Skocz do zawartości

Pytanie do użytkowników lodówek turystycznych.


marlow

Rekomendowane odpowiedzi

Czy da się w lodówce 35l zatrzeć towaru na 40l piwa 12 blg i jak? Zakładam, że zacieranie 1 temperaturowe, rezygnuję z mash-out'u, no i może lekkie  high gravity brewing...

 

35l, to największa pojemność lodówki jaką da się kupić za tanie pieniądze, a chciałoby się robić warki 40l (do tego garnek do warzenia 50l).

 

I jak robicie wysładzanie w lodówce? Kranik +  filtrator czy osobny baniak?

Edytowane przez marlow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownikiem nie jestem ale nie widzę problemu aby policzyć. Na 40 l potrzebujesz 9 kg słodu. Jeśli przyjmiemy 3 l wody na kg słodu to potrzebujemy 27 l. Kilo słodu zwiększa objętość zacieru o około 0,8 l. W efekcie mamy 27 + 9*0,8=34,2 litra.

Przy pojemności 35 l masz zacieru po dach i jest to raczej niewykonalne bo nawet tego nie zamierzasz.

Jeśli zamiast 27 l wody użyjesz 20 to myślę że da się to zrobić.

 

Jeszcze jedno. 50 l garnek jest za mały do 40 l warek. Przydał by się 70. Przeanalizuj jeszcze czy masz na czym grzać takie ilości bo domowa kuchenka może się okazać za mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wczoraj test lodówkowy - warka na 17 blg z 7 kg słodów w jak się okazało lodówce 24 l (byłem pewny, że kupiłem 32l...) 

Zacierałem 2.5 na kg właśnie prawie po dach (złe obliczenia i musiałem dolać wrzątku) - bardzo uciążliwe to było ale do wykonania tylko masz bardzo małe pole regulacji infuzyjnie temperatury, dekokcyjnie jeszcze do uratowania ale to cała droga przez mękę. 

Mash out na starcie już porzucasz bo nie w sposób tego zrobić, może jedynie poprzez jakieś 2l - 2.2l na kg zacierasz + mash out "do pełna" i w zasadzie jesteś w stanie pokonać taki zasyp, wczoraj ominąłem podgrzanie i filtracja poprzez stary zakurzony oplot pięknie i przyjemnie także tymczasowo będę to pomijać.

Podepnę tęż się z pytaniem, jak się przez taką lodówkę zamocować kran, pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną warstwą jest tylko powietrze? Jak ścisnę zawór to tylko się powyginają ścianki i szczelności jak przyjmuję brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja między ściankami miałem cienki styropian. Najpierw lodówkę rozłożyłem na plastikowy "wkład", plastikową obudowę i ten styropian, najpierw wywierciłem w części wewnętrznej dziurkę, przymiarka i zaznaczenie na zewnętrznej części (trzeba pamiętać, że zewnętrzny otwór musi być większy). Poskładałem,wkręciłem kranik i po kilku warkach wróciłem do zacierania w garnku. A na lenia zacieram w zaizolowanym fermentorze. Łatwiej w walcu mieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam lodówki 52qt ~ 49-50l 

najwięcej zacierałem 13kg - ale to był eksperyment i raczej nie granica możliwości - przy zasypie głównie jęczmiennym mógłbym dawać mniej wody - tylko że po co ?

W lodówce możesz robić 2l/1kg zasypu - raz nawet zrobiłem 1.7 ( na pierwszym kroku ) ale poniżej 2 to już bardzo gęsto jest 

Anyway - różnica między tanią lodówką ze styropianu a taką jaką używają hamrykanie ( i ja też taką mam ) jest kosmiczna. moja miała już 'otwór spustowy' - przełożyłem tylko kran z KO i dorobiłem filtrator. 

 

Co jest bez sensu trochę ( choć czasem może mieć sens ) to zacieranie i filtracja w osobnych naczyniach - główna zaleta lodówki to że w niej się filtruje.

 

Wysładzanie to przerabiałem na różne sposoby - najpierw na raty - teraz z ciągłe jednak muszę spobie spawić deszczownicę - tak mi jest najwygodniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 40 l potrzebujesz 9 kg słodu. Jeśli przyjmiemy 3 l wody na kg słodu to potrzebujemy 27 l. Kilo słodu zwiększa objętość zacieru o około 0,8 l. W efekcie mamy 27 + 9*0,8=34,2 litra.

Przy pojemności 35 l masz zacieru po dach i jest to raczej niewykonalne bo nawet tego nie zamierzasz.

Jeśli zamiast 27 l wody użyjesz 20 to myślę że da się to zrobić.

 

Jeszcze jedno. 50 l garnek jest za mały do 40 l warek. Przydał by się 70. Przeanalizuj jeszcze czy masz na czym grzać takie ilości bo domowa kuchenka może się okazać za mała.

No dobrze, wobec tego załóżmy, że robimy 38l piwa (na 2 kegi pepsi po 19l). Starczy 8,5kg słodu. Ponieważ się w lodówce nie przypali tak jak w garnku, dajmy stosunek wody do słodu 2,5. Co daje razem: (2,5+0,8)*8,5 = 28,5l. Jak lodówka nie będzie oszukana to się zmieści.

 

Co do filtrowania, może by pod tą lodówkę uszyć worek typu BIAB?

 

Jak będzie trochę mniej piwa (-5%) to może w 50l garnku chyba się zmieści Jak brzeczki przedniej będzie 43-44l to w garnku powinno zostać 5cm na wrzenie i pianę. Czy to wystarczy?

