Skocz do zawartości

Gozdawa Golden Ale - pierwsze piwo świta


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciał bym uwarzyć pierwsze piwo. Padło na puchę Gozdawy. Zamiast cukru chcę dodać ekstrakt słodowy jasny 1kg w proszku także Gozdawa.

Pierwsze piwo chcę uwarzyć w balonie od wina. Jeżeli będzie dobre piwo to zakupię fermentator.

Chciał bym się tylko dowiedzieć ile tego ekstraktu wsypać?

Postanowiłem zrobić nie 23 tylko 20 litrów ponieważ czytałem że wyjdzie lepszy smak.

Co możecie doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Też zaczynałem od tego piwa :) . Dałem puszkę Gozdawa golden ale 1,7 kg i 1 kg ekstraktu słodowego superjasnego. Brzeczka 22 l miała 9,5 °Blg. Po 5 dniach zeszło raptem do 6°Blg. postanowiłem dodać ok 400g cukru rozpuszczonego w niewielkiej ilości wody aby podnieść blg i pobudzić drożdże. Zatrząsłem fermentorem i odstawiłem do dalszej fermentacji. Po dodaniu cukru blg wzrosło do 8* po kilku dniach zeszło do 4°Blg i zabutelkowałem. 

Na twoim miejscu dodałbym ok 1,6 kg suchego ekstraktu słodowego. Przyjmuje się, że 1 kg cukru to ok 1,6 suchego ekstraktu. Dodałbym w czasie warzenia lub na zimno chmielu i przede wszystkim przyłożył się do dobrej rehydratacji drożdży.

   P.S ,,uwarzyć w balonie od wina'' warzymy w garnku, w wiadrze/balonie można piwo fermentować  ;) 

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, wsypałbym 1 kilogram suchego. A tak poza tym zamiast suchego (tak jak radzi kolega Wiatrol) dodałbym płynnego niechmielonego jasnego lub  super jasnego. W ten sposób osiągniesz max smaku z brewkita bez własnego chmielenia. Minus tego jest taki, że wychodzi najdrożej ;/ No ale coś za coś... Ja przymierzam się do zacierania. Czekam na $$$ i zamawiam graty :D

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem tylko 1kg tego ekstraktu. Mogę dodać tylko cukru. Czy warząc piwo można w wodzie przed dodaniem puchy rozpuścić 1 kg ekstraktu i do tego rozpuścić 0,6 kg cukru i wtedy dodać puchę.

 

Jeszcze się zapytam odnośnie butelek. Mam ok 5 może uda mi się nazbierać 1 skrzynkę czy można użyć plastikowych 1,5 l lub szklanych 5 l ?

 

Jakie powinno być BLG na poczatku a jakie na końcu aby piwo wyszło smaczne, takie którym będzie się można pochwalić

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem z puszki tylko jedno piwo. Myślę, że spokojnie możesz dać ten 1 kg suchego ekstraktu i dodać cukru. W tym przypadku polecałbym 0,4 kg cukru. Czyli masz łącznie 1 kg ekstraktu suchego 0,4 kg cukru + puszka. Myślę, że powinno to dać ok 10 może 11 blg na 20 litrów brzeczki.

 

Czytałem tylko, że niektórzy używali plastikowych butelek 0,5 l. 

 

Od blg początkowego zależy czy piwo będzie mocne czy słabe. Często stosuje się wzór na zawartość alkoholu w %.  blg początkowe- blg końcowe/ 1,94  Im niższe blg końcowe tym piwo będzie wytrawniejsze, ponieważ oznacza to, że drożdże przerobiły prawie cały możliwy cukier na alkohol i nie zostało go na smak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się zapytam odnośnie butelek. Mam ok 5 może uda mi się nazbierać 1 skrzynkę czy można użyć plastikowych 1,5 l lub szklanych 5 l ?

Lej w co chcesz, to przecież gozdawa tylko, szkło jest dla dobrych piw. 

