego jest zaliczenie konkursu z poważnymi uchybienia podczas jego przeprowadzania bo zaliczamy konkursy a priori bez względu na ich przebieg.

 

To też ujawnia kolejny problem którego nie da się rozwiązać czyli mieć w Pucharze tylko i wyłącznie konkursy przeprowadzone prawidłowo i jednocześnie całkowicie pewną listę uwzględnianych konkursów przed sezonem.

Albo mamy konkursy w Pucharze tylko poprawnie przeprowadzone ale wtedy kwalifikujemy konkursy po ich przeprowadzeniu albo mamy listę konkursów przed sezonem ale nie mamy żadnej pewności jakiej jakości konkursy będzie trzeba uwzględnić w Pucharze.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiewając po kolei Wasze wątpliwości:

 

Lista konkursów, które będą zaliczone do Pucharu będą znane już 2 miesiące przed dana połową sezonu. Więc będziecie mieli masę czasu na ułożenie planu warek :)

Na tym etapie konkurs już może nie zostać zaliczony do Pucharu (np konsumenckie). W przypadku 'rażących' uchybień, które Was tak martwią. Ja bym nie dramatyzował. znacząca większość konkursów organizowana jest po raz kolejny. Zresztą, ja jestem zdania, ze należy sobie ufać i nie zakładać z góry 'worst case scenario'.

Oczywiście, w razie jakiś wielkich obsów będziemy interweniować na bieżąco, standardowo jednak zakładamy, że kara dla konkursu to nie zaliczenie w przyszłym sezonie (+ ew kolejny sezon z wagą 1/2 w przypadku rażących zaniedbań). Staramy się maksymalnie chronić interesy piwowara.

 

Tak na prawdę organizatorom konkursów też zależy na poprawnym ich przeprowadzeniu, więc nie zamartwiałbym się na wyrost.

 

Co do ilości konkursów w sezonie - wiemy o problemie. W obecnej wersji regulaminu nie ma żadnych rozwiązań zaproponowanych z prostego powodu - chcemy zobaczyć, ile konkursów uda się sklasyfikować do Pucharu po zaostrzeniu wymagań ;) Jeśli się okaże, że nadal jest ich bardzo dużo - wypracujemy do kolejnej edycji jakieś rozwiązanie tego problemu.

 

Faktycznie w regulaminie brakuje dopisku, ze do rozliczenia konkursu potrzeba wysłać do nas Checklistę (to jest w samej checkliście napisane) - uszczegółowimy ten punkt, słuszna uwaga.

 

Co do rozsyłania metryczek finałowych - tu oprócz interesu piwowarów jest jeszcze interes sędziów i (przynajmniej na razie) nie planujemy wprowadzać w tym zakresie zmian.

 

Sam regulamin staraliśmy się zrobić w miarę ogólny - dzięki temu ma 1,5 strony, a nie 10 :) To jasne, ze nie ma w nim rozpatrzonych wszystkich przypadków, nie wszystko (łączne z pojęciami) jest doprecyzowane itd. W moim odczuciu to nie jest potrzebne. Utworzenie regulaminu pucharu i tak jest sporym krokiem w kierunku formalizacji (obejrzyjcie sobie obecną wersję na stronie PSPD :) ) Wszystkie nie ujęte regulaminem przypadki będziemy rozwiązywać zdroworozsądkowo - myślę, ze to lepsza droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy planowane jest wejście w życie nowego regulaminu?

Nie podjęliśmy jeszcze decyzji.

 

Bardzo staraliśmy się zdążyć przed kolejnym sezonem Pucharowym, ale się nie udało. Musimy podjąć decyzję, czy można wprowadzić nowe zasady 'od półmetka' sezonu, czy musimy czekać na start kolejnego.

 

Pozytywne jest to, że chyba nie macie jakiś specjalnych uwag to tego, co stworzyliśmy, więc przynajmniej tu konsultacje nie będą się przeciągały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to chyba jakiś żart.

Przez rok pracowaliście nad 1 stroną regulaminu po to, żeby kolejny rok to wdrażać? To co zrobiliście powinno zająć miesiąc. Kadencja się wam skończy a nowa komisja znów stwierdzi, że trzeba wszystko zacząć od początku.

W obecnym sezonie jesteście zupełnie bezradni przy konkursach, w których organizatorzy zalegają z rozliczeniami. Gdzie mikołajkowy? - po raz kolejny w czarnej rzyci (jest ponad 5 miesięcy od finału). Gdzie łódzki? - jeszcze przed rozegraniem powinien być wykluczony (2 miesiące od finału, zbyt późno ogłoszony). Gdzie warszawski? (półtora miesiąca od finału). Gdzie Jurajski? - to w ogóle jakiś konkurs z kosmosu, 4 piwa w 1 kategorii będzie zaliczone do pucharu?

To przecież prezesi oddziałów terenowych i certyfikowani sędziowie organizują te wydarzenia, nie macie z nimi kontaktu? Nie macie na nich wpływu?

