Jump to content

Witbier receptura na Pale Ale


robodude
 Share

Recommended Posts

Cześć forumowiczom,

 

Chciałbym uwarzyć Witbiera. Przeglądałem dostępne receptury na forum i wiki i wszędzie używany jest słód pilzneński.

Czy mogę zamiennie użyć słodu Pale Ale ze Strzegomia (akurat taki mi został)? Pogwałcę tym jakąś nieznaną mi zasadę, lub zepsuję piwo? :)

 

Myślę o recepturze z zasypem składającym się w około 50% ze słodu Pale Ale,10% słodu pszenicznego oraz 40% płatków pszenicznych błyskawicznych.

Do tego drożdże Brewferm Blanche, chmiel Lubelski, skórka pomarańczy i kolendra.

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie!

Link to comment
Share on other sites

Skład receptur nie wziął się z przypadku. Biorąc pod uwagę, że zasyp witbiera składa się w znacznej części z surowców niesłodowanych, które nie mają własnych enzymów, do zatarcia witbiera potrzebujesz słodu o wysokiej aktywności enzymatycznej.

Link to comment
Share on other sites

Zatrzeć się zatrze, na zatarcie całego zacieru potrzeba ok. 100-120 WK, Strzegom co prawda nie podaje tej wartości dla PA (a i dla pilzneńskiego podają tylko wartość minimalną), ale większość słodów PA ma co najmniej siłę diastatyczna na poziomie 240-250WK.

 

Jak zrobisz na PA to witek będzie ciemniejszy, wit powinien być jasny, a z tego co pamiętam to PA i pilzneński ze Strzegomia były dość ciemne.

Link to comment
Share on other sites

Sam często jestem "czepliwy", ale Wy to już przesadzacie - chce uwarzyć, niech warzy. Różnica (o ile w ogóle będzie do wychwycenia) będzie tak niewielka, że zapewne wielu onanistów piwnych nawet by jej nie zauważyło.

Link to comment
Share on other sites

Przecież każdy mu napisał, że jak chce to niech robi. Z różnicą to może różnie być, bo słód słodowi nierówny i pale ale może być nieco ciemniejszy i nieco jaśniejszy, podobnie jak pilzneński, ale różnica z reguły jest wyczuwalna właśnie w tak jasnych i lekkich piwach. Tak samo jak bardzo częstym błędem jest próba robienia mega wytrawnych west coast IPA na słodzie pale ale, tam też różnica bywa wyraźnie zauważalna. Przy jakimś brown ale czy czymś takim to faktycznie będzie jeden pies. Oczywiście nikt nie mówi, że to będzie niedobry wit, ale niekoniecznie będzie to medalowy wit na konkurs. Pytanie po co kto warzy i jaki ma zamysł.

Edited by Oskaliber
Link to comment
Share on other sites

Przecież każdy mu napisał, że jak chce to niech robi. Z różnicą to może różnie być, bo słód słodowi nierówny i pale ale może być nieco ciemniejszy i nieco jaśniejszy, podobnie jak pilzneński, ale różnica z reguły jest wyczuwalna właśnie w tak jasnych i lekkich piwach. Tak samo jak bardzo częstym błędem jest próba robienia mega wytrawnych west coast IPA na słodzie pale ale, tam też różnica bywa wyraźnie zauważalna. Przy jakimś brown ale czy czymś takim to faktycznie będzie jeden pies. Oczywiście nikt nie mówi, że to będzie niedobry wit, ale niekoniecznie będzie to medalowy wit na konkurs. Pytanie po co kto warzy i jaki ma zamy

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Zdecydowałem się na uzupełnienie zapasów w pilzneński, co prawda ze Strzegomia  :) 

Przy okazji zadam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z forumowiczów próbował zacierać Wit-a metodą BIAB? Ostatnio mam niewiele czasu a to pozwoliło mi zaoszczędzić prawie 2h przy IPA i FAH 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.