Skocz do zawartości

pierwsza własna receptura - co Państwo na to?


qbon

Rekomendowane odpowiedzi

dobry wieczór drodzy Państwo,

 

To mój pierwszy raz, jesli chodzi o posta na tym forum, choć chłonę z niego wiedzę już od jakiegoś czasu. Jestem po 16 warkach z zacieraniem, więc jestem maluśki, niedoświadczony, cały czas się uczę, ale za każdym razem jak nalewam wodę do gara to jestem podjarany jak dziecko przed stoiskiem z watą cukrową. 

 

Jako, że do tej pory korzystałem z gotowych receptur ze sklepów piwowarskich, postanowiłem stworzyć własną recepturę,  coś trochę lekkiego, coś o intensywnych aromatach amerykańskich chmieli, coś fajnego. Wyszło mi takie coś:

 

 

http://brewness.com/pl/recipe/wheat-power/view

 

 

Proszę o opinię, za każdą będę wdzięczny bardzo, naprawdę :)

 

 

Dziękuję,

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na fajna American Wheat. Ciekawy zasyp i git chmiele. Jak fermentacja nie poszybuje za wysoko (temp) to będzie świetne piwo. Choć trochę dużo ekstraktu jak na klasyczne American Wheat. Jedna rzecz jaką bym przemyślał to chmielenie na goryczkę. Zastanów się czy nie przesunąć Citry do chmielenia na goryczkę. Ona daje ją krótką i grejpfrutową co mi bardzo pasuje do amerykańskich piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał - to piwo nie jest amerykańską pszenicą a raczej amerykańskim witkiem. Temu ma wyższe ibu.

 

Qbon bardzo fajny przepis. Tak jak kolega wcześniej napisał, dałbym Citra na goryczke bo szkoda dawać 50g cascade. Do tego w przepisie bym zmienił ilość płatków na 400g bo w takich paczkach są one sprzedawane.

 

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

coś trochę lekkiego, coś o intensywnych aromatach amerykańskich chmieli,

1. to piwo lekkie nie będzie :( , lekkie to by było american wheat ;)

2. Cascade na goryczkę to zły pomysł

3. płatki pszenne są raczej w tych piwach niepotrzebne

4. słód bazowy używany w hameryce odpowiada raczej naszemu pilzneńskiemu, a nie pale ale

5. dla mnie mosaic nie jest "rześkim" w odbiorze chmielem

6. dla mnie dobrym zestawem chmieli na hamerykańca jest trójca Chinook, Citra, Cscade :D (kolejność nie jest przypadkowa ;) )

 

 

 

bym zmienił ilość płatków na 400g bo w takich paczkach są one sprzedawane

na mojej wsi sprzedają w paczkach po 0,5kg :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na fajna American Wheat. Ciekawy zasyp i git chmiele. Jak fermentacja nie poszybuje za wysoko (temp) to będzie świetne piwo. Choć trochę dużo ekstraktu jak na klasyczne American Wheat. Jedna rzecz jaką bym przemyślał to chmielenie na goryczkę. Zastanów się czy nie przesunąć Citry do chmielenia na goryczkę. Ona daje ją krótką i grejpfrutową co mi bardzo pasuje do amerykańskich piw.

 

dziękuję za wypowiedz i podpowiedź odnośnie chmielu, przepis zaraz zmodyfikuje:).

 

 

 

Rafał - to piwo nie jest amerykańską pszenicą a raczej amerykańskim witkiem. Temu ma wyższe ibu.

 

Qbon bardzo fajny przepis. Tak jak kolega wcześniej napisał, dałbym Citra na goryczke bo szkoda dawać 50g cascade. Do tego w przepisie bym zmienił ilość płatków na 400g bo w takich paczkach są one sprzedawane.

 

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

Również dziękuję za Twoją wypowiedź. Czyli Citrę zamiast cascade? 50 g? A w miejsce Citry 20 g Cascade:)? Dobrze rozumiem?

