Skocz do zawartości

Witam i od razu pytam :]


Rekomendowane odpowiedzi

Studiowalem juz ten temat dosyć długo poprawialem, zmieniałem ale efekt ten sam. Trzeba uznać że dobra piana to też efekt szczęścia a ja go najwyrazniej nie mam :)

Z ciekawości zapytam o gatunek piwa i jego Blg początkowy i końcowy :) No i też jestem ciekaw jak z przerwą białkową i nagazowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut przerwy białkowej to już dość dużo. A jak wiadomo przerwa białkowa wpływa negatywnie na pianę.

 

Generalnie masz rację, ale te 15 minut to końcówka przedziału z wiki [10-15], a i w którejś książce taki zakres wyczytałem. Myślę, że to jeszcze nie tragedia, ale jeśli miałbym winić tę przerwę, to przetestowałbym krótszą (10-12). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 minut przerwy białkowej to już dość dużo. A jak wiadomo przerwa białkowa wpływa negatywnie na pianę.

 

Generalnie masz rację, ale te 15 minut to końcówka przedziału z wiki [10-15], a i w którejś książce taki zakres wyczytałem. Myślę, że to jeszcze nie tragedia, ale jeśli miałbym winić tę przerwę, to przetestowałbym krótszą (10-12). 

 

Ja uważam, że 10 min to max. Spróbuj zrobić piwo całkowicie bez przerwy białkowej, która de facto nie jest jakoś obowiązkowo wymagana i zobacz jak wtedy piana będzie wyglądała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu tutaj podam tylko moją ostatnią warke. American Wheat 13blg początkowe 3,3 końcowe. Nagazowanie 140g glukozy na 18l. Przerwa białkowa 15 min

 

 

Ja uważam, że 10 min to max. Spróbuj zrobić piwo całkowicie bez przerwy białkowej, która de facto nie jest jakoś obowiązkowo wymagana i zobacz jak wtedy piana będzie wyglądała.

 Nie wiem jaki procent zasypu stanowił słód pszeniczny, ale tutaj widzę uzasadnienie przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla przykładu tutaj podam tylko moją ostatnią warke. American Wheat 13blg początkowe 3,3 końcowe. Nagazowanie 140g glukozy na 18l. Przerwa białkowa 15 min

 

 

Ja uważam, że 10 min to max. Spróbuj zrobić piwo całkowicie bez przerwy białkowej, która de facto nie jest jakoś obowiązkowo wymagana i zobacz jak wtedy piana będzie wyglądała.

 Nie wiem jaki procent zasypu stanowił słód pszeniczny, ale tutaj widzę uzasadnienie przerwy.

 

A jakież to uzasadnienie ? Zależy Ci na redukcji zmętnienia na zimno kosztem piany ? Większość piwowarów nie ma problemów z mętnymi piwami pszenicznymi. Obecnie nowoczesne słody są na tyle dobrze przerobione w słodowniach, że przerwa białkowa jest całkowicie zbędna. Jedynie ma jakieś uzasadnienie w przypadku użycia surowców niesłodowanych, chociaż niektórzy i tak wtedy ją omijają. Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć! Mam kolejne pytanie. Popełniłem swoją 11 warkę według własnej receptury. Ma to być APA. Na początku chciałem zrobić SH ale wertując stronę Piwnego Kraftu natknąłem się na chmiel Sterling, który chcę dodać na zimno. Trochę się obawiam bo po otwarciu, oprócz fajnego zapachu (sensoryk ze mnie kiepski) wyczuwam delikatne nuty naftowe. Plan mam taki, żeby pomieszać 50 gr Sterlinga i 60 gr Simcoe. Czy te naftowe nuty przejdą do piwa? Nie są one jakoś bardzo upierdliwe ale nie chciałbym skopać swojego pierwszego piwa  wg własnej receptury.

Zasyp to 1kg pszenicznego Strzegom i 4 kg Pale Ale Strzegom. Zacierane w 64 °C, drożdże S-05 IBU wg Brewness 32 klarowanie mchem.

Pozdro ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.