Skocz do zawartości

Sztobry - ukorzenianie


Samson_Miodek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Przekopalem się przez wszystkie tematy odnośnie uprawy chmielu, ale ostatecznie mimo, że wydaje mi sie, że już "prawie" rozumiem coś budzi moje wątpliwości. Otrzymałem dzisiaj nieodpłatnie z iung w Puławach sztorby Galena, Iunga, Cascade i Zateckiego. Myślę, że przyda się temat, który opisuje krok po kroku co należy z tymi delikwentami zrobić. Przy okazji bardziej doświadczeni forumowicze rozwieją moje wątpliwości:) załączam zdjęcia. Planowalem widoczne wkopac do uprzednio przekopanej ziemi przykrywając kilkucentymetrowa warstwa. Założyłem i nadal zakladam, że te odrosty to korzenie. Na jednych zobaczyłem jednak liście więc zglupialem do reszty. W takim razie to pedy? Piszecie tez o dzieleniu, rozcinaniu. Zreszta sztorby to, z tego co piszecie, nieukorzenione odrosty, prawda? Jesli tak, to musze ukorzenic "kijek" (jak?) W zwiazku z tym wiem, ze nic nie wiem. Proszę o pomoc.! post-13077-1460485614,7537_thumb.jpgpost-13077-1460485641,1195_thumb.jpg

 

Wysłane z mojego Lenovo B8080-H przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To białe to pędy, ale na 1 zdjęciu widzę też korzenie. Ja bym po prostu wsadził do ziemi, jak źle mówię to niech ktoś mnie poprawi. 

 

EDIT: Na 2 też jakieś tam korzenie widać na tym dolnym.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opracowaniu Pani U. Skomry, jest informacja, że w tym kilkucentymetrowym kawałku są zgromadzone składniki odzywcze, które muszą wystarczyć do czas wypusCzenia korzeni. Czyli, jeśli dobrze roZumiem - należy go wkopac (przy tej niestabilnej pogodzie chyba najpierw do doniczki) zostawiając na wierZchu białe pędy i czekać aż wypuści korzenie?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te z białymi zakop w całości (ale nie pół metra pod ziemią, tylko żeby pędy były z dwa centymetry pod nią  :D), natomiast te z zielonymi, tak żeby wystawały. Myślę, że tak będzie najlepiej. Możesz na razie w doniczce, jak najbardziej. 

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od tego co rozumiesz pod pojęciem skomplikowanych działań. Po prostu napisałem do nich, czy udostępniają sadZonki. Musiałem podpisać z nimi faktyczną, "papierową" umowę o udostępnieniu materiału, wysłaliśmy to sobie poczta, przepisalismy się kilkoma mailami i tyle. Z góry uprzedzam, że nie wiem, czy to powszechna praktyka, czy po prostu mi się udało.

 

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te z białymi zakop w całości (ale nie pół metra pod ziemią, tylko żeby pędy były z dwa centymetry pod nią :D), natomiast te z zielonymi, tak żeby wystawały. Myślę, że tak będzie najlepiej. Możesz na razie w doniczce, jak najbardziej.

W takim razie jutro z samego rana zdecyduję, czy wrzucam je do ziemi, czy pełen neofickiej - w tym przypadku, bojaźni szarpnę się jednak najpierw na doniczki;)

 

Rozumiem, że wtedy pozostaje czekać i czekać i czekać (cierpliwie), aż coś pojawi się na powierzchni, tak?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wtedy pozostaje czekać i czekać i czekać (cierpliwie), aż coś pojawi się na powierzchni, tak?

 

 

Nawet nie wiesz jak szybko wyskoczą z ziemi :)

 

Ja wsadzam bezpośrednio do gruntu..

 

 

Co do Instytutu w Puławach to pisałem mejla i wybrałem kilka odmian z tej bazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podpisywalem ja, prywatnie.

 

Swiaderny - było tam sporo ciekawych odmian, ale z wielu niestety w tym roku nie przewidywali uzyskać sztorb(ów). Trudno, spróbuję za rok.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To już zależy od tego co rozumiesz pod pojęciem skomplikowanych działań. Po prostu napisałem do nich, czy udostępniają sadZonki. Musiałem podpisać z nimi faktyczną, "papierową" umowę o udostępnieniu materiału, wysłaliśmy to sobie poczta, przepisalismy się kilkoma mailami i tyle. Z góry uprzedzam, że nie wiem, czy to powszechna praktyka, czy po prostu mi się udało.

 

Ja w zeszłym roku skontaktowałem się z Panią Urszulą (bardzo sympatyczna osoba) i udostępniła mi chyba 10 gatunków chmielów. Tez musiałem podpisać umowę SMTA, ale nic poza tym. Pierwszy zbiór pozwolił nachmielic jedno piwko, ale było warto bo aromaty z świeżej szyszki są niepowtarzalne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To już zależy od tego co rozumiesz pod pojęciem skomplikowanych działań. Po prostu napisałem do nich, czy udostępniają sadZonki. Musiałem podpisać z nimi faktyczną, "papierową" umowę o udostępnieniu materiału, wysłaliśmy to sobie poczta, przepisalismy się kilkoma mailami i tyle. Z góry uprzedzam, że nie wiem, czy to powszechna praktyka, czy po prostu mi się udało.

