Skocz do zawartości

Witam i od razu pytam :]


Rekomendowane odpowiedzi

 

A jak z tą płytą grzewczą? Zagotuje te 12-13 litrów brzeczki do chmielenia? szkło SCHOTT CREAN więc ciężar powinno wytrzymać.

 

Wytrzyma spokojnie i da radę. Znam ludzi co robią normalne 20-25 litrowe warki na indukcji. 

 

25 Litrów :O ! No to ładnie. Ja bym się nie odważył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta koło 30 pln chyba 12mm albo 10mm, cięcie na wymiar friko, 3 plastry nie pamiętam, jakies zawiasy. Może koło 60 całość się umieściłem ale szczerze - różnica smakowa odczuwalna! Utrzymanie temp bajka, żadnych klejów nie używałem wszystko na ścisk, jedynie palcem z akrylem czy czymś takim łączenia przeleciałem ale to nad wyrost bo fermentuje bez kranika także powódź nie jest możliwa.

 

Jeśli chodzi o skrzynie, tu ostatnio robiłem lekko szerszą o 5 cm i to bez odpadów (jest miejsce i na spokojne opuszczenie wiadra i na pety (wszędzie widziałem, że odcinają z plastra odpad)

3 plastry styropianu piątki

55/45 dno/bok

50/50 bok/bok

55/45 top/bok

+ ściśnięte płytą OSB (wycinają w marketach) także tylko wkręty odkręcam i zajmuje wszystko w szafie mało miejsca, no i wygląda jako tako, różowy się nie czepia nawet jak nie pomalowana.

 

A rurkę na wieku we wrzątku lekko zdeformowałem i mieści się elegancko.

A jakie były koszta takiej skrzyni? Mam dostęp do desek z palet ale w sumie z OSB mniej pieprzenia. Styropian w Twojej skrzyni rozumiem nie jest pozlepiany tylko docięty na wymiar i jest wyjmowany tak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam płytę indukcyjna więc musiałem iść w tą stronę.

A to na indukcji się nie da zagotować ? Ja mam ceramiczną ,gar 50l i po 35l w nim gotowałem  

 

 

25 Litrów :O ! No to ładnie. Ja bym się nie odważył
 

Czemu ? ceramika na wierzchu jest twarda i mocna,nie ma czegoś takiego że kiepska jest bo robią ją tylko 2-3 firmy,na YT można zobaczyć jak koleś strzela z pistoletu i nie pęka :)

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASadam, dnia 18 marzec 2016 - 12:04, napisał: growys, dnia 18 marzec 2016 - 11:20, napisał: Płyta koło 30 pln chyba 12mm albo 10mm
Chyba cm?
Grubość płyty.

 

skasowane, nie do końca zrozumiałem.

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się da ale szkoda mi płyty. Jak pęknie to koszta będą spore. Do tego dochodzi nagrzewanie się płyty z dołu. Jak zaczynałem przygodę z piwowarstwem to gotowaniem na dwa garnki 6-7litrowe bardzo rozgrzewałem dół kuchenki oraz rzeczy w półce poniżej. A wtedy tylko chmielilem ekstrakty slodowe. Jak dla mnie zabawa z indukcja jest pełna ryzyka zniszczeniem sprzętu lub jego przegrzaniem. Temu zacieram na lenia w lodówce a chmiele w garnku elektrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

ASadam, dnia 18 marzec 2016 - 12:04, napisał: growys, dnia 18 marzec 2016 - 11:20, napisał: Płyta koło 30 pln chyba 12mm albo 10mm

Chyba cm?

Grubość płyty.

Wiem, że grubość.

Ale zrobił z płyty 12mm czy raczej 12cm?

Przecież na załączniku widać, że jakoś grubsza od styropianu to nie jest, 2 razy grubsza tym bardziej. 1,2 cm jak tak chcemy po cm mierzyć.

 

Na indukcji próbowałem chmielic koło 30 l, polozylem nóż na niej to mi się stopił...

