Skocz do zawartości

[filtracja/wysladzanie] fermentor zamiast talerzyka


radko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Mam do Was dwa pytania związane z filtracją i wysładzaniem
1.
Posiadam w swoim domowym browarze nieużywany fermentor z podziurkowanym dnem (do filtracji używam oplotu)
I zastanawiam się czy mógłbym użyć go (lub samego dna) jako zamiennika dla talerzyka. Co chce uzyskać:

- woda równomiernie będzie przechodzić przez złoże filtracyjne
- przy nalewaniu woda nie będzie wzburzać złoża.

 

post-9894-0-56158400-1460984598_thumb.jpg

 

Czy takie rozwiązanie ma rację bytu? Czy wpłynie to jakkolwiek na poprawę wydajności?

 

2.

Przy nalewaniu wody do wysładzania czasami pojawiają się niewielkie stożki słodu przy ściankach fermentora, 1-2 cm powyżej powierzchni złoża filtracyjnego. czy odsłonięcie takiego "stożka" ma jakikolwiek wpływ na filtrację/jakość piwa?

Z góry dziękuje za pomoc
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu ktoś konstruował taką deszczownię z mniejszego wiadra z castoramy więc pomysł nienowy.

 

Staram się mieć zawsze wodę tak na 1cm nad złożem, ale bywało, że mi za szybko filtracja szła i się odsłoniło, ale bez szwanku dla wydajności czy problemów z filtracją. Stosuje wysładzanie ciągłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Swego czasu ktoś konstruował taką deszczownię z mniejszego wiadra z castoramy więc pomysł nienowy. Staram się mieć zawsze wodę tak na 1cm nad złożem, ale bywało, że mi za szybko filtracja szła i się odsłoniło, ale bez szwanku dla wydajności czy problemów z filtracją. Stosuje wysładzanie ciągłe.


Dzięki za info, wypróbuje przy najbliższej warce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.