Ja w zeszłym roku skontaktowałem się z Panią Urszulą (bardzo sympatyczna osoba) i udostępniła mi chyba 10 gatunków chmielów. Tez musiałem podpisać umowę SMTA, ale nic poza tym. Pierwszy zbiór pozwolił nachmielic jedno piwko, ale było warto bo aromaty z świeżej szyszki są niepowtarzalne:)
Bardzo sympatyczna osoba i do tego chyba najbardziej kompetentna jaką można było trafić ;)

 

Dziś planuje wsadzić sztorby do doniczek , będę relacjonował co i jak po kolei, mam nadzieję, że komuś to później ułatwi.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi Pani Urszula doradziła, żeby wsadzić w pierwszym roku sztorby gdzieś na głębokość 10-15 cm, co daje realne szanse na byle jaki zbiór w pierwszym roku (i tak bylo). Na jesień trzeba wszystkie kłącza wyciąć i przysypać warstwa gleby. Oczywiscie dochodza do tego opryski na grzyba itp + jakiś nawóz mineralny jesli gleba jest uboga w skladniki.
 

@Samson_miodek ja takie sztorby po prostu wsadziłem do ziemi nie zwracając uwagi na kłacza (nie mialem takich dorodnych zielonych). Ogólnie jest zasada, żeby postępować ze sztorbami tak samo jak przy sadzeniu ziemniaków. Jeśli macie pytania to warto poczytać publikacje pani Skomry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi Pani Urszula doradziła, żeby wsadzić w pierwszym roku sztorby gdzieś na głębokość 10-15 cm, co daje realne szanse na byle jaki zbiór w pierwszym roku (i tak bylo). Na jesień trzeba wszystkie kłącza wyciąć i przysypać warstwa gleby. Oczywiscie dochodza do tego opryski na grzyba itp + jakiś nawóz mineralny jesli gleba jest uboga w skladniki.

 

@Samson_miodek ja takie sztorby po prostu wsadziłem do ziemi nie zwracając uwagi na kłacza (nie mialem takich dorodnych zielonych). Ogólnie jest zasada, żeby postępować ze sztorbami tak samo jak przy sadzeniu ziemniaków. Jeśli macie pytania to warto poczytać publikacje pani Skomry.

Wsadzilem do doniczek na około 7-9 cm. Dałem ziemi do sadzonek, więc jest chyba dość bogata w składniki mineralne. W weekend planuje przygotować miejsce na działce tam gdzie zaplanowałam odciągi. Będę je przesadzal w zależności od ich stanu wizualnego. Na razie wygląda to tak. Starałem się wrzucać po dwie, Max trzy sztorby do jednej donicy.

 

6f0635f47fa6c4314c9a16b644bb157e.jpg

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wygląda. Szczerze, nie spodziewałem się, że w pierwszym roku można osiągnąć taki efekt! W moich doniczkach pojawiają się pierwsze, nieśmiałe pędy spod ziemi;) jutro postaram się wrzucić fotki. Dzisiaj moje dwa psy wpadły w czasie zabawy prosto w doniczki i, coś mi się zdaje, opatrzność czuwa, bo ziemia jest stratowana, ale nie ucierpiała żadna roślinka. Uf

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie hodowli chmielu jestem nowicjuszem, ale zakupiłem w tym roku 6 sztobrów chmielu i posadziłem je w doniczkach. Z moich obserwacji wynika, że korzystniej jest wsadzać sztobry pod ziemię trochę płycej niż proponowane przez instrukcję 5-10cm (tym bardziej jeśli sadzimy je w doniczkach w domu gdzie nie zmarzną). Połowę posadziłem tak głęboko jak proponowali, natomiast połowę przy samej powierzchni, te drugie w ciągu 5 dni mają już 10-15 centymetrowe pędy wysokości, podczas gdy te zakopane głębiej dopiero wychodzą.

 

Dzisiaj zdecydowałem się przesadzić je już na przygotowaną grządkę, więc o postępach hodowli będę informował.

post-15500-0-84477000-1461747616_thumb.jpg

post-15500-0-66025000-1461747631_thumb.jpg

post-15500-0-76559800-1461747645_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

te drugie w ciągu 5 dni mają już 10-15 centymetrowe pędy wysokości, podczas gdy te zakopane głębiej dopiero wychodzą.
 

 

To nic nie znaczy, w zeszłym roku mój Lubelski obijał się, rósł najwolniej a w lipcu dostał takiego powera, że wszystko wyprzedził i dał 2 kg szyszki, pozostałe chmiele 0,2-0,6 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

te drugie w ciągu 5 dni mają już 10-15 centymetrowe pędy wysokości, podczas gdy te zakopane głębiej dopiero wychodzą.
 

 

To nic nie znaczy, w zeszłym roku mój Lubelski obijał się, rósł najwolniej a w lipcu dostał takiego powera, że wszystko wyprzedził i dał 2 kg szyszki, pozostałe chmiele 0,2-0,6 kg.

 

Może to więc cecha gatunkowa, bo np. Magnum u mnie prawie jeszcze nie wyszedł, a Sybilla już taka pokaźna... :eusathink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

te drugie w ciągu 5 dni mają już 10-15 centymetrowe pędy wysokości, podczas gdy te zakopane głębiej dopiero wychodzą.
 

 

To nic nie znaczy, w zeszłym roku mój Lubelski obijał się, rósł najwolniej a w lipcu dostał takiego powera, że wszystko wyprzedził i dał 2 kg szyszki, pozostałe chmiele 0,2-0,6 kg.

 

Może to więc cecha gatunkowa, bo np. Magnum u mnie prawie jeszcze nie wyszedł, a Sybilla już taka pokaźna... :eusathink:

 

U mnie tak samo - Sybilla ponad 30cm, a Perle ledwo co zaczyna rosnąć.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.