 

Tak naprawdę myślałem o zestawie do warzenia na działkę. W domu mam kociołek lidlowy zaizolowany w którym i zacieram i warzę. Jest w miarę uniwersalny choć upierdliwy w obsłudze, ale pomyślałem o 2gim zestawie lodówka+garnek+taboret gazowy+beczka 55l jako sposób na większe wybicie dla prostych piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No dobrze, wobec tego załóżmy, że robimy 38l piwa (na 2 kegi pepsi po 19l). Starczy 8,5kg słodu. Ponieważ się w lodówce nie przypali tak jak w garnku, dajmy stosunek wody do słodu 2,5. Co daje razem: (2,5+0,8)*8,5 = 28,5l. Jak lodówka nie będzie oszukana to się zmieści.
 

wedle kalkulatora który doskonale się sprawdza wychodzi że potrzebujesz na 8.5kg słodu i 2.5l/kg  26.95l objetosci - w lodówce bez problemu możesz zacierać gęściej

co do objętości gotowego piwa to odejmij osady i poprawkę na rozszerzalność temperaturową

 

 

 

o do filtrowania, może by pod tą lodówkę uszyć worek typu BIAB?

to dolicz sobie jeszcze trochę do zasypu ( albo poczytaj o wydajności zacierających większe ilości w workach )  

dorób filtrator ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam lodówki 52qt ~ 49-50l

 

Niestety te lodówki, np. Coleman 52qt są u nas strasznie drogie -> ok. 400 zeta. Może jak się przekonam do metody lodówkowej to zainwestuję.

Co do przepustu na kran: jaka jest tam średnica dziury? czy musiałeś jakąś przejściówkę/przedłużkę dawać, czy tylko kranik+ 2 uszczelki + wąż z oplotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinacji w necie jest sporo m.in. BIAB w lodówce. Próbowałem czegoś podobnego, z tym, że po zacieraniu i zlaniu brzeczki do gara robiłem w lodówce wysładzanie. Strasznie upierdliwe i mega bajzel się robi. Teraz lodówkę traktuję tylko jako filtrator.

Edytowane przez von_Alex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

o do filtrowania, może by pod tą lodówkę uszyć worek typu BIAB?

to dolicz sobie jeszcze trochę do zasypu ( albo poczytaj o wydajności zacierających większe ilości w workach )  

dorób filtrator ;)

 

Na forum Beersmitha czytam: http://www.beersmith.com/forum/index.php?topic=11026.0

I use a turkey fryer basket to hold my grain bag. I do a double crush on the grain. I also reserve usually about 2 gallons from the mash water and do a "trickle sparge" through the raised basket after the mash to get to my full boil volume. This gets me about 80% efficiency every time. When I first started doing BIAB, I did a full volume mash with a single crush and no sparge and got around 65%. I know of some people that do a super fine crush and 85-90%. Since you don't have to worry about a stuck sparge with BIAB, you can crush REALLY fine.

Edytowane przez marlow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wywierciłem dziurę i kran przykręciłem do wewnętrznej ścianki

Kupiłem właśnie lodówkę 35l f-my Eda (tesko 81zł).

 

Co do wyżej opisanej metody montażu kranu - zakładam, że wiercisz 2 dziury:

1 taka jak gwint kranu 2ga trochę większa. Dajesz 2 uszczelki i skręcasz

nakrętką od filtratora z oplotu. Kran siedzi częściowo w izolacji ściany w lodówki.

 

Czy tak?

 

I jeszcze pytanka:

- jaki dawałeś kranik? 3/4'', 1'' ?

- czy kranik przykręcony do pojedyńczego cieńkiego plastiku trzyma się pewnie,

może poszukać sposobu przykręcenia przez całość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiercę większa dziurę otwornicą tak żeby wszedł korpus standardowego kranika do fermentora. Następnie wyciągam z tej dziury  styropian i wiercę mniejszą dziurę na gwint kranika. Uszczelkę daję od zewnętrznej strony wewnętrznej ściany.

 

 

http://www.piwo.org/gallery/image/6180-wp-20140923-003/

http://www.piwo.org/gallery/image/6179-wp-20140923-002/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Wiesz co, cooler ma taką zaletę, że trzyma temperaturę i robi to świetnie. Zalewasz wodą, zamykasz i zapominasz. Jak Ci się przypomni to odkręcasz kran i filtrujesz.

 

Mam lodówkę 40 litrów z Fermentors Favorites i do tego fałszywe dno.

Wstaję rano, grzeję wodę, zalewam i idę spać. Jak się łaskawie obudzę, to po prostu odkręcam kranik i filtruję. Spadek temperatury jest marginalny.

Dodatkowo zrobiłem sobie deszczownicę z PCVC i HLT z zaizolowanego fermentora. I znowu... odkręcam kran i wysładzam, a brzeczka leci prosto do gara, który od razu grzeje się na taborecie gazowym.

 

Oszczędność czasu dzięki tym prostym sprzętom jest tak duża, że nawet nie chcę juz myśleć o oplocie, podgrzewaniu, przerwach, czy wysładzaniu czajnikiem ;)

 

Max robiłem 13 kg zasypu. Wyszło 22 l risa 24 blg i 23 l american stout 15 blg.

Nie wyobrażam sobie już innego sprzętu. Cooler jest przekozak i każdemu polecam.

Edytowane przez zygberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.