Skocz do zawartości

akohol do dezynfekcji


agrest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czesto spotykam sie z informacja zeby cos tam na szybko zdezynfekowac w spirytusie. Mam pytanie. Czy to musi byc spirol ratyfikowany, czy moze byc inny alkohol? Np. izopropylowy, ktory nie dosc ze o niebo tanszy to jeszcze elegancko odparowuje z woda. Do picia to to sie nie nadaje (chociaz pewnie sa tacy ktorzy probowali) ale do dezynfekcji, czyszczenia optyki czy innych zabawek jak najbardziej. W nurkowaniu czyscilismy nim butle, tzn, proces czyszczenia konczyl wlasnie izopropanol ktory mial za zadanie "wysuszenie" butli.

 

Pozdrawiam

J.

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdezynfekowanie czegoś na szybko? Ja używam wacików do dezynfekcji skóry przed iniekcją. Nasączone są one właśnie izopropanolem. Nie wiem dokładnie jaka jest tego toksyczność, ale zakładam, że mniejsza od etanolu.

Skoro zatrucie metanolem leczy się etanolem, to może etanolem powinno izopropanolem? :) Tak czy inaczej żyję.

Może ktoś, kto jest bardziej na świeżo z chemią, potwierdzi jak ma się toksyczność alkoholi do długości łańcucha.

 

Jaka jest biobójczość? Nie wiem. Pewnie mniejsza niż etanolu, bo powyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego co znalazłem izopropanol jest środkiem antyseptycznym (czyli odkażającym tylko błony śluzowe itp.). Nie nadaje się zatem do odkażenia sprzętu. Według tego co mówił nam kiedyś wykładowca od organicznej po wyższych alkoholach oprócz tradycyjnego upojenia są halucynacje, nieraz bardzo mocne no i oczywiście łatwiej się zatruć.

Co do dezynfekcji alkoholem etylowym ostatnio na browamatorze mieliśmy na ten temat dyskusje i ktoś wyszukał, że najlepsze efekty daje dezynfekcja 70% roztworem. O dziwo wyższe i niższe stężenie pogarsza działanie dezynfekcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izopropanol stosuje się min. szpitalach do dezynfekcji powierzchni płaskich więc fermentory widocznie również

Wujek google pisze, że jest tylko antyseptykiem. Może do dezynfekcji łóżek używa się izopropanolu z jakimś innym środkiem? Poszperałem trochę i każdy preparat do dezynfekcji oparty na izopropanolu zawiera również jakieś inne domieszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etanolu do dezynfekcji trochę szkoda :lol:

 

Polecam ~70% v/v wodny roztwór izopropanolu [2-propanolu] aplikowany z rozpylacza - opróżnionego pojemnika na płyn do mycia szyb.

Izopropanol jest o tyle skuteczniejszy od etanolu, że mając wyższą temperaturę wrzenia (mniejszą lotność) zapewnia dłuższy kontakt z dezynfekowaną powierzchnią.

 

Okrywamy taką mgiełką alkoholu np pokrywę fermentora przed jego otwarciem, miedzianą czy inną rurkę do obciągu przed użyciem, korek z rurką fermentacyjną przed obsadzeniem w balonie, itp, itd.

 

Nie należy się obawiać tego typu kontaktów z tym, ani żadnym innym alkoholem.

 

W profesjonalnych formułach tego typu środków dezynfekujących zwykle są dodane środki powierzchniowo czynne, zapewniające jeszcze lepszy kontakt z dezynfekowaną powierzchnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a tą resztę zagospodarować bardziej skutecznie :lol: przyjemne z pożytecznym ;)

No nie wiem czy to najlepszy pomysl. To cholerstwo ponoc bardzo halucynogenne jest. Ja bym tam nie ryzykowal ;)

Podobno tak, ale tu u nas bardzo popularne było kiedyś, szczególnie wśród tych, których piwo miał szybko sponiewierać, tak zwane "piwo z kropką", czyli nalewało się piwo do kufla i zatapiało kieliszek z 50-ką wódki i siup w przełyk.Waliło w beret na cacy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.