Skocz do zawartości

Bitter- proszę o ocenę


krzysiekw3

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Pozbierałem to co mam i chciałbym uwarzyć z tego coś w stylu bittera Nadmienię, że chmiele są z 2014r (trzymane cały czas w lodówce).

Surowce fermentujące: Strzegom Pilzneński 3 kg, Strzegom Pale Ale 2.2 kg, Strzegom pszeniczny 0.3 kg

Temp 55 C Czas 10 min, Temp 62 C Czas 30, min Temp 72 C Czas 60 min.

Chmielenie:

Magnum 20g, Kazbek20g- 60 minut

Magnum 10g- 30 minut

Magnum 10g, Kazbek 10g- 10 minut

Magnum 10g, Kazbek 20g- 0 minut

Drożdże suche Safale S-04.

Powinno wyjść 25 litrów, 12 BLG, 47 IBU. Ma to jakiś sens? Coś poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria mówi tak:

 

zacieranie klasycznie po angielsku. Jakieś 67 °C przez 60 minut powinno być dobrze. Dorzuciłbym trochę karmelu i wyrzucił pilzneński, ale jeśli nie masz samego pale, to trudno. Bitter powinien posiadać trochę aromatu i smaku karmelowego, więc rozważ jego dodatek w kilku procentach.

Chmiele to już wrzuć sobie do jakiegoś kalkulatora, żeby Ci tam nie wyszły jakieś koszmarne wartości IBU. 47 IBU wydaje się być za dużo. Ograniczyłbym do 35/40. Nie wiem czy Magnum i Kazbek to dobry wybór. Na pewno lepszy byłby EKG, Challenger czy coś takiego, ale możesz spróbować. Ostatecznie nie ma to być klasyczny bitter ;)
Bitter ma być gorzki, ale chmiel nie powinien być jakoś specjalnie wyczuwalny w aromacie, więc może i Magnum będzie dobry. Tak patrzę, że Kazbek ma być korzenny i odrobinę cytrusowy. Może i to ze sobą zagra. Niech inni się wypowiedzą.

 

 

edit.

Chmielenie też bez udziwnień. Magnum na 60, Kazbek na 30 i 15. Magnum jest czysto na goryczkę i chyba nie ma sensu go dodawać na smak i aromat.

Edytowane przez zygberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilzneński może być, jak nie masz nic innego ale dorzuć trochę karmeli, chmielenie dziwne ale w sumie ujdzie, albo zostawiasz jak jest i masz jakiegoś golden ale, bo kolor to będzie miało max złoty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze wrzucisz do tego jakieś 50 gramów palonego jęczmienia przed wysładzaniem, to powinno Ci to podbić kolor. Przy bitterach to dość powszechna praktyka :D

Edytowane przez zygberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to wszystko co mam. Chmielu innego już mieć nie będę, słód może jakiś karmelowy kilogram dokupię (w końcu do Strzegomia mam rzut beretem :)), jęczmienia palonego też raczej nie zdobędę. 

P.S. Ten karmelowy może być  Słód karmelowy 600 (400-800 EBC)? I ile go dać?

Edytowane przez krzysiekw3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ciemny ten słód karmelowy na bittera.

Najlepiej wywalić pilzneński, dobry słód pale ale to podstawa w bitterze.

Do tego z 8% średniego karmelowego (150EBC).

Chmielenie OK, może trochę wyższa goryczka niż widełki stylu, ale spoko.

Drożdże jak najbardziej pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.