Skocz do zawartości

eBIAB - od początku do końca


Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję, aby tego typu ciekawości, zupełnie niezwiązane z tematem zaspokajać na priv... Potem ktoś szuka jakiś informacji i musi się przebić przez parę stron pseudodywagacji :/

 

nie do konca Cie rozumiem. Jak to zupelnie nie zwiazane z tematem skoro temat jest o jego browarze i wlasnie szklo jest do browaru oraz wrzucil tutaj jego zdjecia? Wrzucil po to zeby pokazac i przedyskutowac, a to wlasnie robimy wiec moim zdaniem jest zwiazane, a czy sa jakies wycieczki czy nie to juz inna sprawa :) Aczkolwiek poczekajmy na niego juz a nie gdybamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proponuję, aby tego typu ciekawości, zupełnie niezwiązane z tematem zaspokajać na priv... Potem ktoś szuka jakiś informacji i musi się przebić przez parę stron pseudodywagacji :/

 

 

nie do konca Cie rozumiem. Jak to zupelnie nie zwiazane z tematem skoro temat jest o jego browarze i wlasnie szklo jest do browaru oraz wrzucil tutaj jego zdjecia? Wrzucil po to zeby pokazac i przedyskutowac, a to wlasnie robimy wiec moim zdaniem jest zwiazane, a czy sa jakies wycieczki czy nie to juz inna sprawa :) Aczkolwiek poczekajmy na niego juz a nie gdybamy :)

Temat jest o tym, że gość buduje w klona SB... Zdjęcia szkła (czy innych rzeczy, które wcześniej wrzucił) jest tylko dodatkiem i odczytuje to jako chęć pochwalenia się w kompletowaniu sprzętu do swojego domowego browaru. Temat jak wspomniałem, jest o jednym z elementów tego browaru czyli warzelni - deliberacje o tym po co mu milion słoików nie wnosi nic merytorycznego. Tyle w temacie o d...e marynie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

 

1. Dlaczego tyle szkła?

2. Czy mrożenie drożdży ?

3. Po ciul komora laminarna?

 

Ad.1

Szkło mam nie tylko do robienia starterów, ale też przygotowywania emulsji fotograficznych do techniki szlachetnej zwanej Carbon.

 

Ad.2

Tak, będę robił mały bank drożdży + izolowanie szczepów z powietrza / owoców itp.

 

Ad.3

Komora laminarna jest mi potrzebna do 2 celów.

a.) Czysta robota z drożdżami.

b.) Powlekanie papieru emulsją fotograficzną bez ryzyka osiadania na niej kurzu co czasem potrafi zrujnować odbitkę.

A że dorwałem ją za praktycznie śmieszne pieniądze... ( Bo nowa kosztuje od 8k) Praktycznie nie używaną. (Likwidacja laboratorium)

 

Aha, dorwałem też Autoklaw :P (Też z tej likwidacji)

 

Ja rozumiem że wg wielu może być to całkiem nie potrzebne, można stać nad garem z termometrem i łyżką itp.

Ale ja zwyczajnie lubię konstruować i wypełniać sobie czas wolny poza pracą.

A podejście do roboty z mikrobiologią itp. mam ze studiów (Nanotechnologia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne :) Do banku drożdży polecam zajrzeć w link który wcześniej wrzuciłem, ale najpierw się skup na uwarzeniu jakiegoś piwa. Budowanie w ślepo jest dla mnie po prostu głupie, nie wiesz jak w praktyce wygląda proces produkcji piwa, ale budujesz pod niego sprzęt. Zobaczysz, że w trakcie wyjdzie jeszcze pierdyliard błędów do poprawy, których część możesz jeszcze na tym poziomie usunąć.

 

Z ciekawości ile komora laminacyjna kosztowała? 

 

 

 

Ale ja zwyczajnie lubię konstruować i wypełniać sobie czas wolny poza pracą. A podejście do roboty z mikrobiologią itp. mam ze studiów (Nanotechnologia).

 

Konstruować trzeba z sensem :P Zwłaszcza, że dajesz temat na forum, z którego jak widać nie jedna osoba może wziąć przykład. 

