Skocz do zawartości

Witam i od razu pytam :]


Rekomendowane odpowiedzi

@Łyskacz,pozwól że sie podłącze pod temat.

jak kupię sobie zestaw z BA na 20 litrów i podzielę surowce na pół to będzie ok na te 10 litrów tak?

Nie mogę się doczytać konkretnej odpowiedzi   :) .

Kupiony ten zestaw

http://www.browamator.pl/ba-belgijskie-pale-ale-12-zestawa-20-l-piwa-z-z,3,37,947

a)Mogę to podzielić przez pół?Drożdże również?

b) nie "cierpię" goryczki.Wg zestawu wchodzi Marynki 30g(zakładając że robię z całości).Jeżeli dałbym np.tylko ok.20g,będzie mniej goryczkowe a zarazem nie zepsuje całego smaku piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@Łyskacz,pozwól że sie podłącze pod temat.

jak kupię sobie zestaw z BA na 20 litrów i podzielę surowce na pół to będzie ok na te 10 litrów tak?

Nie mogę się doczytać konkretnej odpowiedzi   :) .

Kupiony ten zestaw

http://www.browamator.pl/ba-belgijskie-pale-ale-12-zestawa-20-l-piwa-z-z,3,37,947

a)Mogę to podzielić przez pół?Drożdże również?

b) nie "cierpię" goryczki.Wg zestawu wchodzi Marynki 30g(zakładając że robię z całości).Jeżeli dałbym np.tylko ok.20g,będzie mniej goryczkowe a zarazem nie zepsuje całego smaku piwa?

Ja kupiłem w końcu zestaw z Piwnego Kraftu  i poprosiłem o oddzielne zapakowanie słodów (oczywiście ześrutowanych). Podzieliłem wszystko na pół i coś tam wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Po woli  myślę o rozpoczęciu warzenia po letniej przewie. Czym najlepiej odkazić sprzęt (fermentory itd.) po dłużej nieużywalności? Dodam, że robiłem w nich też wino. Wystarczy dobrze umyć płynem do naczyń i potraktować oxi czy podejść do tematu bardziej hardcorowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyć dokładnie płynem do mycia naczyń i wodą i potem standardowo NaOH. Przepłukać sodą dokładnie wszystko, a potem możesz posiarkować go ;) Jeżeli u mnie sprzęt stoi pomiędzy warzeniem dłuższy czas -wrzucam do środka z litr mocnego roztworu piro tak 10 gram gdzieś. Tak zabezpieczone wiadro nie zajdzie niczym, a szczelnie zamknięte dodatkowo wytruje się wszytko co jest w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyć dokładnie płynem do mycia naczyń i wodą i potem standardowo NaOH. Przepłukać sodą dokładnie wszystko, a potem możesz posiarkować go ;) Jeżeli u mnie sprzęt stoi pomiędzy warzeniem dłuższy czas -wrzucam do środka z litr mocnego roztworu piro tak 10 gram gdzieś. Tak zabezpieczone wiadro nie zajdzie niczym, a szczelnie zamknięte dodatkowo wytruje się wszytko co jest w środku.

Dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po woli przymierzam się do sezonu. Jako, że moje doświadczenie w zacieraniu jest raczej zerowe ( 1 warka z zacieraniem) to chcę na początek uwarzyć coś tańszego : https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Kolsch-11-BLG/898 żeby nie było dużej straty $$$. W zestawie jest 60 g chmielu i stąd pytanie. Jaki i ile chmielu dorzucić do tego piwa, żeby było bardziej aromatyczne i ciut bardziej gorzkie bo te 60 g to chyba trochę za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po woli przymierzam się do sezonu. Jako, że moje doświadczenie w zacieraniu jest raczej zerowe ( 1 warka z zacieraniem) to chcę na początek uwarzyć coś tańszego : https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Kolsch-11-BLG/898 żeby nie było dużej straty $$$. W zestawie jest 60 g chmielu i stąd pytanie. Jaki i ile chmielu dorzucić do tego piwa, żeby było bardziej aromatyczne i ciut bardziej gorzkie bo te 60 g to chyba trochę za mało.

