Skocz do zawartości

Sposoby podgrzewania zacieru z przerwy ferulikowej do maltozowej/"na lenia"


tolo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Będę w weekend warzył hefe-weizena, dla którego chcę zrobić 30-minutową przerwę ferulikową, więc zacznę od wsypania całości zasypu do 3-krotności masy zasypu o temp. 45°C, nic nowego.

Ale później pasuje mi podnieść sprawnie (żeby szybko przejść przez białkową i maltozową) całość do 67°C.

Co mam do wyboru:

a) podgrzanie infuzyjnie raczej odpada, bo musiałbym dolać jakieś 16l wrzątku (będzie to 17l zacieru) - raz że nie mam gdzie zagotować takiej ilości, a dwa, że zmieści się to do gara o poj. 35l prawie na styk, ciężko będzie to mieszać.

b) dekokcja - mnóstwo roboty, niektórzy znawcy mówią, że to mit, technicznie byłaby do ogarnięcia, bo do zagotowania jest 8l zacieru

c) jeszcze inna metoda to stopniowe podgrzewanie z 42°C do mashoutu. Wg moich wyliczeń, dla 1200W podgrzanie do mash-out zajmie jakieś 50 minut, powiedzmy że jak będę mieszał to trochę ciepła ucieknie, więc zrobi się z tego godzina, z tego przez temp. sensownego działania beta-amylazy 55-67°C zacier będzie przechodził przez 13 minut, a dla alfa-amylazy (67-73°C) będzie to 7 minut, czyli w sumie 20 minut, czyli przy dzisiejszych słodach przemysłowych powinno być ok, jeszcze próba jodowa dla pewności w okolicach 73°C.

 

Macie jakieś inne pomysły? Ktoś może praktykuje z powodzeniem opcję c),  albo z jakiegoś powodu ją odradza, albo poradzi na co zwracać uwagę?

Edytowane przez tolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób przerwę tylko dla słodu pszenicznego z mniejszą ilością wody np 2-2.5l na kg. Potem lej wrzątku aż do 70c i wsyp resztę słodu.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

Nie przejdzie, z 2 powodów:

1. zasyp pszenicznego stanowi 70% całości zasypu, więc tu nie ugrałbym tak wiele

2. w słodzie jęczmiennym też jest sporo prekursorów 4-winylo-gwajakolu, o czym przeczytałem kiedyś w tym wątku: http://www.piwo.org/topic/4620-pszeniczne-seria-eksperymentow/?p=95226

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Members 263 postów, 6 pkt. Rok założenia:2014 Lokalizacja:Kraków GB..., dnia 15 kwiecień 2016 - 20:29, napisał: Czym może różnić się piwo z tematu od normalnie zacieranego bez wyliczeń przejść przez niektóre temperatury? Przyznam, że nie rozumiem pytania.

No widzisz jak to jest na tym świecie ;)

ja na ten przykład zupełnie nie rozumiem Twoich rozterek/pytań :D

 

Widać każdy z nas co innego uważa za sedno sprawy w piwowarstwie.

Jedni budują bez końca swoje instalacje inni marzą o pucharze PSPD, kolejni szukają problemu tam gdzie go nie ma, ale na szczęście są jeszcze tacy co po prostu lubią dobre piwo :smilies:

 

Ale ja się nie znam,

ja tylko lubię dobre piwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robiłem weizena zrobiłem przerwę ferulikową tylko dla słodu pszenicznego...wiadomo dla posmaku goździków...i co? mimo prawidłowej fermentacji ukierunkowanej tylko pod goździki wyszły intensywne banany...moim zdaniem olać przerwę ferulikową...i tak najwięcej zależy od drożdży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja jak robiłem weizena zrobiłem przerwę ferulikową tylko dla słodu pszenicznego...wiadomo dla posmaku goździków...i co? mimo prawidłowej fermentacji ukierunkowanej tylko pod goździki wyszły intensywne banany...moim zdaniem olać przerwę ferulikową...i tak najwięcej zależy od drożdży

Ciekawe teorie się tu tworzą ;)

Jak one się mają do faktu, że w słodzie pilzneńskim jest więcej prekursorów kwasu ferulikowego niż w pszenicznym? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.