 

 

 

wątek się nazywa "eBIAB od początku do końca" sory Undeath ale posty począwszy od tego o nadmiarze szkła są nie na miejscu, nie w temacie i w zasadzie można by je uznać jako personalną wycieczkę - ciekawe gdzie jest moderacja, która od jakiegoś czasu nas dzielnie broni przed wszelkimi off-topic-ami

 

Nie koniecznie, chciałem zaspokoić swoją ciekawość, a docinki o podpiwku tylko dla zmotywowania Sadowskiego do uwarzenia piwa, a nie teoretyzowania o nim i dawaniu porad na jego temat, nie mając żadnego doświadczenia. 

 

Moderacja trochę klęczy, ale co zrobisz.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bankowania, czytam cały czas książkę YEAST z Amazona, nawet są tam przepisy na podłoża do testów.

Czy podłoża na których przetrwają tylko Bretty.

Lub też barwiące poszczególne kolonie.

 

Projekt z pierwszej strony wątku zostanie wykonany do końca roku.

Keggle jest że tak powiem wstępne, z którego doświadczenia posłużą do dopracowania projektu głównego :) ( No i mój spawacz jest obecnie w Belgii xD )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, jeżeli Sadowski25 nie uwarzył co najmniej paru piw to jego projekt jest porywaniem się motyką na słońce... wręcz jest o d strony. Nawet jeżeli już go ukończysz i zatrzesz to nie będziesz miał skali porównawczej. Jak z czegoś nie będziesz zadowolony to wyeliminowanie błędu będzie działaniem po omacku.

 

Napiszę to na swoim przykładzie, ponieważ postanowiłem w pewnym momencie usprawnić sobie nieco warzenie. Do tej pory nie uwarzyłem oszałamiającej ilości piw, 10. Pierwsza była porażką (min dla tego, że dostałem nie ten słód co zamawiałem), druga wyszła nawet niezła. Kolejne to dwa wity i sześć wariacji Ale co by dojść do dobrego zasypu i odpowiedniego chmielenia.

 

Po W7 kupiłem fałszywe dno i gar na zamówienie. Wstrzymałem się z użyciem go (nie było to łatwe ;) ), aby dokonać dwóch testów z zasypem i wysładzaniem (niemal te same zasypy, W9 podstawa, W10 + 20%). Teraz dopiero będę miał miarodajne porównanie FD z odplotem... A tak naprawdę jest to tylko wstęp do zabawy i budowy modularnej makiny warzelnej.

 

Naprawdę trzeba wykonać wiele testów co by miało to ręce i nogi. Zachowanie wody, wody ze słodem, jej ilości, wysokości, średnicy gara. Nie wspominając o odpowiednim sterowniku (czy wręcz napisaniu go na podstawie doświadczeń).

 

Życzę powodzenia, bo każdy taki wątek rozjaśnia choć trochę innym piwowarom-konstruktorom temat :)

Edytowane przez Mechatron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Za dużo Sadowski kobinujesz i przez to komplikujesz sobie robotę.

 

Najlepiej będzie jak kupisz gar 40l (jest gość na aledrogo co w dobrej cenie sprzedaje, gdzieś tu się również oglaszał), do tego fałszywe dno 36 cm + rurę kominową z KO na wymiar z zagięciem u dołu do wewnątrz. Pompę już masz, nie wiem jak z grzałkami... I projekt gotowy! Nie będziesz miał skali porównawczej więc w ciemno lepiej zrobić wstępnie właśnie w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiedziałem, że tak to się zakończy? Konrad lubi robić szum wokół swojej osoby i powtarza się to co na forum knives robił długi czas, nie kończy różnych projektów albo robi je po łebkach. No nic powodzenia Sadu, uwarz coś w końcu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz całą paletę zainteresowań... Budujesz warzelnie, fotolab, a teraz dochodzi przydomowa huta ;). Czasem trzeba skupić się na jednym co by dobrze to wykonać. W szczególności jeśli chodzi o robienie piwa, ponieważ jest wiele zmiennych... Zrób jak napisałem w poprzednim poście bo będziesz mógł zrobić to na raty. Poza tym będziesz miał dużego gara do warzenia. Jak będziesz potrzebował to dam Ci namiar na sprawdzonął przeze mnie firme która Ci zrobi wsad

 

edit:

Nie gar 40l tylko 40x40 czyli 50l

Edytowane przez Mechatron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ok projekt powoli powraca do życia.

