Skocz do zawartości

Najtańsze piwo - wyzwanie (NPA - Najtańsze Pale Ale)


314wo.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Może i racja, ale wzięło się to z tego, że wliczanie kosztu swojej robocizny jest kopem po kostkach całej idei warzenia w domu.

Wracając do tematu. Kupiłem podpiwek i kwas chlebowy z bimber hobby. Dziwny wynalazek - oba są w formie płynnego ekstraktu... Kosz to ok. 5zł za 9 litrów, do tego koszt cukru, lub miodu - co kto woli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dla mnie podstawą oszczędnośći jest:

* warzenie na tych samych drożdżąch (użycie gęstwy)

* rozmiar warki (15-20l)

* użycie polskich/niemieckich chmieli tam gdzie to możliwe

* uzupełnianie 3-5Blg w recepturze płynnym ekstraktem (oszczędność czasu, także przy śrutowaniu)

 

Ale ogólnei to biorąc pod uwagę ile trzeba rzeczy kupić do domowego browaru, co idzie w tysiące złotych, wygląda na to, że zyskowne dla mnie to zajęcie będzie dopiero za kilka lat bez zmian sprzętu.

Dlatego warzę małe warki 7-12l, żeby się nauczyć, wypróbować reżim fermentacji, popełnić wszelkie możliwe błędy jak najszybciej.

A potem Grainfather albo coś takiego. Bo mój czas jest bezcenny i tak (mogę go używać na naukę, ale jak mam robić duże warki i sprzedawać/wymieniać ich część to muszę oszczędzić czas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

W obliczu inflacji i kryzysu oraz ekonomicznie motywowanego renesansu piwowarstwa domowego zapowiadanego przez Kopyra czas chyba reaktywować temat.

 

Mi najtaniej dobre piwa wychodzą na Tradition i T-58. Te drożdżaki są po taniości w wielu miejscach i dają bardzo przyjemne jasne lekkie.

 

Policzę później i dokleje szczegóły.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże IMO najlepiej na Kveik Polska popytać i dostaniemy coś za darmo np lutre i mamy super drożdże właściwie na lata, można suszyć etc.
Słód pilzneński do tego żyto/jęczmień/owies niesłodowana z 30-40% bo pszenica obecnie jest bardzo droga. Zależy ile mamy miejsca...ale można kupić worek niesłodowanej w dobrej cenie. Od 0,9gr do 1,3zł za kg takiego surowca. A na pewno ktoś wam sprzeda worek ;) A taki owies paszowy dla koni jaki biorę od znajomych jest lepszy niż płatki i słody jeśli chodzi o efekt.
Chmiel jak ktoś uważa...można za 9zł kupić Mandarina bavaria i sypnąć na bogato 100g na warkę i mieć pseudo IPA :P
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bolt ok, ale robiłeś takie piwo już czy tylko zakładasz? O ile dobrze czytam wątek bardziej chodziło o doświadczenia.

Ja mam surowce z kilku zakupów ale na teraz jakbym miał odtwarzać najtańsze to poszedłbym prawie klonem warki 92 i kupił wg dzisiejszych cen z jednego ze sklepów:

  • 7,0 kg pilzneński Viking (5 + 2): 24 + 11 = 35 zł
  • 1,0 kg pszeniczny Viking: 5,50
  • 0,4 kg płatki owsiane: 2,50
  • Tradition 100 g + 50 g: 13,50
  • T-58 dwie saszetki: 6,9 *2 = 13,8

35+5,5+2,5+13,5+13,8=70,3 za surowce na ok. 36 litrów piwa ok. 11BLG, mniej niż 5ABV i ok. 30IBU czyli takiego jasnego lekkiego.

1,95 za surowce na litr piwa, 97 gr za surowce na butelkę piwa.

Nie biorę pod uwagę mediów, robocizny, amortyzacji sprzętów i innych zagadnień wspomnianych w wątku powyżej.

Przy korzystaniu z zakupów robionych wcześniej i w większej ilości (chmiele i słody), samodzielnemu śrutowaniu i gęstwy można jeszcze przyciąć bez szczególnej gimnastyki i wydziwiania. Także tego, domowe piwo stołowe zasadniczo tak bym sobie kalkulował.

