Skocz do zawartości

akohol do dezynfekcji


agrest

Rekomendowane odpowiedzi

Ooo widzisz. Dzisiaj pierwszy raz uzylem Desprej w rozpylaczu i dam sobie glowe uciac - jest na izopropanolu. Od czystego rozni sie tylko zawartoscia dodatkow (30% tak jak pisales - powierzchownie czynnych) no i cena 0,5L 21zl, przy cenie 18,00 za litr izopropanolu.

30% to dużo! Prawdopodobnie Twój Desprej zawiera także kationowe środki powierzchniowo czynne - tzw czwartorzędowe sole amoniowe, które nie tylko polepszają zwilżanie, ale same w sobie mają działanie bakteriobójcze (uszkadzają ściany i błony komórkowe bakterii).

 

Ale czysty 70% v/v izopropanol (700 ml alkoholu + 300 ml wody destylowanej) jest dostatecznie

przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Polecam ~70% v/v wodny roztwór izopropanolu [2-propanolu] aplikowany z rozpylacza - opróżnionego pojemnika na płyn do mycia szyb.

 

Nie należy się obawiać tego typu kontaktów z tym, ani żadnym innym alkoholem.

Czy mam rozumieć, że mogę go uzywać "bez płukania", nie jest trujący ani szkodliwy?

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Ja znalazłem w podręczniku do mikrobiologii, że skuteczność działania alkoholi (bakteriobójcza) zwiększa się wraz ze wzrostem masy molowej i liczbą węgla w cząsteczce (propanol>etanol>metanol). Podobno najlepiej: do odkażania skóry 80% propanol; w celach bakteriobójczych 70% etanol; w celu niszczenia przetrwalników etanol w mieszaninie z ługami i kwasami mineralnymi (nie ma proporcji :( ) . Czas wystawienia na działanie 1-15min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę mnie uspokoiliście, że szkodliwy jest w wiekszych dawkach. Ostatnio rozlewałem NZPA i przed kapslowaniem spryskałem pełne już butelki, żeby odkazić szyjki butelek przed zakapslowaniem. Potem się stuknąłem w głowę, że część mgiełki na pewno wpadła do butelek i zmieszała się z piwem. Zacząłem czytać o szkodliwości izopropanol czy jest szkodliwy ale konkretnej dawki nie wyczytałem. Ostatni raz zrobiłem takie głupstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie uspokoiliście, że szkodliwy jest w wiekszych dawkach. Ostatnio rozlewałem NZPA i przed kapslowaniem spryskałem pełne już butelki, żeby odkazić szyjki butelek przed zakapslowaniem. Potem się stuknąłem w głowę, że część mgiełki na pewno wpadła do butelek i zmieszała się z piwem. Zacząłem czytać o szkodliwości izopropanol czy jest szkodliwy ale konkretnej dawki nie wyczytałem. Ostatni raz zrobiłem takie głupstwo.

Nie bądźcie tacy przewrażliwieni, więcej udało Ci się wchłonąć przez oddychanie powietrzem przy rozpylaniu niż dostało się do piwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.