Skocz do zawartości

Ile piwa lejecie do butelek?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pytanie niby proste, ale z haczykiem.

Ile piwa lejecie do butelek przy rozlewie?

 

Chodzi mi o to czy wlewacie do butelek prawie pod kapsel, czy też może zostawiacie troszkę miejsca.

Dla ułatwienie np. butelka 0,33 l typy Longneck - pod kołnierz butelki, zostawiając 1 - 2 cm wolnej przestrzeni, czy np do połowy szyjki (tak wychodzi przy stosowaniu rurki z zaworkiem grawitacyjnym).

 

Pytanie zadaję z 2 powodów.

1. Na popularnym serwisie z filmami na kanale "Piwne Degustacje", autor - Pan Darek, przy rozlewie jednego ze swoich piw mówi, że większość piwowarów domowych popełnia błąd zostawiając zbyt dużo miejsca w butelce, niestety nie uzasadnia swojego stwierdzenia (pewnie chodzi o infekcje).

 

2. Pomny na słowa Pana Darka ostatnich kilka warek wlałem pod kołnierz butelek. Zrobiłem test pierwszego piwa tak zlanego i pojawił się problem, piwo wyszło z butelki. Zapieniło się jak bulterier na widok pudla. To co zostało przelałem do szkła, w smaku w porządku, gaz mało wyczuwalny, piana szybko zniknęła. Wyciągnąłem 2 butelkę, miała troszkę mniej pia (do 1/3 szyjki longnecka). Tu bez problemów, delikatny syk CO2, mały ruch w butelce tak na max 2 mm.

Być może pierwsza butelka została wstrząśnięta (na chwile poszła do lodówki, a mam prawie 3 latka, który sprawdza co jakiś czas czy jakieś smakołyki aby w lodówce się nie pojawiły i drzwi zamyka z niezłym zamachem), ale urosła mi myśl że może to być wina zbyt dużej ilości  piwa w butelce.

 

Jeśli tego typu pytanie padło już kiedyś to z góry przepraszam za zaśmiecanie nowym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ostatniej butelce zdarzało sie wlać tylko pół butelki i niczym sie nie różniło to od reszty piw

 

Do pewnego momentu pewnie ciężko o wyczuwalne różnice ale stopniowo tlen będzie reagował z piwem i je utleniał a jest go kilkunastokrotnie więcej niż w normalnie napełnionej butelce to poziom utlenienia będzie znacznie większy. Ja butelki, które napełniam jako ostatnie, w związku z czym muszę nieco kołysać fermentorem, odstawiam na bok żeby wiedzieć, że powinny być spite w pierwszej kolejności. A napełniam w większości przypadków do połowy szyjki - jakieś 80% butelek w obrocie mam po żubrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Leje do prawie samego końca z wsadzonym zaworkiem grawitacyjnym, jak go wyjmuje i poziom piwa opada to zostaje akurat ten kawałek pustej przestrzeni.

 

U mnie to samo.  Ciężko jest nalać z zaworkiem pod sam brzeg a pewnie większość z nas właśnie jego używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciężko jest nalać z zaworkiem pod sam brzeg

 

Wcale nie tak ciężko :) . Ja na końcu opieram zaworek nie o dno butelki, tylko o ściankę szyjki (przechylam butelkę trochę na bok). Wlewam troszkę więcej, niż piszą koledzy. Tak ze 4 cm od góry zostaje powietrza, czasem 5 cm, zależy jaka butelka. 

Ale wcale nie twierdzę, że mój sposób lepszy :beer: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leję pod korek, zostawiając ok. 1-2 cm wolnej przestrzeni, o ile piwo nie jest przegazowane i gaz zdążył się już w nim rozpuścić to nie ma problemu z wychodzeniem z butelek. W wypadku piw, które w ciepłym w trakcie refermentacji to piwo potrafi się wypienić, ale po tym jak już butelki polecą do piwnicy to wszystkie są ok, nawet jak odstoją sobie kilka godzin w ciepłym.

 

Z dolewaniem z zaworkiem nie ma problemu, jeśli delikatnie przechylimy butelkę tak by zaworek ledwo się ruszył to ciecz powinna delikatnie płynąć ledwo widzialnym strumieniem, po wyczuciu tego robi się to praktycznie automatycznie.

 

Taki zabieg ma zapobiegać utlenianiu piwa - mniej powietrza w butelce = mniej tlenu, który może piwo utlenić. Taką informację wyczytałem w kilku miejscach (ostatnio chyba na BYO w arcie o stoutach owsianych), ktoś mówił o tym na wykładach na WFP (chyba Czesław) i generalnie mnie ta teoria przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę powiem, że kiedyś na yt widziałem filmik pewnego piwowara (niestety nie pamiętam kogo bo tyle tego oglądam), który napełnione już standardowo butelki przykrywał kapslem i przytrzymując go palcem wstrząsał butelką tak by pod ciśnieniem z butelki wydostało się trochę gazu. Miało to na celu wypchnięcie tlenu. Nie mam bladego pojęcia czy ma to swoje uzasadnienie w nauce. Ktoś może wie więcej na ten temat? Ja prawdę mówiąc nie jestem do końca przekonany do tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę powiem, że kiedyś na yt widziałem filmik pewnego piwowara (niestety nie pamiętam kogo bo tyle tego oglądam), który napełnione już standardowo butelki przykrywał kapslem i przytrzymując go palcem wstrząsał butelką tak by pod ciśnieniem z butelki wydostało się trochę gazu. Miało to na celu wypchnięcie tlenu. Nie mam bladego pojęcia czy ma to swoje uzasadnienie w nauce. Ktoś może wie więcej na ten temat? Ja prawdę mówiąc nie jestem do końca przekonany do tego rozwiązania.

Prawdopodobnie to ten film ,,butelkowanie piwa domowego 2/2'' 11:35. Ten sposób ma chyba imitować profesjonalny rozlew w dużych browarach.

 

                                                     

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sposób ma chyba imitować profesjonalny rozlew w dużych browarach.

                                                

 

A jak to się odbywa w browarze bo nie mam pojęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ten sposób ma chyba imitować profesjonalny rozlew w dużych browarach.

                                                

 

A jak to się odbywa w browarze bo nie mam pojęcia?

 

Teraz z kolei ja nie pamiętam odcinka. Tomasz Kopyra w jednym ze swoich odcinków mówił, że w dużych browarach przed kapslowaniem dodaje się do piwa kroplę wody (gorącej lub zimnej nie pamiętam ) co powoduje chwilowe zapienienie się piwa i wypchnięcie tlenu z butelki. W piwowarstwie domowym nie ma to większego znaczenia ponieważ tlen który jest w butelce po zakapslowaniu i tak zostaje zużyty przez drożdże do refermentacji. O znalazłem filmik ,,tvn turbo z wizytą w browarze Amber'' 7:45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.