Skocz do zawartości

Lodownia


seler

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł czas zmierzyć się z jakimś lagerem.

Jednakże w warunkach wielkomiejsko-blokowych mam problem z możliwością przechowywani a kilkudziesięciu butelek w tem bliskiej 0°C przez kilka miesięcy.

Więc przez ostatnie dni długo zastanawiałem się jak problem rozwiązać, przy założeniach że nie chcę co dzień łazić z zamrożonymi pet-ami do piwnicy i przy niemożności wstawienia starej lodówki.

 

Wczoraj przypomniało mi się że w daaawnych czasach u dziadka na podwórku była sterta trocin i w tych trocinach, czasem nawet w maju, można było znaleźć śnieg jeszcze z zimy.

 

Idąc tym tropem znalazłem informacje że dawniej włąśnie w ten sposób przechowywano lód.

Budowano tzw. lodownie, czyli ziemianki do których wkładano bryły lodu wycięte np. w stawie i zasypywano trocinami.

Tak przechowywany lód potrafił przetrwać nawet do kolejnej zimy.

 

Powodem tego jest doskonała izolacja cieplna trocin, gdyż drewno jest wyjątkowo słabym przewodnikiem ciepła a dodatkowo między wiórami trocin uwięzione jest powietrze które również nie przewodzi ciepła.

 

W związku z powyższym wpadłem na pomysł zbudowania własnej lodowni "na miarę naszych możliwości" ;)

 

Plan jest taki: wielkie pudło po monitorze graficznym wykładamy stropianem 10cm, dno boki itd, wkąłdanym na wcisk by zapewnić szczelność. Dodatkowo, tak powstały termos wyklejamy od środka takim cienkim ekranem cieplnym na styropianie (jaki przykleja się za grzejnikami czxasem), oczywiście srebrnym do wewnątrz.

Do tego oczywiście pasowaną na wcisk pokrywę styro.

 

Butelki najpierw schłodzę w okolice 0°C przez kilka dni zmieniając pet-y w srodku.

Potem wysypuję dno trocinami, układam warstwę butelek z piwem, na to kilka zamrożonych pet-ów, zasypuję warstwą trocin, znowu butelki i pety i zasypanie trocinami do pełna.

 

Myślicie że to zda egzamin? Pudło stałoby w piwnicy gdzie jest stale 15°C. Gdyby w ten sposób wystarczała jedna zmiana butelek raz na miesiąc to już byłoby lux-torpeda. Kontrola temperatury term elektronicznym z sondą na kabelku by nie otwierać niepotrzebnie pudła.

 

A może ktoś już stosował taki patent i odkrywam amerykę po raz drugi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się pytam kto tutaj leżakuje piwo w 0°C ;)

zaczynam dopiero i g...wno wiem ;) ale w instrukcji Dortmundera napisane było by leżakowac piwo w butelkach w temp. jak najbliższej zera...

Wiadomo że 0 i tak sie nie da osiągnąć ale stałe 1-3°C myślę że byłyby sporym sukcesem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się pytam kto tutaj leżakuje piwo w 0°C ;)

zaczynam dopiero i g...wno wiem :( ale w instrukcji Dortmundera napisane było by leżakowac piwo w butelkach w temp. jak najbliższej zera...

Wiadomo że 0 i tak sie nie da osiągnąć ale stałe 1-3°C myślę że byłyby sporym sukcesem...

Ja tak samo, ale rzeczy niewykonalne albo o koszcie absurdalnym sobie odpuszczam.

 

Może kiedyś jaką moją sto-którąś warkę przelażakuję w 0°C bo będę wtedy umiał odróżnić tak traktowane piwo, na razie na pewno nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seler poczytaj sobie o piwnicy chłodzonej lodem. Tu masz link.

To był jeden z artykułów który mnie zainspirował... ale ja w bloku mam piwnicę 1x2,5m... w której oprócz piwa mam sprzęt wspinaczkowy i inne klamoty...

W grę wchodzi tylko pudło wielkości dużego telewizora.

 

Chyba kupię trocin i zrobię test że włożę pet-a do zwykłego pudła i zasypię trocinami w pokoju w 20*. Jeżeli utrzyma poniżej 3* dwa-trzy dni to powinno w piwnicy i styropianowym pudle i dużo większej obiętości lodu, miesiąc wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta: 200 zł - lodówka, 70 zł kontroler temperatury.

W piwnicy nie mam gniazdka a gdybym zaproponował postawienie takiej w mieszkaniu to równie dobrze mógłbym od razu przynieść w zębach pismo rozwodowe z orzeczeniem o winie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......

W piwnicy nie mam gniazdka .............

Ale oświetlenie, oprawkę z żarówką, masz? Widziałem takie "złodziejki" wkręca się ją w miejsce żarówki i już można podłączyć każdy przedłużacz. Problem tylko w tym że wyłącznik oświetlenia musi być cały czas włączony, no i trzeba zadbać o jakąś lampkę nocną. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzi tylko pudło wielkości dużego telewizora.

To chyba nie najlepszy pomysł. Mam pudło styropianowe o wielkości 50X50X50 cm i w tym pudle kiedyś chciałem leżakować butelki. Po kilkudziesięciu minutach układania na wszystkie sposoby udało mi się wepchnąć tylko 35 butelek. Dodatkowo chłodziłem PET-ami i w miejscu gdzie PET stykał się z butelkami piwo było zimniutkie, gdzie indziej było cieplejsze. Zabawy z tym co nie miara bo trzeba częściej zmieniać PET-y niż podczas fermentacji. Po tej całej zabawie spróbowałem piwa które stało w tej lodówce i to które stało w pokoju i różnicy nie było żadnej, przynajmniej dla mnie.

 

Sam sposób z wiórami jest ciekawy. Na Arktyce w miejscach, gdzie woda odmarza próbowano budować w ten sposób lotnisko i wytrzymało kilka miesięcy przy temp. grubo powyżej zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kradzieży prądu nie pochwalamy na tym forum.

A kto tu pisze o kradzieży, ja tylko opisałem sposób, w jaki można sobie poradzić w pomieszczeniach, gdzie nie ma gniazdka, a jest oświetlenie. Nigdy nie miałem okazji zamieszkiwać na stałe w bloku i nie mam pojęcia gdzie i co można. Wyszedłem z założenia że jeśli mamy prawo korzystać z prądu celem oświetlenia to i do innych celów też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.