Skocz do zawartości

Gozdawa Golden Ale - pierwsze piwo świta


Rekomendowane odpowiedzi

No to teraz nic tylko czekać, mała porada: zapomnij o fermentorze przez 8-10 dni, nie otwieraj pokrywy bez potrzeby, zmniejszysz ryzyko infekcji do minimum i kontroluj temperaturę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Też jestem amatorem(15warek), używam Gozdawy, raz ważyłem piwo z jednej puchy na 15l! i więcej tego błędu nie popełnię :) Minimum zestaw 2x1,7kg + 1kg cukru i płynnego jasnego ekstraktu 0,5kg (na 23l) wtedy piwo na poziomie 17blg jest treściwe. Oczywiście puchy musisz dochmielić jak chcesz mieć moc smaku i aromatu :)

 

Z jednej puchy i 12BLG wyjdzie takie tam piwko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem amatorem(15warek), używam Gozdawy, raz ważyłem piwo z jednej puchy na 15l! i więcej tego błędu nie popełnię :) Minimum zestaw 2x1,7kg + 1kg cukru i płynnego jasnego ekstraktu 0,5kg (na 23l) wtedy piwo na poziomie 17blg jest treściwe. Oczywiście puchy musisz dochmielić jak chcesz mieć moc smaku i aromatu :)

Aha. A od kiedy Golden Ale powinien być treściwy?

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam fotki pokazujące prace nad warką

 

Balon zaraz po zakorkowaniu 

post-16103-0-83533100-1459447174_thumb.jpg

 

szklaneczka z przyszłym piwkiem

post-16103-0-85456300-1459447188_thumb.jpg

 

Balon stoi pod stołem w kuchni i pracuje - ciężko o nim zapomnieć  :D

post-16103-0-26235300-1459447197_thumb.jpg

 

Gdybym chciał dodać chmiel to jaki proponujecie i w jakiej ilości i kiedy je dodać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebym chociaż miał pojęcie czy te 19-20 to będzie cieplej niż było czy zimniej. 

Zgaduję że nie zabiłeś drożdży, że piwo fermentowało, że faza wysokich krążków już się skończyła bo nic z tego co napisałeś nie daje mi podstaw żeby wiedzieć. 

 

Miałem kiedyś wykłady z facetem który twierdził że intuicja to zdolność kobiety do przebywania w dwóch miejscach na raz. Nie jestem kobietą więc nie mogę nic sugerować na bazie intuicji

Sugerowałem kilka postów wcześniej żebyś uważnie wczytał się w wiki, pomogło by tobie i komuś kto chciałby coś doradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda temat klarowności piwa. Jak do tej pory moja Warka raczej przejrzysta nie jest. Mam doświadczenie tylko z winem.

No i cały czas nie mogę się dowiedzieć kiedy i ile i jakiego chmielu miał bym dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokończy fermentację i zacznie się powoli klarować, daj mu czas.

 

Miód jest dobry i majonez jest dobry, ale miód z majonezem już niekoniecznie. Być może ktoś robił taki brewkit, wie jaki jest w smaku i ma pomysł co można by mu dodać - czyli marne szanse że wszystkie trzy wystąpią razem :)

Ewentualnie jeśli Ty wiesz jaki efekt chcesz uzyskać to być może ktoś z większym doświadczeniem doradzi jakiś chmiel na zimno. 

A może najlepiej jeśli tym razem darujesz sobie dochmielanie na zimno bo piwo fermentowało w temperaturze bliżej nieokreślonej i jest spore prawdopodobieństwo że aromat z cichej zniknie szybciej niż efekty błędów fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to Twoje pierwsze piwo, nie kombinuj zbytnio, może po prostu odpuść sobie chmielenie na zimno, zostaw jak jest, będziesz miał porównanie na przyszłość, czy czegoś Ci brakowało, a tak sypiąc coś na cichą, nawet nie będziesz miał porównania.

