Skocz do zawartości

APA na australijskich chmielach


Rogoth

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to mój pierwszy temat na forum to chciałbym wszystkich powitać ;)

Do tej pory uwarzyłem już kilka warek (BPA i Witbier z zestawu BA oraz Portera i Milk Stouta z własnej receptury, chociaż na efekty Portera przyjdzie mi jeszcze poczekać ;) ), ale teraz chciałbym prosić o pomoc w ocenie i radę przy kolejnej.

Chciałbym uwarzyć pale ale na australijskich chmielach, przy czym uzyskać możliwie jak najwięcej aromatu i smaku owocowego z chmieli przy zachowaniu umiarkowanego udziału goryczki. Poniżej przedstawiam mój koncept i prosiłbym o wszelakie rady ;)

 

Słody:
3.5 kg - Pale Ale
0.5 kg - Monachijski
0.5 kg - Wiedeński
0.3 kg - CaraMunich II

Chmielenie:

60'
5 g - Galaxy, AA: 14.25
5 g - vic secret, AA: 15.6

 

20'

5 g - Galaxy,
5 g - vic secret,

 

5'

5 g - Galaxy,
5 g - vic secret,

 

Cicha fermentacja

30 g - Galaxy,
30 g - vic secret,

 

Drożdże:

US-05 lub M44 Mangrove Jack's

 

Zacieranie w 67st + mash out

 

Według kalkulatora wychodzi:

 

Original Gravity: 12.8 °P
Final Gravity: 2.4 °P
ABV (standard): 5.54%
IBU (tinseth): 36.68

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oczekujesz porządnego aromatu, potrzebujesz więcej chmielu. Radziłbym wrzucić na gorycz małą ilość jakiegoś chmielu o wysokiej zawartości alfa kwasów np. Warrior 15g a całość chmieli które planowałeś użyć do gotowania przesunąć na ostatnie minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się tak na chmiel nastawiasz to zostaw sam pale ale. Poza tym chmiel na ostatnią minutę i dodatkowo na whirpool. A generalnie co byś z tym chmielem nie zrobił to i tak musisz idealnie przeprowadzić fermentację żeby coś z tego było, 15-16st.C dla US-05 (oczywiście nie mówię o temp. otoczenia).

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I skasuj te karmele i monachy. APA to 95% Pale Ale i 5% czegoś jeszcze, a nie jakieś przepakowanie notami chlebowymi i karmelowymi :P Ma być jasno i wytrawnie. 

 

Chmielenie: najważniejsze jest pod koniec. Chcesz małą goryczkę? To skasuj w ogóle 60', nasyp 10 g  na 30', potem 10 na 15', 15 na 10' i 30 na 0'.

 

Chmielenie na zimno wtedy odpuść, albo zostaw mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dzięki wielkie za tak duży odzew ;)

 

@crosis Właśnie napisałeś to o co chciałem zapytać po przeczytaniu poprzedników ;) Zacząłem się zastanawiać nad zrezygnowaniem z chmielenia na goryczkę, bo jakby nie patrzeć galaxy i vic secret mają w sobie bardzo dużo alfa-kwasów i dlatego nie mogę też ich za dużo już dodać, ale w sumie właśnie rezygnując z dawki w 60' może się to udać ;) Pytanie czy nie zmieni to charakteru goryczki na jakiś dziwny?

A co do dodatku innych chmieli czy pozbywając się ich nie uzyskam zbyt bladego koloru jak na APA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mowa o słodach ;) Za dużo o tych chmielach było i już wszędzie je widzę ;)

Dziękuję za rady i na pewno się do nich zastosuje ;) Na chwilę obecną wygląda to następująco:

 

Słody:
4,5 kg - Pale Ale
0.3 kg - CaraMunich II

 

Chmielenie:

30'
5 g - Galaxy, AA: 14.25
5 g - vic secret, AA: 15.6

 

15'

5 g - Galaxy,
5 g - vic secret,

 

10'

7 g - Galaxy,
7 g - vic secret,

 

0'

15 g - Galaxy,
15 g - vic secret,

 

Cicha fermentacja

18 g - Galaxy,
18 g - vic secret,

 

Drożdże:

US-05

Edytowane przez Rogoth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.