Skocz do zawartości

Silnie wyczuwalny Aldehyd Octowy - czy normalne w świeżym piwie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 Prośba o rozwianie/potwierdzenie pewnej wątpliwości przez osoby pamiętające swój lewej 1 ( piwo z brewkit'u ) :)

 

 Wiem, że testowanie "nieskończonego" piwa to nie jest najlepszy pomysł,

  ale po 10 dniach od zabutelkowania piwa z brewkit'u otworzyłem testowo jedną butelkę

  ( English IPA 11 BLG )

  

  Posmaku bimbru mimo dodania glukozy nawet specjalnie nie czuć ( w trakcie fermentacji po tygodniu, kiedy piwo chyba jeszcze fermentowało, bimber było czuć strasznie )

  Zapach/Smak drożdży też nawet przeminął ( w momencie butelkowania był bardzo intensywny )

  ale jak w temacie ....Piwo smakuje jak bardzo gorzki cydr... Posmak zielonego jabłka jest bardzo wyraźny, zostaje efekt "cierpkości" na języku

 

  To pierwsze piwo, więc nie uniknąłem błędów - i teoretycznie wszystkie one powodują ten efekt

   - niewystarczająco napowietrzyłem brzeczkę ( kilka drobnych ruchów, drożdże pracowały bardzo niemrawo )

  - zlewając do butelek ( obawiając się granatów) , kilka butelek w tym ta testowana ma dość dużą przestrzeń powietrza - cała szyjka

  - reszta piw leżakuje w piwnicy, ale to jedno zostawiłem w domu w temperaturze 20 stopni

 

 

I tu pytanie.  Czy to normalne przy niedoleżakowanych piwach ? ...   Z czasem ten posmak powinien zanikać, czy suma błędów i obecny stan raczej nie wróży, żeby coś się znacząco zmieniło ?

 

Pozdrawiam

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) no może pojechałem za bardzo fachową terminologią, raczkując dopiero w kwestiach sensorycznych ...W aromacie nawet za bardzo nic złego nie czuje , żadnej emulski ....  ale w smaku, nie sugerując się niczym to naprawde pierwsze co przychodzi mi do głowy.. Kwaśne, twarde, niedojrzałe jabłko ... aż cierpkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zielone jabłko to jest szansa ze zmaleje z czasem, może się nawet przy odrobinie szczęścia zredukować dość szybko.

Jak czerwone jabłko - to słaba szansa na redukcję, ale to raczej przyjemny aromat.

Może też być że piwo smakuje jak cydr w wyniku zakażenia drożdżami dzikimi/winnymi/ czymśtam innym. Wtedy też raczej mała szansa na redukcję tego smaku.

 

Podsumowując - poczekaj trochę, może będzie lepiej, ale nie musi;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czuć bardzo to jest bardzo niewielka szansa, że się zredukuje do zera. Zredukować się jeszcze może jak są jakieś małe ilości.

 

Heksanian etylu też się redukuje, jak większość estrów, tylko pewnie powstanie z niego coś innego i trochę czasu na to będzie potrzeba. Jak jest mocny i wchodzi w anyżową oranżadę to zbyt przyjemny nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.