 

PS. a generalnie impulsem do odkopania tematu było ustrzelenie fiolek belgijskich FM i saszetek S-04 za 9 złych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zasada mam teraz na Kveik Voss zrobione 60% pale ale 40% owies niesłodowany+ 100g Mandarina bavaria 12blg, bardzo fajne piwo. Lekkie pijalne, jednocześnie ma sporo ciała i konsystencje soczku. Jedyna wada? Śrutowanie owsa może być problematyczne jak ma sie kiepski śrutownik. Ciężko ustawić aby nie było mąki...albo mąka albo całe ziarno. Ale ja mam byle jaki tani śrutownik. Za to pięknie odchodzi cała łuska.
Lutre teraz testuje ale na "znacznie droższych" słodach bo dodałem grykę, ale reszta zbóż to zbieranina od rolnika żyto, owies, orkisz etc. Też wyjdzie tanio taki multigrain ale wiadomo, mówimy o najtańszej opcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

Ja tak trochę w temacie, a trochę obok.

W związku z końcem Marxamu, zrobiłem sobie symulację ile kosztowałyby mnie teraz surowce na moje ulubione letnie piwo tj. zasyp grisette wg Markowskiego chmielony Tradition, fermentowany drożdżami T-58. Symulacja jest o tyle, że mam zapasy i nie muszę kupować :P

W tabelce ominąłem płatki owsiane, bo zakładam, że każdy ma je w szafce tak czy inaczej.

 

large.NPA-1.png.15c947a3e82baaabfc28c26e5d6d45d7.png

 

Można dla bezpieczeństwa podwoić ilość drożdży, co zmieni ostateczną kwotę ale nie zmieni proporcji.

 

large.NPA-2.png.1fd3d86c63891db81bcce73bbbab2446.png

 

W załączniku arkusz źródłowy. A jak tam u was po tej dość ważnej zmianie w krajobrazie?

NPA-1_i_2.xlsx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej nadal wychodzi na drożdżach S-33 (10zł), ale te drożdże to trochę padaka...

słód pale ale nieśrutowany 6,2 zeta na alledrogo   - x5kg = 31zł

chmiel marynka 30g - 6zł

Allego Smart przesyłka - 0zł

 

Wyjdzie spokojnie z tego 25l 12stki

co daje 47zł/25l = +- 1,88/l

 

Jednorazowo mniej by mi się nie udało. Zakładając, że na tych drożdżach natłukłbym ze 3 warki (najmarniej) to koszt drożdży można podzielić na 3 co daje

43zł/25l = 1,72zł/l.

Moim zdaniem nie warto oszczędzać na drożdżach jeżeli zamierzamy je wykorzystać wielokrotnie. Niewielkim wzrostem kosztów wyjdzie piwo o klasę wyżej.

 

Tak więc od początku tego tematu, gdzie wyszło 1.32zł/l teraz koszt wzrósł o ok 50gr-60gr na litrze. Niby nie wiele patrząc jednostkowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2023 o 10:10, zasada napisał(a):

Ja tak trochę w temacie, a trochę obok.

W związku z końcem Marxamu, zrobiłem sobie symulację ile kosztowałyby mnie teraz surowce na moje ulubione letnie piwo tj. zasyp grisette wg Markowskiego chmielony Tradition, fermentowany drożdżami T-58. Symulacja jest o tyle, że mam zapasy i nie muszę kupować :P

W tabelce ominąłem płatki owsiane, bo zakładam, że każdy ma je w szafce tak czy inaczej.

 

large.NPA-1.png.15c947a3e82baaabfc28c26e5d6d45d7.png

 

Można dla bezpieczeństwa podwoić ilość drożdży, co zmieni ostateczną kwotę ale nie zmieni proporcji.

 

large.NPA-2.png.1fd3d86c63891db81bcce73bbbab2446.png

 

W załączniku arkusz źródłowy. A jak tam u was po tej dość ważnej zmianie w krajobrazie?

NPA-1_i_2.xlsx 11.63 kB · 4 pobrania


Homebeer 

Pilzneński 5 kg - 25 zł 

Pszeniczny 1kg - 5,20 zł

Fermentis T-58 - 8,50 zł
Wysyłka - 13,50 zł 

 

Chmielu Hallertau Tradition obecnie chyba nie mają, bo osobiście go nie mogę znaleźć. 

Regularnie zamawiam u nich i nie narzekam. Bardzo szybkie wysyłki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.