Skocz do zawartości

Problem z drożdzami Wyeast 3724 Belgian Saison


Napalm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od wczoraj kreci sie starter zrobiony z drozdzy Wyeast 3724 Belgian saison mija 16 godzina a na powierzchni startera nie ma żadnej piany. Wyczytałem na stronie producenta i na anglosaskim forum, że te drożdze lubią wysoką temperaturę więc podniosłem temperature do 29C. Jak wysoko podniesc temperature i jak dlugo mieszac starter żeby zaczeły pracować. Dodam, że zostały wyprodukowane 12.11.2015.

Za pomoc bede wdzieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło 48h i ani pojedynczej pianki na powierzchni. Starter przeniosłem do łazienki i postawiłem przy grzejniku temp startera 30C i tak stoją prawie całą dobę. Czyżbym uśmiercił drożdżaki? Jakie macie pomysły? Może wsypać pożywkę? Aha dodam, że zanim wlałem drożdże do brzeczki w kolbie prawidło napuchły w saszetce. Z kolby ulatnia się przyjemny zapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic przy tym nie grzeb... jak napuchly to znaczy ze żyją. O ile nie wrzuciles ich do brzeczki 40°C to tam się namnazaja. Niektóre drożdże nie robią piany na mieszadle, to też zależy jak mocno je krecisz. Starter powinien się zmetnic. Jak chcesz to zatrzymaj go na jakiś czas i zobacz czy drożdże opadają na dno, a jak znów ruszyć to czy widać bąbelki co2 w środku. I cierpliwości!!!

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezka sprawa z tym zmierzeniem. Na refraktometrze kupionym na chinskim portalu aukcyjnym nie widac ostrego przejscia miedzy niebieskim a jasnym kolorem. Po wielu kombinacjach ze swiatłem z wielką watpliwoscia moge stwierdzic, że w starterze może byc 4 Brix. Po chwili obraz zrobil sie ostry i jest na pewno 4 brix

Edytowane przez Napalm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezka sprawa z tym zmierzeniem. Na refraktometrze kupionym na chinskim portalu aukcyjnym nie widac ostrego przejscia miedzy niebieskim a jasnym kolorem. Po wielu kombinacjach ze swiatłem z wielką watpliwoscia moge stwierdzic, że w starterze może byc 4 Brix. Po chwili obraz zrobil sie ostry i jest na pewno 4 brix

Pewnie mam taki sam refraktometr. Zdejmij gumkę i spróbuj podkręcić soczewką aby ustawić odpowiednią ogniskową.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.