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam rozumieć że Gozdawa to coś gorszego? Chciał bym aby pierwsze piwo wyszło dobre mimo tego że jest robione z brewkita.

Jeżeli chodzi o butelki to pytam dlatego że nie wiem czy zdążę nazbierać 40 butelek.

 

Jeżeli miał bym dodać chmielu to jaki byście polecali i w jakiej ilości.

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam rozumieć że Gozdawa to coś gorszego? Chciał bym aby pierwsze piwo wyszło dobre mimo tego że jest robione z brewkita.

Jeżeli chodzi o butelki to pytam dlatego że nie wiem czy zdążę nazbierać 40 butelek.

 

Jeżeli miał bym dodać chmielu to jaki byście polecali i w jakiej ilości.

Chyba zdecydowana większość zaczyna od brewkitów. Ja zaczynałem od Coopersa potem 2 warki na Gozdawie. Teraz chcę spróbować zacierania, żeby się przekonać czy smak jest zdecydowanie lepszy od brewkitów. Zrób parę brewkitów a potem to już jak uważasz. Możesz robić na ekstraktach niechmielonych i sam chmielić. Ja ten krok na razie pominąłem. Najpierw naucz się podstaw jak dbać o higienę robienia piwa, wyrób sobie nawyki itd. Pamiętać też należy, że piwa z puchy wychodzą najdrożej jeżeli nie decydujesz się na sypanie zwykłego cukru. (Nie wliczam zużycia prądu albo gazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam, że piwa z Gozdawy wychodzą nie najlepsze... Już jakiegoś Coopersa mogłeś nabyć... nie spodziewaj się więc jakiegoś dobrego piwa; nie zrażaj się więc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą Gozdawą to wiem bo poczytałem że może być słabo ale po to kupiłem ekstrakt żeby poprawić

Z tą Gozdawą to wiem bo poczytałem że może być słabo ale po to kupiłem ekstrakt żeby poprawić

 

Jaką ilość wody proponujecie? Ja na forum czytałem że można 20 l. zamiast 23.

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co zrobiłem "piwo" z dwóch puszek, jeden Coopers European lager, przesadziłem z temperaturą fermentacji, nawet dużo nie poczytałem o stylach piwnych i fermentację przeprowadziłem w temp. 20-23 stopni...dało to piwo pijalne, ale nie za dobre. Drugim razem robiłem lagera na drożdżach saflager s-23, chmiele marynka i lubelski, jeszcze nie próbowałem, lageruje sobie od 2 miesięcy w 9 stopniach. 

 

Z Gozdawą miałem do czynienia raz, kupiłem puszkę Gozdawy Pszeniczne + ekstrakt słodowy pszeniczny. Powiem tak, piwo po 2 tygodniach kwaśnieje (może to infekcja, albo ten typ tak ma?), w smaku płytkie i bez jakiegoś wyrazu.

Czwartą warkę już zacierałem, roboty dużo, ale frajda większa, Full aroma hops jest już na cichej, sam smak młodego piwa już powalił na łopatki wszelkie koncerniaki i brewkity.

 

Jeśli jeszcze nie kupiłeś tego brewkita Gozdawy, dołóż paręnaście złociszy i kup Coopersa, najlepiej coś górnej fermentacji do tego suchego lub płynnego ekstraktu słodowego i będziesz bardziej zadowolony. Dodatkowo, jak koledzy piszą, dodaj na cichą fermentację chmielu na aromat, wedle stylu piwa. Ja, póki co, w mojej bardzo krótkiej karierze piwowara miałem styczność tylko z naszym rodzimym Lubelskim, celuję teraz w coś amerykańskiego ;)

 

Także kolego, nie zniechęcaj się wpisami niektórych osób, których posty kompletnie nic nie wnoszą do tematu (kolega Jacenty), zacznij od brewkitów, a sam zobaczysz, że zaczniesz kolekcjonować sprzęt do zacierania szybciej niż byś się spodziewał ;)

