Skocz do zawartości

Flood uwarzył. Pale Ale 12Blg


Infam

Rekomendowane odpowiedzi

Flood

Pale Ale

12°Blg

09.09r.

 

Piana drobno / średniopęcherzykowa średnio trwała, dywanik pozostaje do końca. Nasycenie odpowiednie. Klarowność bardzo dobra, niemal krystaliczna. Kolor jasno złoty.

Zapach chmielu wydaje się dominować. Nie jest to jakiś specyficzny aromat. Tak jakby zapowiedź porządnej goryczki chmielowej. Ładnie jednak wkomponowany w aromaty słodowo-korzenno-ziołowo-miodowe.

Smak pełny, słodowy, ale już niebawem zmysły dopada porządna goryczka. Nie jest to piwo w stylu "foch". Goryczka chmielowa jest na prawdę na pierwszym miejscu. Jest pewnie grubo powyżej 40 IBU a przecież piwo już swoje poleżało. Zakończenie jednak jest najmniej chlubną stroną tego piwka. Wyraźna, ostra, goryczka garbnikowa kładzie się cieniem na oryginalnym początku degustacji.

Wydaje się, że piwo ma nieco więcej "ballinga" niż ta deklarowana dwunastka.

Dzięki za piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, jeśli na kapslu było PA, to;

 

Warka 12sta zacierana - Polskie Ale

40,00 gm magnum HB [11,50%] (60 min) Hops 41,6 IBU

20,00 gm East Goldings, 6,5 [7,00%] (10 min) Hops 4,6 IBU

10,00 gm Lublin [4,50%] (1 min) Hops 0,2 IBU

 

razem 46,4 IBU, i jak napisałem;

 

Wyszło 22L 14°Blg ( miało być 12°Blg / 26L - ale u mnie mocno odparowuje)

Wody nie dolewałem. Chyba będzie przechmielone.

Mogłem pomylić się przy robieniu naklejki z tym °Blg - przepraszam.

i

Poprzedni - z warki12 - to chmielowa siekiera, jak dla mnie - otworzyłem dziś pierwszą butelkę.

Resztki jeszcze stoją gdzieś - dla mnie właśnie ta goryczka na końcu jest męcząca.

 

Czy to kwestia wysładzania, czy może chmiel Magnum ma takie właściwości?

Wszystkie z Magnum są dla mnie za gorzkie, choć przy podobnym poziomie IBU z innych chmieli jest OK.

Z tego powodu odłożyłem ten chmiel na ciężkie czasy;-)

 

Dziękuję za ocenę.

 

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, jeśli na kapslu było PA, to;

Warka 12sta zacierana - Polskie Ale

40,00 gm magnum HB [11,50%] (60 min) Hops 41,6 IBU

20,00 gm East Goldings, 6,5 [7,00%] (10 min) Hops 4,6 IBU

10,00 gm Lublin [4,50%] (1 min) Hops 0,2 IBU

Wyszło 22L 14°Blg ( miało być 12°Blg / 26L - ale u mnie mocno odparowuje)

Wody nie dolewałem. Chyba będzie przechmielone.

Poprzedni - z warki12 - to chmielowa siekiera, jak dla mnie - otworzyłem dziś pierwszą butelkę.

Resztki jeszcze stoją gdzieś - dla mnie właśnie ta goryczka na końcu jest męcząca.

Czy to kwestia wysładzania, czy może chmiel Magnum ma takie właściwości?

Wszystkie z Magnum są dla mnie za gorzkie, choć przy podobnym poziomie IBU z innych chmieli jest OK.

Z tego powodu odłożyłem ten chmiel na ciężkie czasy;-)

flood

To zapewne warka 12. Na małej etykietce było dokładnie to, co napisałem w nagłówku:

Flood

Pale Ale

12°Blg

09.09r.

Było kilka hipotez powstawania goryczki pozostającej. Sam się w tym trochę pogubiłem. Czy powstaje z tanin i garbników, wypłukiwanych w końcowej części wysładzania? U mnie goryczka taninowa zazwyczaj pojawiała się w "cieniasach" po mocnych piwach (pomimo, że nie wysładzałem do bólu, t.j. starałem się nie przekraczać 3°Blg). W ww. "mocnych piwach" nie było śladu tej goryczki. Czyli brzeczka "ta sama" (to samo zacieranie, chmielenie) ale różniąca się ogólnie rzecz ujmując wysładzaniem. Miałem jednak przypadki (wręcz pojedyncze) gdzie wysładzałem do 0°Blg (czasy błędów i wypaczeń) i tej goryczki nie było!

Daleki jestem od hipotezy, że w Twoim PA ta goryczka powstała od magnum (dobrze byłoby rozwiać wątpliwość różnie chmieląc (magnum w tym przypadku) tą samą, wymieszaną brzeczkę - dzieląc na dwa garnki i oczywiście oddzielnie fermentować ale to operacja karkołomna w domowych warunkach). Dlaczego jestem daleki. Ano dlatego, że rzeczona goryczka była zbyt intensywna i trudno uwierzyć, że mogła powstać inaczej jak z błędu "w technologii".

Na pocieszenie dodam, że w spożytym p. Pale Ale 2 nie ma śladu tej goryczki, a piwo przednie (ale o tym w innym wątku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.