Skocz do zawartości

Zwiększenie ekstraktu po burzliwej po dodaniu płatków dębowych?


belgi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Wczoraj przelewałem na cichą mojego RIS'a. Od dwóch dni systematycznie sprawdzałem poziom BLG i stwierdziłem że po 3 tygodniach burzliwej czas na cichą. Z 23 OG zeszło do 6,5 przed przelaniem na cichą. No to przelałem i dodałem namoczone w whisky płatki dębowe z beczki po whisky w ilości 50g. Co się okazało wzrósł ekstakt z wcześniejszych 6,5 do 7,5. Jak to jest możliwe bo zgłupiałem??? Proszę o pomoc, dzięki z góry.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

1.Źle zmierzyłeś za pierwszym razem. 2. Rozkalibrował Ci się balingometr. 3. Nagazowanie/bąbelki po przelewaniu może podniosło spławik o 1 blg (Chyba że mierzysz refraktometrem) 4. Mierzyłeś w tej samej temperaturze? Jak nie to pomiar mógł wyjść inny (chociaż 1 blg to temp musiała by się różnić +/- 10-15 stopni)

5.Przy drugim pomiarze może miałeś menisk wypukły i to Cie zmyliło...? 

Ogólnie się nie przejmuj, 1 blg przy RISie to nie tak dużo ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

1.Źle zmierzyłeś za pierwszym razem. 2. Rozkalibrował Ci się balingometr. 3. Nagazowanie/bąbelki po przelewaniu może podniosło spławik o 1 blg (Chyba że mierzysz refraktometrem) 4. Mierzyłeś w tej samej temperaturze? Jak nie to pomiar mógł wyjść inny (chociaż 1 blg to temp musiała by się różnić +/- 10-15 stopni)

5.Przy drugim pomiarze może miałeś menisk wypukły i to Cie zmyliło...? 

Ogólnie się nie przejmuj, 1 blg przy RISie to nie tak dużo ;)

1. Zaczynam się zastanawiać nad tą opcją :)

2. Raczej mało prawdopodbne.

3. To też jest możliwe.

4. Temperatura ta sama.

5. Menisku nie było, więc albo punkt 1 albo 3

Dzięki za odpowiedź, jestem spokojniejszy, a zobaczy się co będzie za 2 tygodnie kiedy chce kończyć cichą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ogólnie się nie przejmuj, 1 blg przy RISie to nie tak dużo  

niby nie,ale pomyśl jak by nawet te 0,5blg dofermentowało w butelkach,czy nadal nie tak dużo :)

 

Od dwóch dni systematycznie sprawdzałem poziom BLG

co znaczy systematycznie w dwa dni ?

kilka razy dziennie to robiłeś ?

 

zobacz czy kartka w spławiku nie lata,albo czy na dnie nie ma jakiejś cieczy,zobacz na wodzie czy jest 0 ,zrób roztwór np.10blg zobacz co pokaże

jak będzie ok to coś źle zmierzyłeś  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

niby nie,ale pomyśl jak by nawet te 0,5blg dofermentowało w butelkach,czy nadal nie tak dużo

 

To nagazowanie by było konkretne dodając środek do refermentacji. ;) 0,5 blg daje to 2,5 g cukru na butelkę. Chociaż po 3 tygodniowej burzliwej i dalej dokończenie na cichej nie powinno nic złego się stać. Tym bardziej, że przy takim alko drożdżaki mocno spowalniają pracę. W sumie patrząc w kalkulatory to nie byłoby aż takiej tragedii. ;) O 0,5 v/v do 0,8 v/v mogłoby się podnieść. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

niby nie,ale pomyśl jak by nawet te 0,5blg dofermentowało w butelkach,czy nadal nie tak dużo

 

To nagazowanie by było konkretne dodając środek do refermentacji. ;) 0,5 blg daje to 2,5 g cukru na butelkę. Chociaż po 3 tygodniowej burzliwej i dalej dokończenie na cichej nie powinno nic złego się stać. Tym bardziej, że przy takim alko drożdżaki mocno spowalniają pracę. W sumie patrząc w kalkulatory to nie byłoby aż takiej tragedii. ;) O 0,5 v/v do 0,8 v/v mogłoby się podnieść. 

).

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Sprawdzałem 2 dni przed przelaniem po razie dziennie.

Kartka w balingometrze nie lata, i co raz bardziej skłaniam się że albo źle zmierzyłem albo pomiar wynika z większej ilości bąbelków bo pomiar o którym mówię to kilka minut po przelaniu.

Co do wpływu przefermentowania na późniejsze odczucia, zgadzam się i mam dość rozległe w tym doświadczenie ;) (kilka razy zdarzyło mi się nie przypilnować należycie fermentacji i były fontanny)

Mam jeszcze 2 tygodnie i mam nadzieję że nie będzie problemów i RIS wyjdzie w porządku uwzględniając nagazowanie niskie bo w takie mam zamiar pójść.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.