Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie piwa- Witbier


ZooK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jutro zamierzam uwarzyć swoje pierwsze piwo. Zaopatrzyłem się w zestaw startowy z Browamatora "super start" oraz gotowy zestaw surowców do warzenia WItbier-a. Byłbym bardzo wdzięczy gdybyście spojrzeli na moje "notatki" i powiedzieli czy wszystko dobrze mam rozpisane, czy czegoś zapomniałem. Na dole posta napiszę moje pytania. Z góry dziękuję za pomoc.
 

·        Gar- 15l wody grzeje do temperatury 50 C

·        Wsypuję słody i płatki pszeniczne(czy to jest dobry moment?)- mieszam żeby się nie posklejały

·        Grzeje brzeczkę do 62 C i utrzymuję temperaturę przez 30 min

·        Grzeję brzeczkę do 73 C i utrzymuję temperaturę przez aż do negatywnej próby jodowej

  • Próbę jodową wykonam Jodyną

·        Podgrzewam do 77 C

·        Za pomocą rondla przelewam całość do fermentora z kranikiem (bez napowietrzania)- wężyk z metalowego oplotu przykręcony do kranika od wewnątrz

·        Czekam 30 min żeby młóto się ułożyło

·        Wkładam talerzyk na młóto i zlewam 2-3 l brzeczki przedniej i wlewam z powrotem do fermentora

·        zaczynam wysładzanie -5 l wody podgrzanej do temperatury 75 C

·        Przelewam całość do Gara- czekam aż się zagotuje-

·        Dodaje 30 g Styrian Golding w 30 min gotowania

·        Dodaje 10 g Styrian Golding i 15 g Sazz w 75 minucie

·        Dodaję curacao, 20 g słodkiej pomarańczy i 20 g kolendry w 75 min

·        Dodaję 20 g Saaz i 10 Styrian Golding w 85 min

·        Całość gotowania 90 min

·        Schładzam całość do 30 C w wannie wypełnionej zimną wodą

·        Dodaję drożdże

·        Od tego momentu wszystko musi być wysterylizowane

·        Do fermentora z kranikiem wsypuje OXI i dolewam wody, mocze rurkę do zlewu , wstrząsam całością i zostawiam na 5 min

·        Sprawdzam BGL z brzeczki- celuje w 13

·        Zaczynam zlewanie do fermentora bez kranika i staram się jak najmocniej napowietrzyć całość

·        Po zlaniu całości dodaję drożdże ( mam suche)

·        Zamykam całość pokrywą z dziurką

·        Zostawiam do fermentacji burzliwej- około 7 dni 18-21 C

 

1. W którym momencie mam dodać płatki przeniczne błyskawiczne?

2. Czy fermentacja cicha jest konieczna? Browamator twierdzi że nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

1. Płatki o ile są błyskawiczne nie wymagają kleikowania, spokojnie możesz je dodać z innymi słodami. Pamiętaj tylko żeby wodę podgrzać o jakieś 3-4 stopnie więcej od zakładanej temperatury, po wsypaniu słodu spadnie.

2. Wszystkie moje warki były robione z cichą, na pewno nie zaszkodzi

 

Powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicha nigdy nie jest KONIECZNA, dużo osób robi bez niej. Ja zawsze czekam na ułożenie się młota ok. 10-15 minut i po prostu zlewam pierwsze 2l z powrotem do wiadra i filtruję dalej. Co do talerzyka to uważam, że on potrafi sprawić więcej problemów niż ułatwić życie. Lej po prostu po ściankach fermentora. A wszystko musi być sterylne już w momencie chłodzenia, żeby Ci nie przyszło do głowy coś tam wkładać, bo to narażanie się na infekcje (jeżeli chodziło Ci już o ten moment to sprawy nie było :D

 

 

·      Sprawdzam BGL z brzeczki- celuje w 13

Chyba BLG :D

 

 

 

·      Po zlaniu całości dodaję drożdże ( mam suche)

Pamiętaj o rehydratyzacji ;> 

 

Nie sugeruj się ściśle czasem fermentacji, kończ jeżeli już będziesz pewny, że nie fermentuje, jeżeli nie chcesz trzymać piwa dłużej.

