Skocz do zawartości

DMS jak uniknąćw procesie warzenia


sasq

Rekomendowane odpowiedzi

A to nie jest przypadkiem kwestia garnka? Bo ze zdjęcia mogę stwierdzić że nie jest on przystosowany do indukcji. Sam ważę na indukcji i nie mam z tym żadnych problemów no ale w garze z nierdzewki przystosowanym do tego rodzaju płyty. Emalia na indukcji to raczej kiepski pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest przypadkiem kwestia garnka? Bo ze zdjęcia mogę stwierdzić że nie jest on przystosowany do indukcji. Sam ważę na indukcji i nie mam z tym żadnych problemów no ale w garze z nierdzewki przystosowanym do tego rodzaju płyty. Emalia na indukcji to raczej kiepski pomysł.

Na indukcji działa każda emalia i to całkiem dobrze tak samo jak wszystkie garnki żeliwne (te ostatnie nierdzewkę biją na głowę)

Gar w stosunku do zdjęcia jest podrasowany ma dookólne ocieplenie 3cm i przy kolejnych warkach: 4,5,6 i 7 "robi robotę" (Kopyr)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

No to ja się podepnę. Właśnie klęską zakończyłem ostatnią warkę dzisiaj. Polish Ale  z ekstraktu Pale Ale. 11°Blg, 12l, 20g Marynki 60", 8g Lubelskiego na 30" i 7g Lubelskiego na 10'. (do czasów dodać po 10, o czym później).  Warka była podzielona na pół. 6l w większym garnku, chmielone w całości, 2l w mniejszym chmielone tą samą ilością chmielu, do dolania do 4l niechmielonej. Taki test czy część brzeczki nieuwarzona ma wpływ na smak.

Większy garnek na większym palniku, mniejszy na mniejszym, tempo odparowywania podobne, chmiel sypany w tym samym czasie, po dodaniu ostatniego chmielu podkręciłem moc. Z większego gara od początku lekko zalatywało warzywkami, ale parę minut po dodaniu Marynki zaczęło dawać brukselką. Z mniejszego nic. Przedłużyłem gotowanie o 10 minut ale sytuacja się nie poprawiła.

Chłodzenie obu pół-warek błyskawiczne - dolanie lodowatej wody + w każdym garze wylądowały 1,5l flaszki zamrożone do -18°C, po dodaniu ostatniego chmielu wyjęte z zamrażarki, wyczyszczone czekały w wiaderku z roztworem piro. w 7 minut miałem po około 30°C w obu.

Pytania:

-dlaczego w większym garze mimo identycznej skali (odparowanie, czas zagotowania, powierzchnia do objętości) taki atak Gangu Świeżaków miałem?

-czy dolanie wrzątku i przeciągnięcie gotowania o np. 30 minut pomoże takie piwo uratować? Wiadomo, że czasy chmieli się zmienią, będzie więcej goryczki i trzeba będzie dorzucić coś na aromat, ale lepiej mieć nieco rozgoryczonego kundla niż stylowy warzywniak.

 

Cóż, będzie 6l Polish Ale Bez Szału i 6l na próbki sensoryczne. Jakby ktoś chciał wzorcowy DMS ciemnozielonych warzyw, chętnie się wymienię za jakieś inne wady. Resztę dostanie sąsiad, który "w piwach nie wybrzydza" - jedyny człowiek jakiego znam, któ©y zwyczajnie tej brukselki nie wyczuje.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, c64club napisał:

Cóż, będzie 6l Polish Ale Bez Szału i 6l na próbki sensoryczne. Jakby ktoś chciał wzorcowy DMS ciemnozielonych warzyw, chętnie się wymienię za jakieś inne wady. Resztę dostanie sąsiad, który "w piwach nie wybrzydza" - jedyny człowiek jakiego znam, któ©y zwyczajnie tej brukselki nie wyczuje.Przefermentuj, zabutelkuj i dopiero oceń po refermentacji 

To nie DMS. Przy ekstraktach raczej już został w fabryce wygotowany. Piwo w czasie gotowania wali takim zbożem, warzywami, ściętą trawą. Marynka i lubelski też zieleniną zalatują. Przefermentuj, zabutelkuj i dopiero oceniaj. Jak robiłem na marynce i lubelskim piwo, to po tygodniu fermentacji myślałem, że pójdzie w kanał, bo tak waliło z niego, a finalnie wyszło całkiem udane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzyłem wczoraj dwa piwa z tymi chmielami i tymi ekstraktami. Zbożowe klimaty, zielsko, jakiś tam kawałek kalafiora za rogiem przez moment było,  ale tym ci się z tego jednego gara wydobywało przez trzy kwadranse, można by aromatyzować zupy. Nastawiłem, drożdże zabrały się do roboty, za parę tygodni będzie można coś powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.