Gra nie warta świeczki, konstrukcyjnie może wytrzymują ale nikt nie woził tony cementu w polonezie, może by ujechal ale po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie takich atrakcji się obawiam z płytą. Dlatego chcę uwarzyć 10 litrów na początek i jak się uda i zasmakuje piwko z zacieraniem to chcę kupić taboret i gar ewentualnie keg i kulturalnie na balkoniku będę denerwował sąsiadów ;) Albo kto wie, może kupię garnek elektryczny skoro daje radę ;)

a coś takiego sprawdziłoby się? http://allegro.pl/kuchenka-elektryczna-jednopalnikowa-wyprzedaz-i5675287348.html

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega Gawon mieszka rzut beretem ode mnie. Ja na Energetycznej a właściwie na Geodetów niedaleko Piotra i Pawła ;)

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie takich atrakcji się obawiam z płytą. Dlatego chcę uwarzyć 10 litrów na początek i jak się uda i zasmakuje piwko z zacieraniem to chcę kupić taboret i gar ewentualnie keg i kulturalnie na balkoniku będę denerwował sąsiadów ;) Albo kto wie, może kupię garnek elektryczny skoro daje radę ;)

a coś takiego sprawdziłoby się? http://allegro.pl/kuchenka-elektryczna-jednopalnikowa-wyprzedaz-i5675287348.html

Na 10l 1000w powinno starczyć - chociaż ręki sobie uciąć za to nie dam. Jak coś to możesz się wspomagać grzałką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega Gawon mieszka rzut beretem ode mnie. Ja na Energetycznej a właściwie na Geodetów niedaleko Piotra i Pawła ;)

No to faktycznie rzut beretem :) w piekunie przy Tuanie ? czy w najwyższym budynku w okolicy ? Ja na końcu Geodetów / Julianowska a z okna widzę blok gdzie mieszka http://www.piwo.org/user/9968-przemow/

 

z płytą nic się nie stanie,można na niej grzać spokojnie,na początku miałem też obawy i pisałem nawet do Boscha ile można na tym kg postawić ,w odpowiedzi dostałem że producent SC w specyfikacji podaje 120kg , czasami jak mam naprawdę dużo brzeczki i jest gorąco na dworze potrafi zadziałać zabezpieczenie i odłączy pole grzewcze ale trzy pozostałe działają dalej więc nie ma problemu,a gar mam 40x40cm 

 

aaa jedynie co trzeba uważać że by na płycie nie było jakiś przypalonych rzeczy,soli albo cukru

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widzę, że kolega Gawon mieszka rzut beretem ode mnie. Ja na Energetycznej a właściwie na Geodetów niedaleko Piotra i Pawła ;)

No to faktycznie rzut beretem :) w piekunie przy Tuanie ? czy w najwyższym budynku w okolicy ? Ja na końcu Geodetów / Julianowska a z okna widzę blok gdzie mieszka http://www.piwo.org/user/9968-przemow/

 

z płytą nic się nie stanie,można na niej grzać spokojnie,na początku miałem też obawy i pisałem nawet do Boscha ile można na tym kg postawić ,w odpowiedzi dostałem że producent SC w specyfikacji podaje 120kg , czasami jak mam naprawdę dużo brzeczki i jest gorąco na dworze potrafi zadziałać zabezpieczenie i odłączy pole grzewcze ale trzy pozostałe działają dalej więc nie ma problemu,a gar mam 40x40cm 

 

aaa jedynie co trzeba uważać że by na płycie nie było jakiś przypalonych rzeczy,soli albo cukru

 

Dzięki za porady. Ja mieszkam w tym największym molochu na Geodetów. W sławnym Multi Hekku :) Czyżby u mnie w bloku był również piwowar ? Fajnie trzeba się będzie spotkać kiedyś na piwko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny mankament to chmielenie - gotowanie w nim, trzeba obniżyć czujnik bo będzie się wyłączał w 100C. A tak to

Jak obniżyć czujnik? Czy jak się go obniży to się tak ostro gotuje cały czas? Ja miałem ten problem, że musiałem na tym garem cały czas stać- jak się wyłączał to przykrywałem i za chwilę od bulgotania kipiało. Teraz bez zmian wewnątrz fajnie się gotuje na nurku ale gar mam podwójnie owinięty karimatą i wyłaczone grzanie z gara. Nie wiem co lepsze. Chyba zostanę na nurku, bo coś słody ze Strzgomia mają wyższą wydajność i przy ostrym gotowaniu miałbym ze 2 litry na podłodze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na wypłatę robię spokojnie listę zakupów.

