Skocz do zawartości

Gozdawa Golden Ale - pierwsze piwo świta


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Wsio dobrze.  Kolor brzeczki po chmieleniu i po fermentacji będzie się różnił. Zaglądaj jak najmniej - zwłaszcza jak mówisz, że trzymasz w kuchni.

 

Co do 6blg po fermentacji - u mnie jakiś brewkitowy bitter zatrzymał się na 5blg (z 12). Może po prostu na takie coś trafiłeś. Jak się nie będzie nic zmieniać przez 3-4 dni to ja bym butelkował.... nagazowanie niby warto sprawdzać co kilka dni.. ale skoro to pierwsza warka.... to pewnie szybko spijesz.

 

Bulkanie w rurce nic nie znaczy. O ile intensywne oznacza, że raczej coś się dzieje.. to w późniejszych etapach to często uwalnianie się gazu z piwa. Pomiar BLG jest najważniejszy. W rurce to i bulkało mi po 2 miesiącach... bo o piwku zapomniałem ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze że jest wszystko dobrze. Jutro sprawdzę blg. Z wyglądem to nie ma problemu ponieważ balon jest szklany i na górze pływa odrobina piany i troszkę jakiegoś białego prusza ale to czytałem że to niby droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozlewać, tylko po co? Wielokrotnie na forum było pisane, że potrzymanie dodatkowy tydzień nie zaszkodzi a może pomóc. Jak na razie robiłem tylko z brewkitów - ostatnie dwie warki przetrzymałem tydzień po zakończeniu fermentacji (w tym samym baniaku, bez zlewania na cichą). I piwa tylko zyskały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie rozlewał piwa, które zeszło z 12 do 5Blg, nawet jeśli Blg się nie zmienia. Podejrzewałbym raczej utkniętą fermentację.

Jeżeli utknęła to co dalej.? Co można zrobić. Domyślam się że jak dodał bym cukru do refermentacji mogły by utworzyć się granaty a tego chcę uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło 6 dni od zabutelkowania 3 testowanych butelek. Dałem cukier do refermentacji 3 gramy na 0,5 l. Po 6 dniach żadna butelka nie pękła a piwo po otwarciu nie wyleciało.

Piwo po przelaniu miało pianę krótko trwałą. W smaku dobre lekko drożdżowe bez goryczki. WYSZŁO MAŁO GAZOWANE

Ile dać cukru do refermentacji aby wyszło lepiej gazowane.

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj 5g cukru chyba że chcesz wyciągać szkło z oka. Do takiego piwa 2-2.5g/butelkę to jest w sam raz. Górniaki nie powinny być mocno nagazowane.

Poważnie, poczytaj trochę zanim coś zrobisz (chociażby uwagę kolegi z góry, który słusznie zauważył że minęło jeszcze mało czasu, co ty ostentacyjnie zignorowałeś deklarując użycie jakiejś kosmicznej ilości cukru) albo po prostu użyj kalkulatora nagazowania, bo jak na razie twoje decyzje wydają się być mocno randomowe.

Nota bene 4g/butelkę, jeśli tyle faktycznie było w przepisie, to też jest absurd, to jest wartość dobra może dla weizena, a i to raczej w pobliżu górnej granicy zakresu

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poradę na pewno do tego się zastosuję. Najśmieszniejsze jest to że przez 2 -3 tygodnie butla stała pod stołem i po krótkim czasie zatrzymała się na 5BLG. Wyciągnąłem ją i postawiłem koło stołu i zaczęła pracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze jest to że przez 2 -3 tygodnie butla stała pod stołem i po krótkim czasie zatrzymała się na 5BLG. Wyciągnąłem ją i postawiłem koło stołu i zaczęła pracować

Skoro poczytałeś o sposobach na utkniętą fermentację to na pewno wiesz że poruszanie fermentorem jest jednym z nich.

 

I żeby nie było że tylko łajam:

http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem w poniedziałek BLG mojej warki i miała 5. Czyli bez zmian. Zabutelkowałem dodałem 3g cukru na refermentację i pierwsza Warka zrobiona

Teraz mam ochotę uwarzyć coś z zacieranie jednak nie 20 l. ale 10-15 l.

Co moglibyście polecić. Ja myślałem nad porterem ale bez mocnego posmaku palonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty zasyp, droższe górnej fermentacji fajne chmiele.

z forumowych receptur poszukaj

FAH

APA

 

Jak chcesz ciemne to Stout lub CDA porter wymaga czasu.

 

Dużo czytaj i pooglądaj filmy na youtube z warzeniem.

 

Powodzenia.

 

Podziwiam ludzi którzy startują od puszek wiedzac ze chcą zacierać. Po co..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co moglibyście polecić. Ja myślałem nad porterem ale bez mocnego posmaku palonego.

To się dobrze składa, bo porter nie powinien mieć mocnego smaku palonego.

Pale ale, karmelowy, brown i czekoladowego tylko tyle żeby uzyskać te 50-60EBC.

http://perfectpint.blogspot.com/2011/09/brew-day-london-porterish.html

http://perfectpint.blogspot.com/2013/10/brew-day-brown-porter.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.