Skocz do zawartości

Cienkusz


skybert

Rekomendowane odpowiedzi

ale najlepszy efekt (jak do tej pory) dało gotowanie z suszonymi owocami

Gotujesz suszone owoce przez cały czas czy wrzucasz na kwadrans przed końcem ?

na ostatnie 15minut gotowania

Dlaczego nie piłem czegoś takiego???

wydawało mi się, że dawałem Ci moje "popłuczyny po porterze" były z dodatkiem rodzynek i śliwek. Jak nie, to będziesz miał okazję, bo będę robił coś takiego po Koźlaku. Mam jeszcze Cienkusza po Strong Scotch Ale, ale tego nie doprawiałem niczym. Na którymś grillu była też wersja z sokiem malinowym po AIPA.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat powrócił.

Po tych ponad dwóch latach jednak doszedłem do wniosku że cienkusza odpuszczam i nie robię z niego piwa (jakość mnie nie zadowala), ewentualnie pasteryzuję sobie kilka litrów jako rezerwę, do refermantacji lub na startery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A ja przy następnej warce już sobie tego nie odpuszczę. Ostatnio po porterze nie zrobiłem i w sumie było mi szkoda :(

 

Rady w temacie świetne, tylko parę postów bym wyciął ;)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam! Nie chcąc zakładać nowego tematu podłączę się tutaj. Planuję dwie warki

 

 Double IPA

 

Pale ale 7kg

karmelowy 70g

pszeniczny 400g

płatki ryżowe 400g

kaszak kukurydzniana 400g

cukier 300g

 

 

English Barleywine

Pale ale 5kg

karmelowy 150g

biscuit 2,5kg

melanoidowy 2,5kg

 

pomijając szczegóły receptury (chodzi tylko o ilość zasypu) chodzi mi o to że, BT oblicza mi oczywiście co z tego wyjdzie(BLG i objętość),przy normalnym wysładzaniu do objętości,ale myślę też o jakimś cienkuszu z obu warek. Mógłbym po prostu iść na żywioł i po wysłodzeniu do objętości wysładzać dalej aż zacznie lecieć brzeczka np. 2BLG  ale tu chodzi raczej żeby się jakoś dalej przygotować z chmieleniem,drożdżami itd. Nie chodzi żeby z tego wyszedł jakiś konkretny styl. Ale jeśli okazało by się że mogę uzyskać np. tylko 10L 7BLG to może po prostu gra nie warta świeczki. Dysponuję garnkiem 42L, ale już niestety kadzią filtracyjną 33L (fermentor ze sraczwężykiem). Dlatego będę mógł zacierać w stosunku ok. 1:2,5. więc odebranie na główne piwo  tylko brzeczki przedniej bez wysładzania, a potem wysładzać na cienkusza trochę bez sensu bo wyszło by tego bardzo mało.  

I takie pytanie: czy jest jakaś możliwość obliczyć, ile i jakie BLG  z tego można "wyciągnąć" cienkusza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie pytanie: czy jest jakaś możliwość obliczyć, ile i jakie BLG  z tego można "wyciągnąć" cienkusza? 

 

Średnio... Zbierałem do tej pory Cienkusze i za każdym razem mi inna wartość wychodziła niż zakładałem. Robię więc tak, że po zebraniu cienkusza sprawdzam blg i wtedy koryguje sobie wszystko co chciałem do niego dodać ;)

 

 

 

 English Barleywine Pale ale 5kg karmelowy 150g biscuit 2,5kg melanoidowy 2,5kg
 

 

Serio chcesz 2,5 kg melanoidowego słodu wrzucić do BW?  Przecież to dla mnie nie będzie pijalne...

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I takie pytanie: czy jest jakaś możliwość obliczyć, ile i jakie BLG  z tego można "wyciągnąć" cienkusza? 

 

Średnio... Zbierałem do tej pory Cienkusze i za każdym razem mi inna wartość wychodziła niż zakładałem. Robię więc tak, że po zebraniu cienkusza sprawdzam blg i wtedy koryguje sobie wszystko co chciałem do niego dodać ;)

 

Czyli zostaje improwizacja  :D !!!

 

 English Barleywine Pale ale 5kg karmelowy 150g biscuit 2,5kg melanoidowy 2,5kg
 

 

Serio chcesz 2,5 kg melanoidowego słodu wrzucić do BW?  Przecież to dla mnie nie będzie pijalne...

 

To na razie tylko wstępne projekty muszę to jeszcze dopracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.