Skocz do zawartości

mech irlandzki


seler

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czy można zbierać gęstwę z piwa gdzie był użyty mech irlandzki? Drożdże zbiły się w takie grudki na dnie fermentora. Nadadzą się do ponownego użycia?

 

Zdecydowanie można. Zbijanie łączyłbym raczej z flokulacją drożdży aniżeli mchem :). Białka zbite w dużej mierze za pomocą mchu powinny zostać w kadzi warzelnej :). Jeżeli jednak masz dużo osadu oprócz drożdży warto wtedy gęstwę przepłukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zauważyłem że po użyciu mchu irlandzkiego i użyciu gęstwy z tego piwa, kolejna warka wychodzi też bardzo klarowna. Czy to możliwe? Czy po prostu kolejne warki były zrobione że sztuka odfermentowane 3 tygodnie to temu są klarowne?

Aby miec pewnosc. Kolejne piwo uwarzyles bez mchu, ale z gestwa po poprzednim piwie w ktorym mchu uzyles? Jak tak, to nie laczylbym tego wlasnie z mchem.

Gestwa zgodnie z literatura bedzie miala wiecej drozdzy mocniej fokulujacych i to raczej bym obstawial jako poprawna obserwacje. Dlatego tez warto plukac gestwe :), aby odsiac trupy, osad chmieliny. Napisales rowniez o dluzszym okresie fermentacji i wlasnie to mialo najwiekszy wplyw na klarownosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Pierwszy raz stosuj mech irlandzki. Po wystudzeniu brzeczki miałem w garze takie wielkie białe obłoki. Pływały w całej objętości brzeczki. Mam je zlewać do fermentora? Wydaje mi się że tak bo inaczej tego się techniczne nie da zrobić ale chciałbym opini kogoś mądrzejszego.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez dpiast
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz stosuj mech irlandzki. Po wystudzeniu brzeczki miałem w garze takie wielkie białe obłoki. Pływały w całej objętości brzeczki. Mam je zlewać do fermentora? Wydaje mi się że tak bo inaczej tego się techniczne nie da zrobić ale chciałbym opini kogoś mądrzejszego.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

 

To przełom, wytrącone białka, prawidłowo. Jak zostawisz to opadną na dno. Zatrzymaj ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Gar chłodził się w wannie 2-3 godziny. Opadł chmiel. Te białka nie opadły. Przelałem przez pończoche do fermentora, w pończosze zostało sporo białek ale nie wszystkie. Zadałem drożdże. Te chmury z białek uformowały się w fermentorze mniej więcej po środku. Pewnie z czasem opadną na dno. Będzie ok?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Słyszałem i stosuję. Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

Hmm

a o jakim Ty whirpoolu słyszałeś i go stosujesz?

Czy Ty aby nie kojarzysz whirpoola jedynie z metodą chmielenia?

 

Ja stosuję od ... zawsze whirpool w celu utworzenia z chmielin i osadów białkowych stożka w kadzi. Potem dekantuję brzeczkę z kadzi i to pozwala mi przelać do fermentora brzeczkę bez tych wszystkich dodatków.

Z tego to powodu nie za bardzo rozumiem twoje rozterki, a zwłaszcza zacytowane przeze mnie, twoje stwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy whirpool polega na zamieszaniu brzeczką dość mocno aby na dnie kotła utworzyć stożek z osadów. Robię to w momecie gdy wstawiam gar do zimnej wody zaraz po gotowaniu. Chmiel utworzył stożek jednak te białko w postaci obłokow wesoło pływało w toni brzeczki. Dekantacja to w naszym przypadku oddzielenie brzeczki od osadów poprzez przelanie wężykiem z gara do fermentora. Można dodatkowo zastosować pończoche jako filtr.

 

Jeśli moja wiedza lub technika ma jakieś braki to proszę popraw mnie. :-)

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli moja wiedza lub technika ma jakieś braki to proszę popraw mnie.

... nic poprawiać poza cierpliwością :)

U mnie opadnięcie białek to tylko kwestia czasu (w niskiej temp.), a mech zawsze właściwie stosuję więc stąd moje płonne obawy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale suma sumarum jak teraz te obłoki pływają mi w fermentorze to opadną i będzie ok czy coś będzie z piwem nie tak? Zapewne do czasu przelewania na cichą będą już na dnie?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Siema,

mam pytanie odnośnie dawkowania mchu irlandzkiego.

Czy 4-5gram to dawkowanie na 20litrów czy tyle się sypie na całą warkę niezależnie od objętości?

Zastanawiam się czy na 60litrów sypać też 5gram czy 15gram ;).

 

Wątpliwość mam stąd, że niektóre sklepy piszą 5gram na warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, maciek1221 napisał:

Zastanawiam się czy na 60litrów sypać też 5gram czy 15gram ;).

 

Wątpliwość mam stąd, że niektóre sklepy piszą 5gram na warkę.

Browar to nie apteka :P

Sypnij ze 2 łyżeczki bo szkoda wagi wyjmować do tego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.