Skocz do zawartości

City Stout - Sancti Lucas 16°Blg


exor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poniższą recepturę testowałem już kilka razy w domu, a później kontraktowo w Zodiaku w ramach inicjatywy Sancti Lucas. Jest to klasyczny FES. Gęsty, mocno palony, z niewielkim nasyceniem. Dużo czekolady, kawy. Wyraźna goryczka. Mi ten stout bardzo pasuje i sądząc po opiniach nie tylko mi ;-)

 

ekstrakt: 16°Blg

alkohol: 6.8% alk.

goryczka: 40 IBU

barwa: 50 SRM

 

wydajność w domu liczona wg Brewersfriend wynosi ok 65%, warka na 20l

 

Zasyp:

4.5kg pilzneński (68%)

0.7kg płatki owsiane (10%)

0.7kg Bestmalz - Special X (10%)

0.7kg Weyermann - Czekoladowy pszeniczny (10%)

0.15kg palony jęczmień (2%)

 

zamiast Special X można zastosować Special B (Castle Malting), a zamiast czekoladowego pszenicznego w Weyermanna może być odpowiednik z Fawcett Malsters.

 

wszystko razem zacierane:

65°C 60 min

73°C 10 min

mashout

 

chmiel:

Herkules 17.7%ak.   20g - wrzucony na 60 min gotowania

 

drożdże:

Safale S-04

 

Fermentacja w 17-18°C. Powinna zejść do 3-3.5°Blg

 

Nasycenie nie powinno być zbyt duże. ja zwykle dodaje 65-70g białego cukru żeby uzyskać poniżej 2.0 vol.

 

Smacznego!

 

post-9372-0-76389200-1459435925_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć
Przepis wydaje się bardzo ciekawy, kupuję właśnie surowce na dniach i mam kilka pytań.
1. Myślisz że można zamienić pilzneński na maris otter?
2. Czy opłacało bym mi się podnościć BLG dadając cukier muscavado (najwyżej 7%-10% zasypu)?
 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Przepis wydaje się bardzo ciekawy, kupuję właśnie surowce na dniach i mam kilka pytań.

1. Myślisz że można zamienić pilzneński na maris otter?

2. Czy opłacało bym mi się podnościć BLG dadając cukier muscavado (najwyżej 7%-10% zasypu)?

 

Pozdrawiam

 

Hej.

Ad 1. Pewnie, że można, nawet będzie bardziej zgodnie ze sztuką, ale myślę, że nie przełoży się to na ostateczny smak/aromat piwa. Ilość słodów specjalnych ma dość duży udział w zasypie i zmiana słodu bazowego raczej nie wpłynie mocno, ale oczywiście mogę się mylić bo osobiście nie próbowałem takiej zamiany. Maris otter jest też dość drogi, nie wiem czy warto..

 

Ad 2. Myślę, że można spróbować dodać cukier, ale ja dodałbym go po 3-4 dniach fermentacji. Zastanawiam się też nie warto by było zamiast cukru dodać melasę, np. karobową. Karob jest podobny do kakao, ale jest bardzo słodki i nie zawiera tłuszczu. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Osobiście czuję że jeszcze zbyt mało wiem żeby próbować z melasą ale na pewno uwzględnię ten pomysł w jakiejś przyszłej warce.

 

Pozdrawiam

Edit. Chciałem użyć cukru Muscavado więc chyba częściowo podchodzi pod aromaty melasy?

Edytowane przez Jurek3434
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muscovado w rozsądnych ilościach nie wnosi niczego szczególnego.

Czytałem jeden wątek o cukrze muscavado właśnie i bardzo ten cukier mnie zainteresował. Rozsądne ilości to 250g czy może 1000g?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie doszło mi piwo z tego przepisu i muszę powiedzieć że to naprawdę dobry przepis.

Jednak nie był bym sobą gdybym troszkę nie pozmieniał, mianowicie zamiast pilzneńskiego użyłem maris otter a zamiast special x, special b. Chmieliłem 30 g Warrior`a co dało mi ~38 ibu a do tego dorzuciłem 500g cukru muscavado, na 9 dni cichej wrzuciłem 15g płatków dębowych wcześniej macerowanych w burbonie.

Teraz tylko czekam aż się dostatecznie ułoży.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.