Skocz do zawartości

Witbier receptura na Pale Ale


robodude

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć forumowiczom,

 

Chciałbym uwarzyć Witbiera. Przeglądałem dostępne receptury na forum i wiki i wszędzie używany jest słód pilzneński.

Czy mogę zamiennie użyć słodu Pale Ale ze Strzegomia (akurat taki mi został)? Pogwałcę tym jakąś nieznaną mi zasadę, lub zepsuję piwo? :)

 

Myślę o recepturze z zasypem składającym się w około 50% ze słodu Pale Ale,10% słodu pszenicznego oraz 40% płatków pszenicznych błyskawicznych.

Do tego drożdże Brewferm Blanche, chmiel Lubelski, skórka pomarańczy i kolendra.

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład receptur nie wziął się z przypadku. Biorąc pod uwagę, że zasyp witbiera składa się w znacznej części z surowców niesłodowanych, które nie mają własnych enzymów, do zatarcia witbiera potrzebujesz słodu o wysokiej aktywności enzymatycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrzeć się zatrze, na zatarcie całego zacieru potrzeba ok. 100-120 WK, Strzegom co prawda nie podaje tej wartości dla PA (a i dla pilzneńskiego podają tylko wartość minimalną), ale większość słodów PA ma co najmniej siłę diastatyczna na poziomie 240-250WK.

 

Jak zrobisz na PA to witek będzie ciemniejszy, wit powinien być jasny, a z tego co pamiętam to PA i pilzneński ze Strzegomia były dość ciemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam często jestem "czepliwy", ale Wy to już przesadzacie - chce uwarzyć, niech warzy. Różnica (o ile w ogóle będzie do wychwycenia) będzie tak niewielka, że zapewne wielu onanistów piwnych nawet by jej nie zauważyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież każdy mu napisał, że jak chce to niech robi. Z różnicą to może różnie być, bo słód słodowi nierówny i pale ale może być nieco ciemniejszy i nieco jaśniejszy, podobnie jak pilzneński, ale różnica z reguły jest wyczuwalna właśnie w tak jasnych i lekkich piwach. Tak samo jak bardzo częstym błędem jest próba robienia mega wytrawnych west coast IPA na słodzie pale ale, tam też różnica bywa wyraźnie zauważalna. Przy jakimś brown ale czy czymś takim to faktycznie będzie jeden pies. Oczywiście nikt nie mówi, że to będzie niedobry wit, ale niekoniecznie będzie to medalowy wit na konkurs. Pytanie po co kto warzy i jaki ma zamysł.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież każdy mu napisał, że jak chce to niech robi. Z różnicą to może różnie być, bo słód słodowi nierówny i pale ale może być nieco ciemniejszy i nieco jaśniejszy, podobnie jak pilzneński, ale różnica z reguły jest wyczuwalna właśnie w tak jasnych i lekkich piwach. Tak samo jak bardzo częstym błędem jest próba robienia mega wytrawnych west coast IPA na słodzie pale ale, tam też różnica bywa wyraźnie zauważalna. Przy jakimś brown ale czy czymś takim to faktycznie będzie jeden pies. Oczywiście nikt nie mówi, że to będzie niedobry wit, ale niekoniecznie będzie to medalowy wit na konkurs. Pytanie po co kto warzy i jaki ma zamy

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Zdecydowałem się na uzupełnienie zapasów w pilzneński, co prawda ze Strzegomia  :) 

Przy okazji zadam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z forumowiczów próbował zacierać Wit-a metodą BIAB? Ostatnio mam niewiele czasu a to pozwoliło mi zaoszczędzić prawie 2h przy IPA i FAH 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.