 

Co do fermentacji - zmierz ilość blg, jeśli posiadasz cukromierz, jeśli przez kolejne 3 dni poziom blg nie ulegnie zmianie, można przelewać na cichą fermentację. 

Temperatury masz całkiem dobre, nic nie zmieniaj ;)

 

 

 

Jak wygląda temat klarowności piwa. Jak do tej pory moja Warka raczej przejrzysta nie jest.

Aby piwko dobrze się wyklarowało, należy przelać je po burzliwej fermentacji na cichą fermentację i przenieść do pomieszczenia, gdzie temperatura będzie niższa o kilka stopni - taki zabieg pomoże wyklarować piwo.

 

Ogółem to, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj, na tym forum jest odpowiedź na większość pytań, a wiki.piwo.org to takie małe kompendium wiedzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatury - chodzi o temperaturę w jakiej fermentowało. Określiłeś że masz 19-22 czyli  mogło w trakcie fermentacji mieć może 22 a może 25? Dużo

 

Aby piwo się wyklarowało potrzebny jest czas. Nie przelewaj bo jeszcze coś zabrudzisz i będzie do wylania, daj mu czas i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ogółem to, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj, na tym forum jest odpowiedź na większość pytań, a wiki.piwo.org to takie małe kompendium wiedzy.

 

dobra rada, a tu takie kwiatki ;)

 

 

jeśli przez kolejne 3 dni poziom blg nie ulegnie zmianie, można przelewać na cichą fermentację.

tego typu test/pomiar się robi żeby wiedzieć czy piwo przestało już fermentować i można je zlać do butelek.

Jeśli drożdże skończyły fermentować to i fermentację cichą już mamy za sobą :( w takim układzie możemy piwo zlać do butelek lub do innego fermentora w celu dalszego klarowania. Tylko po co przelewać do fermentora jeśli w tym samym też się tak samo sklaruje.

 

Co do temperatur

 

 

Nie za bardzo rozumiem z tą temperaturą. Chodzi o temp. otoczenia czy warki?

 

 

mam zakres temp. 18- 22 st. Czy przeniesienie w temp 19-20 coś zmieni? I jak z tym chmielem?

to istotna jest nie temperatura otoczenia lecz temperatura brzeczki :(

Myślę, że z dwojga złego rozsądniejsza jest bardziej stabilna temperatura bo drożdże w trakcie pracy nie za bardzo lubią spadki temperatur.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie poczekam jeszcze nastaw coś tam jeszcze bombluje.

W instrukcji napisali że fermentuje od 4do 8 dni.

Jeżeli chodzi o czytanie forum to robię to cały czas.

Bardziej skupiam się na wątkach z zacieranie bo takie piwo chcę uwarzyć następnym razem.

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się znał ale raczej kiepski pomysł. Odfermentowanie niskie a jeszcze drożdżom utrudniasz. 

 

Jeśli ktoś przenosi pod koniec fermentacji to dlatego ze fermentuje w niskiej temperaturze blisko dolnej granicy. 

Fermentacja zwalnia temperatura w baniaku zaczyna spadać i przenosi się do troszkę cieplejszego żeby drożdżom roboty nie utrudniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie ważne zapytanie.

Chciał bym się dowiedzieć czy jeżeli piwo przestało pracować tzn nie bulka, a sprawdzałem w czwartek blg wynosiło 6 to czy tak może stać przez dłuższy czas. Czy coś się stanie?

Pytam bo nie mam w tej chwili możliwość rozlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie sugeruje żeby Twoje pierwsze piwo nadawało się już do rozlewu. 

Ani czas fermentacji ani zejście z 12 do 6 blg. Zresztą pewnie sam nie wiesz do ilu faktycznie zeszło na chwile obecną i czy to koniec czy jeszcze będzie schodzić

Czytasz forum to pewnie wiesz jak zrobić test końca fermentacji i pewnie zauważyłeś że te 6 blg to dziwnie wysoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.