Jump to content
Sign in to follow this  
Maciek Aniol

browar koncesja na sprzedaż hurtową piwa

Recommended Posts

Witam szanownych formumowiczów,

 

Chciałbym poruszyć następujące zagadnienie. Czy producent piwa musi posiadać koncesję na hurtową sprzedaż alkoholu?

Niestety nie udało mi się w sieci znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Według ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu

alkoholizmowi z 1982 obrót hurtowy rozumiany jest jako:

 

"zakup napojów alkoholowych w celu dalszej ich odsprzedaży przedsiębiorcom posiadającym właściwe zezwolenia"

 

Producent piwa zakupuje jedynie surowce niezbędne do jego produkcji a nie napój alkoholowy. Ktoś może opisać jaki rodzaj koncesji jest

tutaj niezbędny i na jakiej podstawie?

 

Pozdrowionka!

Edited by Maciek Aniol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jak byk napisane w ustawie o wychowaniu w trzeźwości, że jeśli producent sprzedaje podmiotom mającym zezwolenie na detaliczną sprzedaż to musi posiadać zezwolenie na sprzedaż hurtową. Czyli jak sprzedajesz do multitapów i sklepów to musisz mieć, jak tylko do hurtowni to nie.

Edited by Szuwar71

Share this post


Link to post
Share on other sites

Art. 9(1) ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

 

Producent napojów alkoholowych jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, jeżeli zbywa swoje wyroby przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia, o których mowa w art. 18 ust. 1 [na sprzedaż detaliczną przyp. BrPr].

 

Krótko mówiąc by sprzedawać przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie (nie koncesję!) na obrót hurtowy producent nie musi mieć odrębnego zezwolenia. Takie będzie mu potrzebne ja będzie chciał sprzedawać bezpośrednio do detalu. 

 

Wynika to też pośrednio z brzmienia art. 9(4) pkt 4 ww. ustawy

 

Warunkiem prowadzenia działalności na podstawie zezwoleń, o których mowa w art. 91 ust. 1 [zez. na obrót hurtowy], jest:

zaopatrywanie się w napoje alkoholowe, wymienione w zezwoleniu, u producentów oraz u przedsiębiorców posiadających zezwolenie na obrót hurtowy tymi napojami;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ano fakt :) Teraz sam też znalazłem. Dzięki. Dobrze, że na forum są bardziej spostrzegawczy. Człowiek nie może być w każdej dziedzinie biegły :)

 

 

Cześć,

 

Dzięki za odpowiedzi

 

Art. 9(1) ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

 

Producent napojów alkoholowych jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, jeżeli zbywa swoje wyroby przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia, o których mowa w art. 18 ust. 1 [na sprzedaż detaliczną przyp. BrPr].

 

Krótko mówiąc by sprzedawać przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie (nie koncesję!) na obrót hurtowy producent nie musi mieć odrębnego zezwolenia. Takie będzie mu potrzebne ja będzie chciał sprzedawać bezpośrednio do detalu. 

 

Wynika to też pośrednio z brzmienia art. 9(4) pkt 4 ww. ustawy

 

Warunkiem prowadzenia działalności na podstawie zezwoleń, o których mowa w art. 91 ust. 1 [zez. na obrót hurtowy], jest:

zaopatrywanie się w napoje alkoholowe, wymienione w zezwoleniu, u producentów oraz u przedsiębiorców posiadających zezwolenie na obrót hurtowy tymi napojami;

 

 

 

 

Art. 9(1) ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

 

Producent napojów alkoholowych jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, jeżeli zbywa swoje wyroby przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia, o których mowa w art. 18 ust. 1 [na sprzedaż detaliczną przyp. BrPr].

 

Krótko mówiąc by sprzedawać przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie (nie koncesję!) na obrót hurtowy producent nie musi mieć odrębnego zezwolenia. Takie będzie mu potrzebne ja będzie chciał sprzedawać bezpośrednio do detalu. 

 

Wynika to też pośrednio z brzmienia art. 9(4) pkt 4 ww. ustawy

 

Warunkiem prowadzenia działalności na podstawie zezwoleń, o których mowa w art. 91 ust. 1 [zez. na obrót hurtowy], jest:

zaopatrywanie się w napoje alkoholowe, wymienione w zezwoleniu, u producentów oraz u przedsiębiorców posiadających zezwolenie na obrót hurtowy tymi napojami;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...