Skocz do zawartości

sweet/milk stout -pierwsze zacieranie świta


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciał bym się pochwalić swoim pierwszym warzeniem z zacieraniem. Zrobiłem stouta. Gotowe składniki zakupiłem na 15l i 12 BLG.

Slody pale ale,monachijski II, jęczmień prażony, czekoladowy ciemny. Chmiele Marynka , magnum oraz laktoza.

 

Słody zacierałem w 11l. wody. Po wysłodzeniu otrzymałem 13,5. Chmielenie. Chłodzenie dodałem 2,5l wody z lodówki. Samo chłodzenie trwało ok 3 godzin. Dodatek drożdży i Warka w fermentorze.

BLG wyszło 13.

Czekam aż zacznie pracować.

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem i zmartwienie bo mijają 24 godziny a w rurce nie słychać bulgotania. Czytałem że fermentor może być nieszczelnych to okleiłem go taśmą. Czy wpływ miały by drożdże które były uwodnione i podane po ok 2 godzinach? (nie przewidziałem że tak długo będę chłodzić).

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Chciał bym się dowiedzieć co zrobić by moja Warka bardziej odfermentowała. Zaczynałem od 14 blg po tygodniu miałem 8blg mijają 3 tygodnie i ekstrakt ma 8 blg. Fermentator stoi w kuchni, temp. otoczenia 22-24 st.

Kwestia czy rozlewać do butelek czy można coś zrobić by zeszło niżej blg.

Zamieszałem dzisiaj fermentorem może to coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz już 3 raz... Już Ci pisałem, że jak nie podasz konkretów to nikt Ci nie wywróży. Bo niby skąd ktoś ma wiedzieć ile było poszczególnych słodów, jakich drożdży użyłeś, jak zacierałeś, jak wysładzałeś i ile uzyskałeś brzeczki na końcu. Możliwości może być wiele. Stawiam, że miałeś wyższy ekstrakt początkowy niż zakładałeś. Laktoza nie jest fermentowalna i stąd wysokie końcowe Blg. Mój milk stout też stanął na ok 8blg ale startował z 16Blg. Pisałeś też, że podajesz już skorygowane wyniki, czyli że spławik Ci się popsuł? Może wcześniej coś źle pokazywał.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale ale 2,25

Monachijski II 0,75

Jęczmień palony 0,2

Czekoladowy ciemny 0,2

Laktoza 0,45

 

Chmiel

Marynka15g

Magnum 15g

 

Balingometr sprawdziłem na czystej wodzie wyszło 1 czyli na ekstrakcie dodaję o jeden dlatego podaje po korekcji. Czyli pokazuje mi 7 blg tzn że Warka ma 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na czystej wodzie pokazuje 1 to znaczy, że pokazuje o jeden za dużo i od wyniku pomiaru powinieneś odjąć 1, a nie dodawać... Czyli faktycznie teraz ma 6Blg. Poza tym dalej nie napisałeś nic o zacieraniu, drożdżach i wysładzaniu. Ktoś Ci chce pomóc, a Ty sobie jaja robisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam was bardzo chciał bym otrzymać rzetelną informację.

Skład napisałem a zacieranie niedługo uzupełnienie bo nie mam przed sobą przepisu a dokladnie nie pamiętam.

Zacieranie było 60 min 68st i 10 min 78st. 12l. wody. Wysładzanie wyszło 14 l. Chmielenie 60 min +10 min. po dodaniu laktozy. Dodanie wody do poziomu 16 l.

Tak to było.

Jak będę miał przed sobą recepturę to naniosę ewentualne poprawki. Jednak wydaje mi się że tak było jak napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przepraszam was bardzo chciał bym otrzymać rzetelną informację.

Wg moich kalkulacji to choć miałeś kiepska wydajność, to piwo Ci odfermentowało jak trza.

Miałeś 16l brzeczki o gęstości 14blg,

z czego 2 blg jest z laktozy.

Zeszło do 6blg co przy "słodkim zacieraniu" jest dobrym wynikiem.

Gdyby nie laktoza z 12blg by Ci zeszło do 4blg.

 

Myślę, że te informacje są rzetelne i konkretne. Tak mi pokazała moja "szklana kula" w tej materii to BeerSmith :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia kwesta a mianowicie refermentacja. W przepisie mam 90 gram cukru rozpuścić w 700 ml wody. Wolałbym dodawać cukier bezpośrednio do butelek. Ile gram cukru wychodziło by 0,5 litra.?

Gdybym robił jak w przepisie to wychodzi po 20 ml na 0,5.

Kalkulator widziałem ale nie wiem jaka wartość podać dla co2

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.