Przeprowadzka zakończona, nowa pracownia uruchomiona :D.

 

Brakuje tylko lodówki do fermentacji i Kegeratora :P

A kiedy pierwsze piwo uwarzysz ? jak będziesz miał browar rozmiaru tego w Tychach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bez szydery. Jak chcesz zbudować makinę warzelną nie mając doświadczenia w produkcji piwa? Jak chcesz przeprowadzać testy? Skąd będziesz wiedział czy Twój sprzęt będzie zacierał, wysładzał etc prawidłowo? A jeżeli będziesz podejrzewał, że coś jest nie tak to jak będziesz chciał wykluczyć błąd? O jakie zmienne i testy? Naprawdę pytam poważnie i jestem nad wyraz ciekaw.

Edytowane przez Mechatron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bez szydery. Jak chcesz zbudować makinę warzelną nie mając doświadczenia w produkcji piwa? Jak chcesz przeprowadzać testy? Skąd będziesz wiedział czy Twój sprzęt będzie zacierał, wysładzał etc prawidłowo? A jeżeli będziesz podejrzewał, że coś jest nie tak to jak będziesz chciał wykluczyć błąd? O jakie zmienne i testy? Naprawdę pytam poważnie i jestem nad wyraz ciekaw.

O takie rzeczy się nie pyta Barona Podpiwkowego !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się zastanawiam, czy tylko ja staram się nie wydawać nie wiadomo jak wielkiego majątku, na niemożliwe rozwinięty sprzęt, jeżeli dopiero będę zaczynał swoją przygodę z danym hobby i nie wiem, czy mnie wciągnie i będę to robił dalej? To trochę jak kupować sobie markowe buty do biegania za kilka tysi żeby założyć je raz, wrócić do domu i stwierdzić, że jednak wolę robić brzuszki... 

A z tego co widzę po komentarzach tutaj, to właśnie podobna sytuacja...

Serio... Wydasz kasę, urobisz się, okaże się, że to nie Twoja bajka, a potem zostanie jedynie odsprzedać. Kasy, którą włożyłeś, nie odzyskasz w 100%, a już na odrobienie robocizny w ogóle bym nie liczył. Nie lepiej spróbować na początek na możliwie najprostszym sprzęcie? 

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się zastanawiam, czy tylko ja staram się nie wydawać nie wiadomo jak wielkiego majątku, na niemożliwe rozwinięty sprzęt, jeżeli dopiero będę zaczynał swoją przygodę z danym hobby i nie wiem, czy mnie wciągnie i będę to robił dalej? To trochę jak kupować sobie markowe buty do biegania za kilka tysi żeby założyć je raz, wrócić do domu i stwierdzić, że jednak wolę robić brzuszki... 

 

A z tego co widzę po komentarzach tutaj, to właśnie podobna sytuacja...

 

Serio... Wydasz kasę, urobisz się, okaże się, że to nie Twoja bajka, a potem zostanie jedynie odsprzedać. Kasy, którą włożyłeś, nie odzyskasz w 100%, a już na odrobienie robocizny w ogóle bym nie liczył. Nie lepiej spróbować na początek na możliwie najprostszym sprzęcie? 

 

Przecież pisał, że na kasie mu nie zależy i jak mu się nie spodoba to odda wszystko za darmo pierwszej lepszej osobie, albo zrobi aukcję żeby biedaki cebulaki biły się o sprzęt. ;) Powiem tak nie warto takich ludzi próbować uświadamiać wiedzą swoje i za nic ich nie przekonasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak nie warto takich ludzi próbować uświadamiać wiedzą swoje i za nic ich nie przekonasz.

Przekonywać nikogo nie zamierzam. Dla mnie to po prostu bez sensu i boli :D No nic, zobaczymy co wyjdzie :D Sam obecnie siedzę w Krakowie, więc może załapię się na aukcję, albo odziedziczę xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niego merytorycznie argumenty w ogóle nie docierają. Ba! Nawet nie jest w stanie udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi. Mniej lub bardziej sensownej.

 

Sadowski: jakby co rezerwuję pompę ;)

Zobacz, Enethion też jest z Krakowa to może go poprosisz żeby Ci pokazał jak się warzy...

Edytowane przez Mechatron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.