 

Powodzenia!

Edytowane przez fuki33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie cichą fermentacje wprowadzę, tylko jak zlać z fermentora bez kranika? Grawitacyjnie za pomocą wężyka? Jeśli tak czy musi on być sterylny?

Zaciągasz jak paliwo z baku, wpierw opłucz w OXI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając 20L wody wymieszanej z zacierem nie otrzymasz po filtracji 20L brzeczki - młóto zatrzymuje wodę i to całkiem sporo. Do tego dochodzi kilka litrów odparowanych podczas gotowania (4-6). Nie wiem, co masz napisane w instrukcji, ale jeśli zestaw surowców jest na 20L to możesz swobodnie wysłodzić 27litrów i taką ilość gotować, po 1,5h wrzenia zostanie Ci właśnie z 20L, a do fermentora trafi jeszcze trochę mniej ze względu na brzeczkę, która zostanie w garze wraz z chmielinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mogę jedynie zasugerować, żeby na 1 warkę nie brać nic z solidnym udziałem pszenicy.

Swojego Weizena robiłem jako chyba 3 czy 4 więc procedury miałem w miarę wyrobione, a i tak krwi napsuła oczywiście filtracja.

 

Na stronie BA w opisie zwykłego prostego Pale Ale jest info, że idealnie nadaje się na pierwszą warkę i ja to potwierdzam.

Tak zrobiłem , a mimo to nie omieszkałem pytać w Ostrym dyżurze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasugerowałbym jeszcze schłodzić brzeczkę jeszcze niżej, do 20 stopni i dopiero wtedy zadać drożdże.
Pracujące drożdże wydzielają temperaturę, więc podnoszą temp. brzeczki, a fermentacja powyżej 22 stopni to już dla mnie proszenie się o wady :)
Płatki możesz dodać od razu ze słodami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie 

Nie to że odkopuje jakiś stary temat, ale obiecałem że napiszę jak już będzie po wszystkim :)

 

Piwo po 8 dniach zostało zlane na cichą fermentacje i właściwie stanęło. Bardzo mnie to zmartwiło i niestety byłem zmuszony do wstawienia fermentatora do cieplejszego pomieszczenia (24 stopnie mniej więcej). Kiedy piwko zeszło do około 3-4 BLG (3 tygodnie) zostało rozlane do butelek z dodaniem glukozy(40g rozpuszczone w wodzie i dodane do fermentora)miałem strach dawać więcej. Teraz to co na pewno zrobiłem źle: Strasznie dużo litrów ubyło w trakcie warzenia- nastawione z 22L skończyło się z 16L... Skutek taki że jest to piwo pszeniczne o wysokiej goryczce(na oko 30-40 IBU). Wrażenia z picia bardzo pozytywne(lubię goryczkę), wyraźnie wyczuwalna kolendra, słabiej z pomarańczami. Alkoholu właściwie nie wyczuwam (Żubr to to nie jest:P). Nie jestem specem od degustacji, ale nie wyczuwam żadnych gwoździ ani mokrych kartonów.

Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim którzy mi pomogli tutaj na forum i na czacie, bez was nie udało by mi się zrobić czegokolwiek :P.

 

I co mnie najbardziej cieszy, w przyszłym tygodniu zamierzam uwarzyć jakiegoś IPA, APA a może CIPA:)

Pozdrawiam
Bartosz Żok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kiedy piwko zeszło do około 3-4 BLG (3 tygodnie) zostało rozlane do butelek z dodaniem glukozy(40g rozpuszczone w wodzie i dodane do fermentora)miałem strach dawać więcej.

40g glukozy na 16l piwka to wychodzi 1,25g na butelkę. Nagazowało Ci się dobrze to piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.