Jump to content

Długość filtratora z oplotu a czas filtracji

Qba W
 Share

Recommended Posts

Wczoraj popełniłem 33 litrową warkę (pils 13Blg) do filtracji której użyłem nowego filtratora z oplotu o długości 1,3 m. Zastanawiałem się jak wpłynie długość filtratora na czas filtracji - w końcu sraczwąż filtruje całą powierzchnią i filtracja powinna znacznie sprawniej przebiegać. Efekt był taki że 35l klarownej brzeczki odebrałem w przeciągu 23 min. Teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów: Czy takie tempo filtracji wpływa negatywnie na jakość brzeczki?

Czy takie tempo filtracji wpływa negatywnie na jakość brzeczki?

negatywnie może nie, ale wolniejsza filtracja sprzyja uzyskaniu większej wydajności.

Brzeczka tylna miała 4 Blg i zastanawiam się czy taki sposób filtracji jest ok. W końcu zwykły sraczwąż ma koło 30 cm a mój "wynalazek" 4 x tyle więc czas filtracji powinien się teoretycznie skrócić

Zbyt szybkie przefiltrowanie może mieć wpływ na wydajność, to znaczy obniża ją. Długość sraczwężyka nie ma tu większego znaczenia ponieważ szybkość przepływu możesz regulować za pomocą zacisku na wężyku silikonowym.

Przy rzadszych zacierach długość nie ma znaczenia, bo leci dość wartko i tak więc ograniczasz na kraniku, albo zaciskiem na wężyku. Natomiast przy większych zasypach długość może mieć znaczenie, gdyż młóto wolniej filtruje i kranik już nie ogranicza przepływu.

Cześć, 

to mój pierwszy post tutaj, bo póki co jedynie czytałem forum. Tutaj jednak mogę coś wnieść moją skromną praktyką. 

Tydzień temu filtrowałem na dwie kadzie prawie 50l zacieru, w jednej sraczwężyk z zestawu Twojbrowar.pl (max kilkadziesiąt cm, fi 15) i w drugim mój autorski - bodaj 150 albo 200cm, fi 10. Różnicy w czasie nie było - znaczy się, cała filtracja z wysładzaniem (do 2-3 Blg) zamknęła mi się w ok. 30-40min. W sumie najbardziej ograniczającym czynnikiem było ogarnięcie dolewania wody do 2 kadzi naraz. 

Zacier był gęsty, bo na 35 litrów wody poszło 16,3 kg zasypu. Standardowo, mashout do 75 stopni. Ze względu na gęstość do obu kadzi na sraczwężyk wlałem po ok. 2l wody (coś jakby podbicie, ale chyba nie ma to jakiegoś większego uzasadnienia przy tej metodzie filtracji).