Skocz do zawartości

Uzyskanie wysokiego Blg


bogdan62

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego dyskutuję ?

Bo uważam, że każda dyskusja buduje, ale są oczywiście granice. Staram się tobie dobitnie przedstawić moje stanowisko, a ty albo błędnie je rozumiesz, albo nie chcesz. Co do weryfikacji : w moim drobno zmielonym słodzie po poprawnym zacieraniu nie ma skrobi. A przynajmniej tak wskazuje jodyna. Nie mam innych możliwości sprawdzenia tego.

Co zas się tyczy samej skrobi to celowo powołałem tu klarowanie żelatyną, czy stosowanym kiedyś klarowaniu białkiem jajka kurzego. To jest właśnie doświadczenie życiowe. Cząstki stworzonej zawiesiny łączą się z cięższą masą brzeczki i opadają na dno. A także z drożdżami.

 

Abstrahując już od tematu skrobi, to faktycznie proponuję zakończyć dyskusję bo zaśmiecamy tylko wątek, który miał zmierzać w innym kierunku a niczego i tak nie wnosimy.

 

Co zaś się tyczy kultury dyskusji, to nigdy nie zwykłem przekraczać nrom dobrego smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...............

Abstrahując już od tematu skrobi, to faktycznie proponuję zakończyć dyskusję bo zaśmiecamy tylko wątek, który miał zmierzać w innym kierunku a niczego i tak nie wnosimy. ..........

NARESZCIE bo już zaczynało mnie wkurzać zaglądanie do tematu Uzyskanie wysokiego Blg w którym nikt już nie pisze o wysokim Blg. :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory chcąc uzyskać piwo o wysokim Blg, zacierałem w 2 garach, brzeczka przednia szła na piwo o wysokim Blg, a wysłodziny na cienkusz. Uzyskiwane proporcje były dla mnie mocno niezadowalające, piwa o wysokim Blg uzyskiwałem poniżej 20 litrów, z cienkusza dużo więcej. Kombinuje, aby odwrócić te proporcje, chcę do drugiego zacieru dać zamiast wody brzeczke uzyskaną z wysładzania pierwszego zacieru. Tu nasuwa się pytanie, czy nie ma jakiegoś haczyka, czy nie występuje jakieś niekorzystne zjawisko, liczę na opinie forumowiczów. Jeżeli ktoś ma inny patent, będe wdzięczny.

Ruszyłem ten temat przed robieniem Imperial Stouta, a że już fermentuje, podzielę się wrażeniami. Zacierałem w 2 garach, do gotowania poszła brzeczka przednia z obydwu. Brzeczka z wysładzania w 1 garze została użyta do wysładzania w 2 garze i dodana do brzeczki przedniej (po komentarzu Makaorona nie zdecydowałem się użyć brzeczki z wysładzania do kolejnego zacierania). Brzeczke gotowałem w 2 garach (jeden 30l zbyt mały) ponad 3 godziny. Zamierzony cel osiągnołem, w fermentatorze fermentuje 25l piwa 25 Blg , a cienkusza jest kilkanaście litrów. Jako wady traktuje czas którego zbyt dużo straciłem oraz trochę słabą wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.