Skocz do zawartości

III Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych Chorzów 2016


wena

Rekomendowane odpowiedzi

III Miedzynarodowy Konkurs Piw Domowych odbędzie się w czerwcu 2016 roku. Ogłoszenie wyników 3.07.2016 podczas imprezy „Browary i Bimbrownie” w Muzeum Park Etnograficzny Skansen w Chorzowie.

Kategorie konkursowe:

1.Weizen – 15A wg BJCP

2.Dry Stout – 13A wg BJCP

3.Desitka – niżej opis piwa zaczerpnięty ze strony PSPD.

Jasne lekkie opis ze strony PSPD.

Lżejsza wersja typowego czeskiego jasnego lagera/pilznera. Bardzo popularna u naszych południowych sąsiadów, a także coraz bardziej w Polsce. Doskonałe na letnie upały oraz jako piwo stołowe do posiłków. Piwo jest lekkie o niskiej zawartości alkoholu, ale posiada swój charakter i smak. Idealny przykład piwa sesyjnego. W Czechach określane zwykle jako Světlé Vycepni, co można tłumaczyć jako Jasne Beczkowe. Kiedyś dominujące piwo w czeskich hospodach, głównie ze względu na niższą cenę, ale również na fakt, że wypicie nawet kilku kufli nie zaburza świadomości.

Parametry:

Ekstrakt początkowy: 9,5-10,5 ºBlg

Ekstrakt końcowy: 2,0-3,5 ºBlg

Zawartość alkoholu: 3,8-4,2 % obj.

Goryczka: 25-35 IBU

Barwa: 8-15 ºEBC

Surowce i technologia: zasyp to 100% słód pilzneński. Celem przyciemnienia barwy i nadania piwu treściwości można użyć niewielkiej ilości słodu monachijskiego, wiedeńskiego, jasnego słodu karmelowego lub słodu carapils. Preferowany chmiel żatecki, ale równie dobrze można użyć polskich (Lubelski, Marynka) lub niemieckich odmian chmielu. Tradycyjnie stosuje się zacieranie dekokcyjne, najczęściej trójwarowe, co korzystnie wpływa także na ciemniejszą barwę. W warunkach domowych często stosuje się zacieranie temperaturowe z kilkoma przerwami. Drożdże lagerowe o czystym profilu. Fermentacja dolna 8-12 stopni, następnie lagerowane w 1-2 stopniach. Barwa: złota, klarowne. Barwa nie może być za jasna, słomkowa lub cytrynowa. Piana: średnio wysoka, trwała, biała lub biało kremowa. Gęsta i zbita. Każdy łyk powinien pozostawiać krążki piany na szkle. Aromat: chmielowy z nutą słodu pilzneńskiego. Często występuje aromat diacetylu, jednak w nadmiarze należy go uznać za wadę. Brak nut DMS i estrowych. Smak: lekki i średnio wytrawny. Przyjemna nuta chmielu i słodu pilzneńskiego, zrównoważona goryczką. Jeżeli występują posmaki diacetylowe dopełniają smaku i powodują, że piwo wydaje się treściwsze. Brak nut karmelowych i słodkich. Zakończenie jest rześkie i goryczkowe. Goryczka: pochodzi tylko od chmielu, umiarkowana. Wyraźna ale nie przesadnie wysoka. Może być lekko ściągająca ale nigdy nie zalega. Odczucie w ustach: bardzo lekkie, wytrawne i rześkie ale nie wodniste. Nagazowanie średnie, do średnio niskiego, przyjemnie odczuwalne na podniebieniu i języku. Znakomicie pijalne i orzeźwiające. Ogólne wrażenie: bardzo lekki i wytrawny lager, nie jest wodnisty i pusty w smaku. Głęboka złota barwa.

Szczegółowy regulamin i formularz zgłoszeniowy podany zostanie w późniejszym terminie.

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak już o pucharze, to z ciekawości (bo nic nie wyślę i tak niestety) - konkurs będzie liczony (jeśli spełni warunki oczywiście) do bieżącej edycji pucharu PSPD czy do edycji 16/17?
Konkretnie chodzi mi o to, że konkurs ma odbyć się w czerwcu (zapewne pod koniec), natomiast ogłoszenie już w lipcu. 
Strona PSPD mówi tylko, że klasyfikacja obejmuje "konkursy przeprowadzone do 30 czerwca danego roku" - więc jest problem w interpretacji - czy przeprowadzenie to rozstrzygnięcie i wyłonienie laureatów czy jednak ogłoszenie wyników też jest nieodłączną częścią przeprowadzenia konkursu?

Być może tylko ja mam jakąś dziwną wątpliwość i wszystko jest jasne, ale byłbym wdzięczny za rozjaśnienie sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z moim zapytaniem.

Niestety musisz uzbroić się w cierpliwość, konkursy piw domowych to zwykle czekanie, następnie czekanie, potem wysyłka na konkurs i czekanie, a po konkursie to znów czekanie.

Większość zasad zwykle opisuje regulamin, który zapewne niedługo się ukaże. Uwarz piwo, odłóż 4 butelki 0,5 l. i... czekaj.

Edytowane przez Maryh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj swoje piwa opisuje w ten sposób:

 

Dry Stout

Pale Ale

Monachijski I

Jęczmień palony

Czekoladowy

Chmiel: Marynka

Blg. 13

BUT. .05.2016

 

Co jeszcze powinno się znaleźć.

Nazwisko nazwa browaru telefon ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dane wpisujesz do zgłoszenia, które wysyłasz z piwem. Butelki zazwyczaj muszą być nieopisane, jedynie na kapslach możne być oznaczenie, gdy np. wysyłasz piwa na kilka kategorii, żeby się nie pomyliły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że coś się dzieje w temacie.

MARYH - koźlak mi nie skwaśniał - skwaśniała mi mina po decyzji Komisji Sędziowskiej i dlatego wycofałem koźlaka.

Dla komisji było za krótko - czyli 3 miesiące od ogłoszenia kategorii do konkursu. Jak napisałem, że mój koźlak dubeltowy - Grand Champion 2009 był w czasie finału był 2 miesiące w butelkach - to się dowiedziałem, że sędziowie wtedy się nie znali. Nie będę pisał kto sędziował, żeby nie robić zamieszania.

Szkoda, że sznowna Komisja Sędziowska nie pomyślała, że koźlak jest w konkursie PSPD i wszyscy chętni go już uwarzyli wcześnij.

Ale co mi tam!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Sponsorami nagród III MKPD są.

 

Śląski Oddział PSPD

Piwopiweczko.pl

Fermentum Mobile

Devcom

Delta Trans

Toyota Motor Poland

Pub Absurdalna

Gozdawa

 

Nagrody:

Dyplomy

Statuetki

Koszulki konkursowe

Termometry bezprzewodowe

Power Banki

Drożdże Fermentum Mobile

Puszki z ekstraktem słodowym

Drożdże suche Gozdawa

Gadżety ŚO PSPD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurs to juź był.Przypuszczam ze w ubiegłom sobote.Teraz tylko czekac na opinie o piwie.

Nie siej fermentu konkursu jeszcze nie było!!!

Co do frekwencji Dry Stout i Weizen około 20 zgłoszeń Desitka około 10 zgłoszeń dokładnie nie pamiętam dlatego piszę około.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie siej fermentu konkursu jeszcze nie było!!!



Napisałem ze to jest moje przypuszczenie. To kiedy bedzie konkurs jest pon. w niedziele ogłoszenie wyników.

To chyba juź nie zostało dużo czasu 

Edytowane przez ireneuszj69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.