Jak termometr wybrać? Analogowy czy elektroniczny? Wpadł mi w oko ten: http://allegro.pl/termometr-piwowarski-do-piwa-z-sonda-0c-100c-i5946119078.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zależy od gara. W dużym może się okazać że po zapięciu na krawędzi jest za krótki, albo będzie mierzył gdzieś w kąciku i przy samej powierzchni co może być mało wiarygodne.

Myślałem nad takim że to spore uproszczenie ale jak się zastanowiłem co będzie jak zamiast przypięty będę go musiał trzymać w rękach to chyba niewygodnie

Na początku miałem tylko analogowy ale teraz mam też cyfrowy bo cały czas się zastanawiałem co bym zrobił gdyby w trakcie warzenia mi się rozbił i jedyne co wymyśliłem to że trzeba mieć zapas. 

 

Spławik służył mi 1,5 warki i gdzieś nim stuknąłem i zrobiła się malutka ryska tak że do środka wlazła woda. Co ja się omyślałem czemu blg mi cały czas rośnie :) Tak że też chyba warto mieć jakiś zapasowy albo na bogato refraktometr z aliexpres. Komfort korzystania z refraktometru przy warzeniu jest nieporównywalny, odpada całe to studzenie od którego dostawałem szału.

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bogato mówisz ;) ? Jak uda mi się uwarzyć parę rodzajów piwa z zacieraniem to bardzo chciałbym zaopatrzyć się w coś takiego : http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/warzelnia-browaru/1462-grainfather.html. Może dadzą na raty :P

Cena nawet :przystępna" w porównaniu do innych urządzeń tego typu. Chyba, że jest ktoś na forum kto zrobi coś takiego taniej ;)

Reasumując:

Potrzebuje 2 termometry, wskaźnik jodowy, zestaw surowców na moje pierwsze poważne piwo, skrzynkę ze styropianu. 

Wszystkie inne graty mam z warzenia brewkitów, garnek pożyczę od mamuśki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bogato mówisz ;) ? Jak uda mi się uwarzyć parę rodzajów piwa z zacieraniem to bardzo chciałbym zaopatrzyć się w coś takiego : http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/warzelnia-browaru/1462-grainfather.html. Może dadzą na raty :P

Cena nawet :przystępna" w porównaniu do innych urządzeń tego typu. Chyba, że jest ktoś na forum kto zrobi coś takiego taniej ;)

Reasumując:

Potrzebuje 2 termometry, wskaźnik jodowy, zestaw surowców na moje pierwsze poważne piwo, skrzynkę ze styropianu. 

Wszystkie inne graty mam z warzenia brewkitów, garnek pożyczę od mamuśki ;)

Na ok 60 warek z zacieraniem wskaźnika jodowego używalem do ok 10tej. Termometry trzeba mieć min dwa- szklany jako kontroler elektronicznego. Szklanych chyba ze trzy się stłukło, dlatego polecam taki z ikei, tylko trzeba zabezpieczyć żeby nie zamókł. Sprzęt z linka fajny ale poczekaj, pomęcz się z ok 10 warkami i potem myśl o takich wydatkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No siemka. Powoli zbliża się czas mojej pierwszej warki z zacieraniem. Udało mi się zdobyć styropian ( total free :) ) "piątkę" i jakoś w weekend będę klecił skrzynkę. Mam pytanko czy Pet'y muszą ściśle przylegać do fermentora czy mogą być luzem? Chciałbym zostawić trochę przestrzeni, żeby bez wyjmowania wiadra wymieniać butelki.

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.