Jump to content

Długość filtratora z oplotu a czas filtracji


Qba W
 Share

Recommended Posts

Wczoraj popełniłem 33 litrową warkę (pils 13Blg) do filtracji której użyłem nowego filtratora z oplotu o długości 1,3 m. Zastanawiałem się jak wpłynie długość filtratora na czas filtracji - w końcu sraczwąż filtruje całą powierzchnią i filtracja powinna znacznie sprawniej przebiegać. Efekt był taki że 35l klarownej brzeczki odebrałem w przeciągu 23 min. Teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów: Czy takie tempo filtracji wpływa negatywnie na jakość brzeczki?

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Czy takie tempo filtracji wpływa negatywnie na jakość brzeczki?

negatywnie może nie, ale wolniejsza filtracja sprzyja uzyskaniu większej wydajności.

Link to comment
Share on other sites

Brzeczka tylna miała 4 Blg i zastanawiam się czy taki sposób filtracji jest ok. W końcu zwykły sraczwąż ma koło 30 cm a mój "wynalazek" 4 x tyle więc czas filtracji powinien się teoretycznie skrócić

Link to comment
Share on other sites

Zbyt szybkie przefiltrowanie może mieć wpływ na wydajność, to znaczy obniża ją. Długość sraczwężyka nie ma tu większego znaczenia ponieważ szybkość przepływu możesz regulować za pomocą zacisku na wężyku silikonowym.

Link to comment
Share on other sites

Przy rzadszych zacierach długość nie ma znaczenia, bo leci dość wartko i tak więc ograniczasz na kraniku, albo zaciskiem na wężyku. Natomiast przy większych zasypach długość może mieć znaczenie, gdyż młóto wolniej filtruje i kranik już nie ogranicza przepływu.

Link to comment
Share on other sites

Cześć, 

to mój pierwszy post tutaj, bo póki co jedynie czytałem forum. Tutaj jednak mogę coś wnieść moją skromną praktyką. 

 

Tydzień temu filtrowałem na dwie kadzie prawie 50l zacieru, w jednej sraczwężyk z zestawu Twojbrowar.pl (max kilkadziesiąt cm, fi 15) i w drugim mój autorski - bodaj 150 albo 200cm, fi 10. Różnicy w czasie nie było - znaczy się, cała filtracja z wysładzaniem (do 2-3 Blg) zamknęła mi się w ok. 30-40min. W sumie najbardziej ograniczającym czynnikiem było ogarnięcie dolewania wody do 2 kadzi naraz. 

 

Zacier był gęsty, bo na 35 litrów wody poszło 16,3 kg zasypu. Standardowo, mashout do 75 stopni. Ze względu na gęstość do obu kadzi na sraczwężyk wlałem po ok. 2l wody (coś jakby podbicie, ale chyba nie ma to jakiegoś większego uzasadnienia przy tej metodzie filtracji). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.