Skocz do zawartości

Skrzynka izolowana do fermentowania latem


Rekomendowane odpowiedzi

Strasznie fajną skrzynkę sobie zrobiłem. Podstawą jej fajności jest bezkosztowość. Ja wykonałem ją praktycznie z odpadków i kosztowała mnie dokłądnie okrągłe 0 PLN.

Materiały:

  • Pudełko po kosiarce
  • Kilka arkuszy styropianu chyba 12mm

Narzędzia:

  • Nożyk
  • Linijka, żeby prosto ciąć
  • Sklejka do podłożenia, żeby nie ciąć sobie podłogi obrusu, czy czegokolwiek innego

Opis stworzenia:
Nie ma co opisywać praktycznie bo to strasznie proste jest. Cała prostota wynika z tego, że nie trzeba zbijać żadnej skrzynki z desek, płyt, czy czegokolwiek innego. Trzeba sobie ten styropian tak docinać, żeby maksymalnie ścisło dopasowywać do ścianek i dna. Na dno trzeba jeszcze położyć coś, żeby rozłożyć obciążenie, bo styropian jest zbyt miękki. Ja położyłem taką grubą, warstwową "deskę" z tektury, która była w tym pudełku po kosiarce, ale myślę, że sklejka, jakieś deseczki, powinny spełnić tę samą rolę.
Najbrzydsza i najmniej szczelna z tego wszystkiego będzie pokrywka. Moje pudełko nie jest dość wysokie, żeby zmieściła się rurka fermentacyjna, więc pokrywka będzie z pociętego styropianu, który 2-3 warstwami poukładam na wierzchu. Pudełko zamknę i postawię na wierzchu coś cięższego, żeby się samo nie otwierało.
Włala! Gotowe! Mogę warzyć latem.

 

gallery_16342_710_640855.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam bez deski na dnie i jest OK ,kwestia jaki styropian 

po mojemu za dużo wolnej przestrzeni w koło 

Jeszcze mam trochę materiału na wypełnienie. Ale może trochę zachwytu nad kunsztem ;). Ja jestem zachwycony materiałami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorzej jak Ci któregoś razu piwo zdecyduje wyjść z fermentora, ścieknie rowkami między styropianem i rozmoczy karton :P Wtedy lepiej wyrzucić bo HGW co tam się potem zalęgnie ...

 

Wg. mnie wolnej przestrzeni akurat... w każdym rogu postawi buteli z wodą i powinno być git.

 

Ja mam ten luksus ze w piwnicy gdzie warzę jest póki co cały czas 15-16°C, także u mnie sezon jeszcze trwa i cały czas robię zapasy na lato ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy nad kunsztem, włożyłeś kilka arkuszy styropianu do kartonowego pudła :) Ważne, że będzie działać. Sam niedawno składałem swoją "lodówkę" i zostawiłem podobną ilość miejsca (styropian 5cm, 70x70x70) i uważam to za dobre rozwiązanie. Zawsze można włożyć więcej butelek. W piwnicy mam aktualnie 19 stopni, wkładem 1l (wymienianym 2 razy na dobe) zbijam temperaturę do 17 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

gorzej jak Ci któregoś razu piwo zdecyduje wyjść z fermentora, ścieknie rowkami między styropianem i rozmoczy karton Wtedy lepiej wyrzucić bo HGW co tam się potem zalęgnie ...

 

Oj, nie dramatyzuj. Ja zrobiłem podobne (oczywiście nie tak piękne   :naughty:  ) z resztek styropianu po budowie. Miało być na jedną warkę bo temperatura uciekała. Pudło przeżyło dwa sezony i dalej się czasami przydaje. Cośtam wykipiało raz czy dwa. Potem wyschło i nic się nie wylęgło   :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co chodzi? Co konkretnie powinniśmy podziwiać? Przecież pudełko ze styropianu to standardowe rozwiązanie...

 

Z tym kartonem to uważaj na wilgoć. Jeśli coś jest zimniejsze od otoczenia, to wiadomo jak zadziała fizyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy nad kunsztem, włożyłeś kilka arkuszy styropianu do kartonowego pudła :) Ważne, że będzie działać. Sam niedawno składałem swoją "lodówkę" i zostawiłem podobną ilość miejsca (styropian 5cm, 70x70x70) i uważam to za dobre rozwiązanie. Zawsze można włożyć więcej butelek. W piwnicy mam aktualnie 19 stopni, wkładem 1l (wymienianym 2 razy na dobe) zbijam temperaturę do 17 stopni.

no widzisz,a ja w piwnicy miałem 22C wkładałem 2x0,75L i wymieniałem co dwa dni i miałem 17C 

wkładając 4x1L wymieniając co 24h miałem 2-3C 

po kiego chłodzić taką ilość powietrza? butelki i tak (przynajmniej ja) stawiam w rogach pudła 

 

jak bym miał tak się bawić to wolał bym chyba wziąć pudło i na dno walnąć pianki, wstawić drugie mniejsze do środka usztywnić deskami,albo wstawić z czymś worek i przestrzeń wypełnić też pianą 

 

kto co lubi,ważne że Pan jest zadowolony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.