 

W sam raz na Koelsha - to piwo nie jest mega aromatyczne chmielowo więc... ;) Jak chcesz aromatyczne to warz APA i kieruj się przepisem, który powinieneś dostać razem z zestawem surowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po woli przymierzam się do sezonu. Jako, że moje doświadczenie w zacieraniu jest raczej zerowe ( 1 warka z zacieraniem) to chcę na początek uwarzyć coś tańszego : https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Kolsch-11-BLG/898 żeby nie było dużej straty $$$. W zestawie jest 60 g chmielu i stąd pytanie. Jaki i ile chmielu dorzucić do tego piwa, żeby było bardziej aromatyczne i ciut bardziej gorzkie bo te 60 g to chyba trochę za mało.

 

Kombinowanie, poprawianie to częsty i poważny błąd początkującego, który zresztą sam popełniłem. Dwie moje pierwsze warki były nieudane właśnie z tego powodu, że chciałem do podstawowego przepisu dodać trochę ameryki. Uwarz według instrukcji i nic nowego nie wymyślaj. Kolsch  to bardzo fajne, sesyjne, zbliżone do   lekkiego pilsnera piwo, w sam raz na lato, które jeszcze trochę potrwa. A jak chcesz więcej aromatu i goryczki to, tak jak wspomniano, wybierz inny zestaw.

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć mam takie pytanie (może głupie ale nie chcę ryzykować). W sobotę planuje warzenie, nic wielkiego bo na rozruch powakacyjny zrobię piwo z ekstraktów. Jestem trochę podziębiony gile, kaszel itd. Czy zarazki, które mam podczas przeziębienia mogą zepsuć piwo?

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam takie pytanie (może głupie ale nie chcę ryzykować). W sobotę planuje warzenie, nic wielkiego bo na rozruch powakacyjny zrobię piwo z ekstraktów. Jestem trochę podziębiony gile, kaszel itd. Czy zarazki, które mam podczas przeziębienia mogą zepsuć piwo?

 

Nie zepsują ludzkie drobnoustroje nie przechodzą do piwa - no chyba że lacto z śliny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dojechał zestaw: http://esencjesmaku.pl/pl/p/ALTBIER-12-BLG-zestaw-na-bazie-ekstraktow-slodowych/467  . Z instrukcji wynika, że całe 60 gr chmielu trzeba wrzucić od razu.

Z tego co wiem najpierw chmieli się na goryczkę a potem aromat. Może podzielić jakoś ten chmiel? Jakie są Wasze propozycje? Jakoś tak dziwnie mi się wydaje żeby cały chmiel władować na starcie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej, no wpisz ten chmiel w jakiś kalkulator... chmiel na goryczkę ile tam chcesz a reszta na aromat...

Nie znam się na tym jeszcze  :/ Zobaczymy co wyjdzie. Piwko się właśnie chłodzi. :beer:  :naughty: Dałem 40 gr na goryczkę a reszta na 20 min aromat...

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I pytanie nr 2: Chciałbym sobie skręcić chłodnicę z rurki karbowanej http://allegro.pl/rura-karbowana-3-4-dn-16-nierdzewna-komplet-i6455087576.html?reco_id=e2c3fc7b-8558-11e6-be0c-56847afe9799&ars_rule_id=201 ile metrów kupić do warek 20 litrowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie nr 2: Chciałbym sobie skręcić chłodnicę z rurki karbowanej http://allegro.pl/rura-karbowana-3-4-dn-16-nierdzewna-komplet-i6455087576.html?reco_id=e2c3fc7b-8558-11e6-be0c-56847afe9799&ars_rule_id=201 ile metrów kupić do warek 20 litrowych?

 

Droga ta rura... Ja kupilem na karbowane.pl gotowa rure 8m z zarobionymi koncowkami i dostawa za jakies 105 PLN. Mozliwe ze nie byla to 16-tka, nie pamietam, ale zwinieta chlodzi mi wrzatek do ok. 25 stopni w kwadrans (20 litrow).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszny chachar z Ciebie.

Ad 2

Zależy jaki masz garnek. Ja robiłem z miedzianej o długości 7 metrów. W godzinę daje radę. Karbowana ponoć wydajniejsza.

Nie do końca rozumiem dlaczego jestem chcharem ale dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.