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą Gozdawą to wiem bo poczytałem że może być słabo ale po to kupiłem ekstrakt żeby poprawić

Z tą Gozdawą to wiem bo poczytałem że może być słabo ale po to kupiłem ekstrakt żeby poprawić

 

Jaką ilość wody proponujecie? Ja na forum czytałem że można 20 l. zamiast 23

 

Daj maksymalnie 20l wody. Ekstrakt słodowy standardowo daje się do brewkitów (na pewno standardem nie jest cukier!; przynajmniej być nie powinien). Daj tą puchę + 1kg suchego ekstraktu. Może ci się zechce na zimo dochmielić? Mógłbyś też sypnąć z 50g jakiegoś aromatycznego chmielu w granulacie na cichej. Może trochę przykryje płaskość i nijakość tej Gozdawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jeżeli to piwko będzie ok to następnym razem zrobię zacier. Czytałem też że na poczatku może być kiepski smak,że jak poleżakuje to może się poprawić.

Dochmielać raczej nie będę raczej po burzliwej jak przestanie pracować potrzymam je ok 2 dni i rozleje do butelek.

 

Pytanie mam jeszcze o BLG. Czytałem że na poczatku warzenia miało 12 blg a po fermentacji miało 2 ;3 ;1. Jak to jest z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystkie puszki miały około 10-11 BLG na starcie a na końcu 2-3. Teraz kończę pić ostatnią warkę Gozdawy i w sumie coś w tym jest, że jak poleży dłużej to jest lepsze. Ja jednak będę zacierał. Skoro piwo może być jeszcze lepsze to czemu nie. Brewkit uważam za fajny bezstresowy wstęp do prawdziwego piwowarstwa. Ostatnią warkę chmieliłem na zimno chmielem lubelskim i w sumie smak nie jest mega płytki ale też nic ciekawego. W sumie smakuje mi. Pytałem się kiedyś kolegi o różnicę między brewkitem a zacieranym i powiedział mi, że to mniej więcej tak jak między tanim piwem z Biedry a na przykład Ciechanem, więc chyba warto zacierać ;) A BLG to nic innego jak zawartość cukrów. Drożdże zjadają cukier i produktem ubocznym jest alkohol. Jak zjedzą cukier to BLG spada.. 

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 8 to trochę za wysoko. Ostatnią warkę butelkowałem przy 4 BLG. Co z tym zrobić to niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony. Albo może tutaj znajdziesz odpowiedź http://www.piwo.org/topic/20533-zatrzymana-fermentacja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jeżeli to piwko będzie ok to następnym razem zrobię zacier. ..........

Pytanie mam jeszcze o BLG. Czytałem że na poczatku warzenia miało 12 blg a po fermentacji miało 2 ;3 ;1. Jak to jest z tym.

Jeśli faktycznie masz takie założenie że po eksperymencie z brewkitem będziesz chciał zacierać to czytaj wiki bo wyraźnie widać że tego potrzebujesz.

Bez problemu znajdziesz tam odpowiedzi na pytania które zadajesz 

Brewkit możesz zrobić bez żadnej wiedzy teoretycznej opierająć się na instruktażu krok po kroku ale za dużo doświadczenia na przyszłość z tego nie wyniesiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek dostałem składniki a w czwartek zaczynam warzenie

życzę zatem satysfakcji z warzenia i udanej warki ;) Kapslownicę masz?

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poszło :D

Rozpuściłem w wodzie ekstrakt 1 kg + 200 g cukru białego.

Dodałem brewkit i wymieszałem wszystko

Wlałem do balona dolałem wody 15 l. Razem wyszło 20-21 L.

Zmierzyłem BLG - poziom 12

Dodałem drożdże z zestawu

 

Niech się waży

Smakiem przypomina trochę podpiwek jędrzej

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.