Skocz do zawartości

Długość filtratora z oplotu a czas filtracji


Qba W

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj popełniłem 33 litrową warkę (pils 13Blg) do filtracji której użyłem nowego filtratora z oplotu o długości 1,3 m. Zastanawiałem się jak wpłynie długość filtratora na czas filtracji - w końcu sraczwąż filtruje całą powierzchnią i filtracja powinna znacznie sprawniej przebiegać. Efekt był taki że 35l klarownej brzeczki odebrałem w przeciągu 23 min. Teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów: Czy takie tempo filtracji wpływa negatywnie na jakość brzeczki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka tylna miała 4 Blg i zastanawiam się czy taki sposób filtracji jest ok. W końcu zwykły sraczwąż ma koło 30 cm a mój "wynalazek" 4 x tyle więc czas filtracji powinien się teoretycznie skrócić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt szybkie przefiltrowanie może mieć wpływ na wydajność, to znaczy obniża ją. Długość sraczwężyka nie ma tu większego znaczenia ponieważ szybkość przepływu możesz regulować za pomocą zacisku na wężyku silikonowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rzadszych zacierach długość nie ma znaczenia, bo leci dość wartko i tak więc ograniczasz na kraniku, albo zaciskiem na wężyku. Natomiast przy większych zasypach długość może mieć znaczenie, gdyż młóto wolniej filtruje i kranik już nie ogranicza przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

to mój pierwszy post tutaj, bo póki co jedynie czytałem forum. Tutaj jednak mogę coś wnieść moją skromną praktyką. 

 

Tydzień temu filtrowałem na dwie kadzie prawie 50l zacieru, w jednej sraczwężyk z zestawu Twojbrowar.pl (max kilkadziesiąt cm, fi 15) i w drugim mój autorski - bodaj 150 albo 200cm, fi 10. Różnicy w czasie nie było - znaczy się, cała filtracja z wysładzaniem (do 2-3 Blg) zamknęła mi się w ok. 30-40min. W sumie najbardziej ograniczającym czynnikiem było ogarnięcie dolewania wody do 2 kadzi naraz. 

 

Zacier był gęsty, bo na 35 litrów wody poszło 16,3 kg zasypu. Standardowo, mashout do 75 stopni. Ze względu na gęstość do obu kadzi na sraczwężyk wlałem po ok. 2l wody (coś jakby podbicie, ale chyba nie ma to jakiegoś większego uzasadnienia przy tej metodzie filtracji). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.