Skocz do zawartości

Gęstwa drożdżowa - instrukcja obsługi


Rekomendowane odpowiedzi

Post edytowany. Wstawiłem odpowiedzi od razu pod pytaniami, żeby łatwiej było szukać. Za odpowiedzi dziękuję @Oskaliber, @Henx

 

Wiem, że pewnie na tym forum ten temat musiał się już pojawić pewnie dziesiątki razy, ale może mimo to ktoś będzie łaskaw wyłożyć mi jak krowie na miedzy kilka, zapewne banalnych aspektów związanych z gęstwą drożdżową. A może nawet zebrane to w jednym miejscu przyda się innym.

 

1. Jak, ile zbierać gęstwy? Czy starać się zebrać jak najczystsze, czy może być "zanieczyszczona" piwem?

Tyle ile chcesz i tyle ile potrzebujesz do kolejnego piwa. Zbierać jak najczystsze, jak trochę piwa się nabierze to tragedii nie będzie.

 

2. Jak długo i w jakich warunkach przechowywać gęstwę? Czy trzeba jakieś rytuały nad nią odprawiać co jakiś czas?

W lodówce. Moim zdaniem tydzień max, choć znajdziesz i takich co używali miesięczne i twierdzą, że niby spoko.

 

3. W jaki sposób zadawać gęstwę do nowej warki? Czy w zależności od długości lub sposobu przechowywania należy inaczej postępować podczas zadawania gęstwy? Ile gęstwy zadać?

Wyliczyć ilość w kalkulatorze na mrmalty.com. Wziąć łyżkę i zadać.

 

4. Jakie są zagrożenia i jeśli są, to jak się przed nimi ustrzec?

Infekcje. Dezynfekować. Dezynfekujesz nie drożdże, ale wszystko inne co ma z nimi kontakt. Słoik, łyżkę itp. Same z siebie nie zajdą infekcją

 

5. Czy drożdże różnią się między sobą pod względem przydatności do zbierania gęstwy?

Bardzo ogólnie rzecz ujmując - nie, choć można dyskutować o pewnych niuansach.

 

6. Czy lepiej zbierać "następne pokolenia" (jeśli tak to ile)?

Też tyle osób co opinii. Ze 4 to ze spokojem. Choć w komercyjnych browarach się i po kilkanaście używa.

 

7. Zakładając, że w kolejnej warce chcę wykorzystać ten sam szczep, to czy ma znaczenie, że drożdże "robiły" na przykład AIPA, a teraz bym je zatrudnił do robienia stoutu (albo odwrotnie)? Krótko mówiąc, czy ważne jest dla drożdży, co robiły poprzednio?

Lepiej od słabszych piw do mocniejszych, reszta bez większego znaczenia, choć spotkałem opinie, że komuś gęstwa np. trochę wędzonki przeniosła.

 

 

Więcej pytań nie pamiętam.

Aktualnie mam jeszcze w fermentatorze drożdże Safale US-05. Więc jeśli ktoś miałby jakieś specyficzne wiadomości odnośnie konkretnie tego szczepu i gęstwy z niego, to poproszę, ale głównie zależy mi na odpowiedzi na te uniwersalne pytania.

Edytowane przez 314wo.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pewnie na tym forum ten temat musiał się już pojawić pewnie dziesiątki razy

Dokładnie, dlaczego więc nie poszukasz? Ale niech będzie dzień dziecka:

 

1. Tyle ile chcesz i tyle ile potrzebujesz do kolejnego piwa. Zbierać jak najczystsze, jak trochę piwa się nabierze to tragedii nie będzie.

2. W lodówce. Moim zdaniem tydzień max, choć znajdziesz i takich co używali miesięczne i twierdzą, że niby spoko.

3. Wyliczyć ilość w kalkulatorze na mrmalty.com. Wziąć łyżkę i zadać.

4. Infekcje. Dezynfekować.

5. Bardzo ogólnie rzecz ujmując - nie, choć można dyskutować o pewnych niuansach.

6. Też tyle osób co opinii. Ze 4 to ze spokojem. Choć w komercyjnych browarach się i po kilkanaście używa.

7. Lepiej od słabszych piw do mocniejszych, reszta bez większego znaczenia, choć spotkałem opinie, że komuś gęstwa np. trochę wędzonki przeniosła.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem, że pewnie na tym forum ten temat musiał się już pojawić pewnie dziesiątki razy

Dokładnie, dlaczego więc nie poszukasz? Ale niech będzie dzień dziecka:

 

4. Infekcje. Dezynfekować.

 

Dzień dziecka :) bardzo zabawne w kontekście mojej osoby :). Serdeczne dzięki. Jak dezynfekować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.