Jump to content

Słody ciemne w piwach typu Black IPA


gregq
 Share

Recommended Posts

Przymierzając się do warzenia Black IPA trochę się naszukałem różnych rodzajów palonych słodów i sposobów ich wykorzystania w CDA. Jak wiemy nawet sporo piw komercyjnych w tym stylu jest mocno nachmielonymi FESami, nie wnikam w to, czy ktoś to lubi, czy nie. Mam zamiar zrobić Black IPA z jak najmniejszym posmakiem palonym, a tylko delikatnym posmakiem kawy, czekolady. Natknąłem się na metodę ekstrakcji palonych słodów na zimno i późniejsze wlewanie odsączonego płynu na mash out lub od razu do gotowania. Czy ktoś stosował tą metodę? Ile więcej słodu trzeba użyć, by uzyskać odpowiedni kolor w porównaniu z podejściem klasycznym? Jaki jest efekt w porównaniu z użyciem Carafa special na koniec mash out/filtrację?

Link to comment
Share on other sites

Tu masz ciekawy artykuł o ekstrakcji na zimno: http://beersmith.com/blog/2011/11/17/brewing-beer-with-dark-grains-steeping-versus-mashing/

 

 

 

Natknąłem się na metodę ekstrakcji palonych słodów na zimno i późniejsze wlewanie odsączonego płynu na mash out lub od razu do gotowania. Czy ktoś stosował tą metodę? Ile więcej słodu trzeba użyć, by uzyskać odpowiedni kolor w porównaniu z podejściem klasycznym? Jaki jest efekt w porównaniu z użyciem Carafa special na koniec mash out/filtrację?

 

Podepnę się pod to pytanie, bo sam jestem ciekawy.  

 

O tutaj znalazłem coś ciekawego w temacie: 

 

 

http://www.jovialmonk.com.au/brewManual/Steeping_grains.pdf

można zwiększyć ilość słodu poddawanego ekstrakcji na zimno o 10-15%

Edited by BrPr
Link to comment
Share on other sites

Ekstrahowałem Carafa Special II na ciepło i palony jęczmień na zimno wg metody (proporcje, temperatury, wysładzanie) z http://www.jovialmonk.com.au/brewManual/Steeping_grains.pdfNie zwiększałem ilości słodów, w efekcie zarówno kolor jak i smak był taki jak oczekiwałem (minimum spalenizny).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.