 

 

 

coś trochę lekkiego, coś o intensywnych aromatach amerykańskich chmieli,

1. to piwo lekkie nie będzie :( , lekkie to by było american wheat ;)

2. Cascade na goryczkę to zły pomysł

3. płatki pszenne są raczej w tych piwach niepotrzebne

4. słód bazowy używany w hameryce odpowiada raczej naszemu pilzneńskiemu, a nie pale ale

5. dla mnie mosaic nie jest "rześkim" w odbiorze chmielem

6. dla mnie dobrym zestawem chmieli na hamerykańca jest trójca Chinook, Citra, Cscade :D (kolejność nie jest przypadkowa ;) )

 

 

 

bym zmienił ilość płatków na 400g bo w takich paczkach są one sprzedawane

na mojej wsi sprzedają w paczkach po 0,5kg :D

 

 

 

Wielkie dzięki za wypowiedź:)

 

1. rzeczywiście mega lekko nie będzie ale spoko, już się z tym pogodziłem:P

2. Tak jak wspomniałem wcześniej- zamienię kolejność i ilości citry i cascade

3.  Jestem mało doświadczony, dlatego zapytam: dlaczego nic nie zmieni? A zaszkodzi? jestem właśnie w trakcie podgrzewania wody, płatki ugotowane:(. Dodać do zasypu?

4. Niestety dziś dysponuję tylko pale ale, zobaczymy co z tego wyjdzie:).

5. Wywalić mozaica? Proponujesz go czymś zastąpić? Dziś dysponuję tylko tymi 3 odmianami, ale na zimno mogę dać coś co zasugerujecie:).

 

 

 

 

redlum, dnia 01 maj 2016 - 10:38, napisał: bym zmienił ilość płatków na 400g bo w takich paczkach są one sprzedawane na mojej wsi sprzedają w paczkach po 0,5kg
 

 

 u mnie też:(((( :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3. Jestem mało doświadczony, dlatego zapytam: dlaczego nic nie zmieni? A zaszkodzi? jestem właśnie w trakcie podgrzewania wody, płatki ugotowane:(. Dodać do zasypu?

z mojego doświadczenia wynika, że płatki pszeniczne akurat wprowadzają do piwa taką białkową mętność.

 

 

Wywalić mozaica? Proponujesz go czymś zastąpić? Dziś dysponuję tylko tymi 3 odmianami, ale na zimno mogę dać coś co zasugerujecie:).

na zimno to Citra i Cascade ale w proporcjach 1:2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. Jestem mało doświadczony, dlatego zapytam: dlaczego nic nie zmieni? A zaszkodzi? jestem właśnie w trakcie podgrzewania wody, płatki ugotowane:(. Dodać do zasypu?

z mojego doświadczenia wynika, że płatki pszeniczne akurat wprowadzają do piwa taką białkową mętność.

 

 

Wywalić mozaica? Proponujesz go czymś zastąpić? Dziś dysponuję tylko tymi 3 odmianami, ale na zimno mogę dać coś co zasugerujecie:).

na zimno to Citra i Cascade ale w proporcjach 1:2.

 

 Dziękuję za pomoc, na pewno się zastosuje:).

 

Widzę, że jeden składnik się nie zapisał w recepturze- na whirpoola chciałem dać 20g suszonej skórki pomarańczy. Dobry pomysł:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na whirpoola chciałem dać 20g suszonej skórki pomarańczy. Dobry pomysł :)

wg mnie nie,ale co kto lubi.

Skórka pomarańczy poza swoimi aromatami, wprowadza jednak do piwa goryczkę z albedo, która nie wszystkim i w nie wszystkich piwach pasuje :(

 

EDIT

 

Jeśli idziesz w eksperymentach w ta stronę, to dodaj może świeżą otartą skórkę z cytryny, ale tak max z 1/4 szt. :)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy whirlpoolu wrzuca się przeważnie w temperaturze 70C. Wystarczy ona do tego aby nie przenieść jakiś bakterii?

ja wrzucam przy 80°C i myślę, że 10 min. w tej temp. starcza, ale jak ktoś ma obawy to taką skórkę przed starciem można zdezynfekować np. StarSanem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.