Skocz do zawartości

Czerwone piwo, a słód Red X.


fuki33

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam nadzieję, że podobno tematu nie było, lecz nie znalazłem.

 

Czy ktoś z was próbował uzyskać maksymalnie czerwone piwo z pomocą słodu Red X? Chcę uwarzyć coś na kształt niestylowego Bittera z dziką różą, maksymalnie zmniejszyć ilość słodów karmelowych, dlatego chcę użyć Red X. O ile faktycznie jest on słodem jasnym jak podaje producent, bo jakoś nie potrafię ogarnąć jak kolor czerwony nie jest wytworem słodu karmelowego :D

 

Na początku wymyśliłem sobie taki oto zasyp:

 

-pale ale 25%

-pszeniczny jasny 15%

-carared 20%

-red x 40%

 

Czy ma on sens? Jeżeli nie, to ile dać red x i jaki tak naprawdę nadaje smak? Jeżeli będzie trzeba podam resztę receptury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem wprost, ale piłem Pataskala Red X ze Stone, ono jest chyba singlle maltem na Red X i nie było czerwone, a raczej takie między pomarańczowym, a "pomidorowym". Co do smaku słodowego nie dam rady się wypowiedzieć, bo to była ipa i wiele nie wyczułem (w sumie to dobrze ;-) )

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz maksymalnie zmniejszyć ilość słodów karmelowych i dajesz 20% carared? Coś jest nie tak.

Z tego co mi wiadomo to czerwoną barwę najlepiej regulować palonymi słodami (tak się robi przy Irish Red Ale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz maksymalnie zmniejszyć ilość słodów karmelowych i dajesz 20% carared? Coś jest nie tak.

Z tego co mi wiadomo to czerwoną barwę najlepiej regulować palonymi słodami (tak się robi przy Irish Red Ale).

No powiedzmy, że maksymalnie wyłączając owe 20% :)

Innymi słowy nie chcę więcej niż 20% karmelowych. A co do palonych to możesz rozwinąć temat?

Edytowane przez fuki33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chcesz maksymalnie zmniejszyć ilość słodów karmelowych i dajesz 20% carared? Coś jest nie tak.

Z tego co mi wiadomo to czerwoną barwę najlepiej regulować palonymi słodami (tak się robi przy Irish Red Ale).

No powiedzmy, że maksymalnie wyłączając owe 20% :)

Innymi słowy nie chcę więcej niż 20% karmelowych. A co do palonych to możesz rozwinąć temat?

 

To palony jęczmień odpowiedzialny jest za czerwony odcień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chcesz maksymalnie zmniejszyć ilość słodów karmelowych i dajesz 20% carared? Coś jest nie tak.

Z tego co mi wiadomo to czerwoną barwę najlepiej regulować palonymi słodami (tak się robi przy Irish Red Ale).

No powiedzmy, że maksymalnie wyłączając owe 20% :)

Innymi słowy nie chcę więcej niż 20% karmelowych. A co do palonych to możesz rozwinąć temat?

 

To palony jęczmień odpowiedzialny jest za czerwony odcień. 

 

Nie nadaje on czasem dużej paloności? Bo tego również chciałbym uniknąć, stąd moje myśli skierowane ku Red X :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ktoś miał z zapiskach piwo na dużym udziale red X (o ile nie 100%) i wyszło bardzo karmelowe.

Poszukaj w szukajce, albo może ta osoba się odezwie tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie nadaje on czasem dużej paloności?
 

 

Jeżeli dodasz go tylko na czas wysładzania i w takiej ilości, by nadał barwy czerwonej, a nie czarnej, to raczej nie masz się co martwić palonością. Rodzi to tylko pewne kłopoty z dobraniem odpowiedniej ilości, dlatego moim zdaniem lepszym sposobem jest zalanie garści palonego jęczmienia zimną wodą (na warkę 30L powinien wystarczyć litr), wymieszanie i odczekanie, aż woda zrobi się czarna. Potem przefiltruj to przez cokolwiek i dolewaj do zacieru (nawet podczas jego filtracji) aż do uzyskania takiego koloru, jaki Ci odpowiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3% palonego nie da ci palonosci, poprawi ( uwytrawni ) finish i wpłynie na kolor w stronę czerwonego.

 

Oczywiście ile dokładnie procent jęczmienia palonego dać nikt poza twoim doświadczeniem ci nie powie. To zależy od procesu, zasypu i percepcji czerwonego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3% palonego nie da ci palonosci, poprawi ( uwytrawni ) finish i wpłynie na kolor w stronę czerwonego.

 2-3% już może dać posmaki palone, sprawdzone. Dodane 50 gram (1%) słodu palonego po wygrzewie wniosło lekki posmak palony, szczególnie wyczuwalny gdy profil chmielowy piwa lekko ustąpił. Ale co prawda to prawda, barwa piwa wyszła niepowtarzalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2-3% palonego nie da ci palonosci, poprawi ( uwytrawni ) finish i wpłynie na kolor w stronę czerwonego.

2-3% już może dać posmaki palone, sprawdzone. Dodane 50 gram (1%) słodu palonego po wygrzewie wniosło lekki posmak palony, szczególnie wyczuwalny gdy profil chmielowy piwa lekko ustąpił. Ale co prawda to prawda, barwa piwa wyszła niepowtarzalna.
Tak jak pisałem - zależy od kilku czynników.

U mnie 2-3% w finiszu się tylko objawia i to mi pasuje - choc w innym zasypie czy balingu pewnie było by inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2-3% palonego nie da ci palonosci, poprawi ( uwytrawni ) finish i wpłynie na kolor w stronę czerwonego.

 

Potwierdzam "uwytrawnianie" finiszu piwa z takim %-towym udziałem jęczmienia palonego. Robiłem lagera wiedeńskiego używając tylko słodu wiedeńskiego i 1,85% jęczmienia palonego: tu właśnie zauważyłem złamaną słodycz wiedeńskiego przez palony. Kolor nie był taki, jaki chciałem (brudno-czerwony) i myślę, że zejście do 1-1,25% palonego dałoby mi "ładniejszą" barwę.

Wracając do pytania o RedX to myślę, że mógłby dać oczekiwaną barwę w połączeniu ze słodem melanoidowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedzi, jeszcze zobaczę czy zdecyduję się na próbę z Red X czy tak jak piszecie spróbuję palonego jęczmienia, w razie czego jak trzeba będzie to zrobi się dwa piwa ;) Na pewno dam znać jak wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Red X trochę się bawiłem. Największy udział w zasypie na jaki się zdecydowałem to 50% (reszta pilzneński). W założeniu Red X powinien być jak monach, ale wydaje mi się że zostawia więcej ciała i słodyczy. Kolor mnie trochę rozczarował - ten czerwony taki lekko brudny mi wychodził.

 

Jak to ma być bitter, to patent z palonymi w małych ilościach wydaje się lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód Pale Ale – 4.0kg

Słód Carared – 0.25kg

Słód Caraamber – 0.25kg

Jęczmień palony – 0.06kg

 

Najbliższe czerwieni piwo jakie zrobiłem.

I jak? Było czuć coś palonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.