Skocz do zawartości

Witam i od razu pytam :]


Rekomendowane odpowiedzi

czy taka grzałka  http://allegro.pl/grzalka-nurkowa-2000w-230v-eliko-w-040-oryginal-i5263175682.html będzie ok żeby wspomóc kociołek Lidlowy w gotowaniu brzeczki?

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem wczoraj kociołek. Jestem pozytywnie zaskoczony. Zagotował brzeczkę bez wspomagania grzałką. Wystarczyła tylko otulina z maty na szybę samochodową.  

Parę postów wcześniej pisałem, że odpuszczam kociołek ala Lidl. No cóż zmieniam zdanie. Jeszcze tylko drobny tuning dzięki koledze Fuki33 i będzie pełnia szczęścia :D

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. Piwo warzone 02.10. https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Polskie-Ale-12-BLG-/939. Oznaki burzliwej zanikły, piany coraz mniej, zapach ok, wygląd ok. Fermentowane w zakresie 16 - 18*. Od 4 dni Blg utrzymuje się na poziomie 3 z początkowego 12. Smak ok. Pytanie: piwo jest mętne co można z tym zrobić? W chwili obecnej wyjąłem fermentor z lodówki bo chcę żeby drożdżaki dojadły co mają tam dojeść. Chcąc uniknąć niemiłej niespodzianki (przegazowanie i ponad centymetrowy osad syfu w butelce) z poprzedniej warki chcę potrzymać piwo w temperaturze pokojowej do niedzieli i wtedy też butelkować. Dobrze kombinuję? Co mogę zrobić, żeby pomóc piwu w klarowaniu? Wieczorem wrzucę fotę koloru piwa. Nie wiem poczekać jeszcze z tydzień? 

Pozdro :beer:

PS: US 05, nie przelewałem na cichą, nie chmieliłem na zimno, mchu nie używałem.

Na wiki jest sposób z żelatyną. Próbować?

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj się z butelkowaniem, przelej do drugiego fermentora i daj się mu wyklarować jeszcze z tydzień, na dodatek możesz na ostatnie parę dni włożyć do lodówki i obniżyć temperaturę do paru stopni (tzw cold crashing).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieściłem próbkę w lodówce na noc i jest już lepiej. Na dnie kieliszka uzbierała się dosyć pokaźna ilość drożdży. Zostawiam jeszcze na tydzień w pokojowej a potem albo dodam żelatyny po nocnym chłodzeniu na balkonie albo do lodów tak jak radzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za porady w sprawie mętnego piwa. Piwko wygląda jak piwko a nie jak błoto :) Przy następnej warce użyję mchu irlandzkiego. 

BARDZO chciałbym podziękować Wam za wszystkie porady dotyczące warzenia piwa. Dziękuję Wam za to, że w sposób pobłażliwy traktowaliście moją infantylność w temacie piwowarstwa. Pozwolę sobie trochę przygejować, mówiąc że Was Lofciam :) Dzięki Wam uwarzyłem piwo takie jakie zawsze chciałem uwarzyć ! 

354609a89600.jpg oto moja duma :) I co z tego, że pewnie jakieś wady ma ale jest zrobione by Ja.Brawo Ja brawo Wy ! Teraz czas na Dry Stout :D 

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką metodą warzysz? Ja jak warzyłem z ekstraktów lub z brewkitów to też nie miałem piany zbyt bujnej. Dopiero teraz z zacierania takie oto cudo wyszło :] Istotną sprawą jest też czy szkło do którego wlewasz piwko jest czyste. W sensie czy nie jest tłuste (np od tłustej gąbki, którą zmywasz naczynia) bo tłuszcz i piana to wrogowie. Poczytaj na wiki na temat piany w piwie może coś wyłapiesz i będzie lepiej.

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiowalem juz ten temat dosyć długo poprawialem, zmieniałem ale efekt ten sam. Trzeba uznać że dobra piana to też efekt szczęścia a ja go najwyrazniej nie mam :)

albo w moim przypadku - fart nowicjusza  :naughty:  :beer:  :eusathink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.