Skocz do zawartości

Komora fermentacyjna styropianowa


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Na pewno jest to trochę uzależnione od objętości komory, producenci torby cool brewing podają:

 

  • 1 butelka zmrożonej wody o poj. 1 l obniża temp. wewnątrz fermentora o 1,5°C poniżej temp. otoczenia,
  • 1 butelka zmrożonej wody o poj. 2 l  obniża temp. wewnątrz fermentora o 3°C poniżej temp. otoczenia,
  • 2 butelki zmrożonej wody o poj. 2 l każda obniża temp. wewnątrz fermentora o 6°C poniżej temp. otoczenia,
  • 3 butelki zmrożonej wody o poj. 2 l każda obniża temp. wewnątrz fermentora o 9°C poniżej temp. otoczenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

:good: moze pomyśl o 2 termometrach - jeden powietrze w skrzyni a drugi przyklejany do wiadra i zaizolowany np kawałkiem ekranu, poda ci temperature piwa.

ale to by musial chyba wyjmowac wiadro zeby sprawdzic temperature dobrze mowie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dokładnie, ja mam "panel sterowania" z zewnątrz, w którym zamontowane są dwa takie termometry, sonda jednego jest przyklejona taśmą do wiadra i zaizolowana, druga sonda wrzucona luzem za wiadrem.

 

A na jakiej wysokości od dna fermentora masz przyklejoną sondę? Pytam bo zastanawiam się czy jest sens jedną sondę przykleić w dolnej części wiadra a drugą przy górnym poziomie brzeczki... Ciekawi mnie czy będą pokazywać to samo czy też ta dolna będzie wskazywać niższą temperaturę... Choć wtedy z kolei może to wynikać z nieszczelności "przyklejenia" sondy...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<p>Na pewno jest to trochę uzależnione od objętości komory, producenci torby cool brewing podają: 

  • 1 butelka zmrożonej wody o poj. 1 l obniża temp. wewnątrz fermentora o 1,5°C poniżej temp. otoczenia,
  • 1 butelka zmrożonej wody o poj. 2 l  obniża temp. wewnątrz fermentora o 3°C poniżej temp. otoczenia,
  • 2 butelki zmrożonej wody o poj. 2 l każda obniża temp. wewnątrz fermentora o 6°C poniżej temp. otoczenia,
  • 3 butelki zmrożonej wody o poj. 2 l każda obniża temp. wewnątrz fermentora o 9°C poniżej temp. otoczenia

Wydaje mi się, że w takiej skrzyni będą panowały inne temperatury i czas ich utrzymania ze względu na użyty materiał i jego grubość.

 

Najlepiej by było jakby się wypowiedział autor wątku, albo ktoś kto stosuje tego typu rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w skrzyni 60x60x60 utrzymuje 17 stopni (przy 20st otoczenia) jedna butelka 1l. od kilku dni nawet nie wymienialem wkladu bo chcialem podniesc temperature pod koniec fermentacji i utrzymuje sie okolo 18 stopni. ogolnie styropian o grubosci 5cm naprawde dobrze utrzymuje temperature

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku wyglądało to tak: skrzynia z płyty osb, w środku 5cm styroduru. Przy temperaturze otoczenia 20-22 stopnie, przy 1,5l butelce - wymienianej co ok 12 godzin temperatura wewnątrz skrzyni ok 15-16 stopni a przy dwóch wkładach wymienianych co 12 godz. - 11-12 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć, mam pytanie dotyczące tego typu skrzyń. Czy uważacie że przy temperaturach jakie mamy teraz czyli 25 stopni +/-  i tych które nadejdą będzie można fermentować w takiej skrzyni ? Chodzi mi o maksymalną różnicę pomiędzy temperaturą otoczenia a temperaturą w skrzyni przy użyciu powiedzmy czterech butelek z lodowatą wodą. Dodam, że planuję wykonać skrzynię z płyt o grubości 10 cm. Może ktoś z doświadczenia wie czy to jest wykonalne/opłacalne/efektywne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.