Nagrabię sobie tym wpisem ale podsumowując - chędożyć wasze puchary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmujemy słowa krytyki z pokorą - macie do nich pełne prawo.

 

Faktycznie, przygotowanie tego projektu (z różnych względów) zajęło nam znacznie więcej czasu, niż powinno. Pozostaje nam zdwoić wysiłki, by w przyszłości lepiej i sprawniej wywiązywać się z naszych obowiązków.

 

Co do konkursów, które nie zostały jeszcze zaliczone do pucharu - uwierz, że KT równie mocno jak piwowarzy cierpi braku kontaktu ze strony organizatorów. Wszystkie te problemy rozwiąże nowy regulamin konkursu (bo KT będzie musiała być na bieżąco informowana o wszystkim, co się dzieje z konkursem, a piwowarzy już na starcie sezonu będą mieli pewność, który konkurs zostanie zaliczony do Pucharu)

 

Co do czasu wdrażania - mam pewien pomysł, który może, choć w niewielkim stopniu, da zadość Waszym oczekiwaniom. Musze go jednak najpierw omówić z resztą KT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam gwoli wyjaśnienia, że Łódzki został niedawno formalnie zaliczony, ale ze względu na natłok obowiązków nie miałem czasu zrobić aktualizacji. Potwierdzenie z Jurajskiego wpłynęło dopiero wczoraj. Myślę, że oba konkursy zostaną uwzględnione w klasyfikacji w najbliższych dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniesiecie się jakoś do aktualnego zaniżania poziomu konkursu Podlaskiego, przez straszenie niezaliczeniem do pucharu z powodu dodatkowych komentarzy do metryczek?

 

Zapewne się odniosą ... daj im czas żeby mieli chwilę na ubranie tego w ładne, emfatyczne i nobliwe słówka (tak, jak przystało na GWA) :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko się chciałem spytać dlaczego sprawę metryczek obchodzi się jak pies jeża?

 

" w przypadku niespełnienia tego punktu konkurs nadal może być kwalifikowany do Pucharu PSPD,
konsekwencje niewywiązania się ze swoich obowiązków ponosi sędzia"

 

Wg mnie, konsekwencje niestety ponosi piwowar ;) który rzeczonych metryczek nie dostał :(

Metryczki mają być dostarczone, tak jak inne warunki maja być spełnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co stoji na przeszkodzie aby wszystkie metryczki byly jawne?

Poza imieniem i nazwiskiem nie ma tam poufnych danych a ono i tak jest na publikowanej liscie zgloszen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniesiecie się jakoś do aktualnego zaniżania poziomu konkursu Podlaskiego, przez straszenie niezaliczeniem do pucharu z powodu dodatkowych komentarzy do metryczek?

Odpowiem. Nic takiego nie  miało miejsca. Masz niedokładne informacje. Gdy tylko wszystkie metryczki zostaną rozesłane, Podlaski zostanie zaliczony do Pucharu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem. Rozumiem teraz, czemu tak myślicie. Pozwólcie, że przytoczę fragment swojego maila, w którym zabrałem głos w sprawie komentarzy Czesława do metryczek w Podlaskim. Jest to jedyny mail któregokolwiek z członków komisji technicznej.

 

 

 

Nie sądzę (bo to kwestia głosowania wewnątrz KT) by Podlaski został usunięty z Pucharu z powodu komentarzy Czesława do metryczek (cały czas bazuje na moim wyobrażeniu tych komentarzy). KT przyświeca wspólny cel z obranym przez Czesława - profesjonalizacja konkursów, ocen sędziowskich i poprawa informacji zwrotnych, jakie otrzymuje piwowar. Przede wszystkim z tego względu raczej nie podejmiemy negatywnych decyzji w sprawie Podlaskiego.

 

Sami oceńcie, jak to interpretować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przede wszystkim z tego względu raczej nie podejmiemy negatywnych decyzji w sprawie Podlaskiego.

 

Sami oceńcie, jak to interpretować.

Nie chciałbym być czepliwy, ale moja interpretacja jest taka, że jedno słowo potrafi wiele zmienić w wydźwięku i sensie wypowiedzi.

 

Raczej nie podejmiecie czy nie podejmiecie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest opinia Andrzeja, a KT składa się z trzech osób. Nie możemy teraz decydować, bo konkurs nie został jeszcze rozliczony. Decyzję podejmiemy wtedy, gdy organizator zgłosi spełnienie wszystkich wymogów pucharowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie chciałbym być czepliwy, ale moja interpretacja jest taka, że jedno słowo potrafi wiele zmienić w wydźwięku i sensie wypowiedzi.

 

Raczej nie podejmiecie czy nie podejmiecie???

 

To jest moja opinia, nie konsultowana z resztą składu KT. Nie mogę decydować za innych więc unikam deterministycznych stwierdzeń - myślę, że to rozumiesz.

A odchodząc od czepiania się słówek - wydaje mi się, że wydźwięk mojej wypowiedzi jest dość jasny

Edytowane przez 1therion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.