Skocz do zawartości

SPZ10 nowa wersja sterownika


bolek

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno mnie tutaj nie było. :)

SPZta nie było sporo czasu i... sporo osób się wściekło. Jest w zasadzie 3 miesiąca opóźnienia, niestety życie jest jakie jest więc biorę na garba wszelkie baty. Tak czy siak myślę że wszystko jest na dobrej drodze. Piszę tutaj bo już można coś więcej na ten temat napisać, znajdzie się tutaj pewnie osoba chętna poświecić chwilę swojego czasu na końcowe testy w zamian za dobry rabat (i to w sumie największy cel tego posta).

Nowy sterownik jest oparty jest o sprzęt sterownika SKN (do kolumn destylacyjnych). Dla niektórych złą wieścią może być cena, bo będzie taka jak aktualnie dla SKNa. Jest to na pewno dobra wiadomość dla osób które na jednym urządzeniu będą chciały robić piwo, oraz desty...

Do dyspozycji są

- Cztery wejścia dla czujników DS18b20 (bądź ogólnie cyfrowe I/O).

- Dwa wyjśćia SSR 230V- czyli tutaj pewnie grzałki, bądź grzałka i jakiś dodatkowy element.

- Przekaźnik, aktualnie jest na nim mieszadło.

- Wyjście PWM. Nadało by się bardzo dobrze do sterowania mieszadłem, ale to musiało by być na 12V i pobierać nie więcej niż 1A

- Mostek H, to taki wynalazek który przeznaczony jest do sterowania napędem dla zaworu (otwieranie/zamykanie)

 

Aktualny soft ma zapewnić funkcjonalność taką jak stary SPZ, czyli dwa wyjścia grzałek i mieszadło na przekaźniku. Można ustawić 8 etapów czasowych. Doszło lekkie usprawnienie dla warzenia- dla chmielenia można ustawić czas po jakim ma się pojawić pierwsze piknięcie, czas pomiędzy następnymi piknięciami oraz ich ilość, Za pośrednictwem karty SD każdy może samodzielnie zaszczepić sterownikowi odpowiedni soft. Tak więc tutaj można się spodziewać wdrażania uwag.

 

Dokładam kilka fotek z widokiem ekranu.

post-723-0-94397900-1458119107_thumb.jpg

post-723-0-50760600-1458119109_thumb.jpg

post-723-0-89362700-1458119109_thumb.jpg

post-723-0-18677000-1458119110_thumb.jpg

post-723-0-62159200-1458119110_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałbym zaznaczyc że nie używałem poprzedniej wersji sterownika, ale wyrażę swoją opinię tudzież zadam pare pytań, bo konstruując obecnie kadź rozważałem napisanie własnego sterownika.Ale skoro może istnieć sterownik który spełnia moje założenia, to po co marnować swój czas na wyważanie otwartych drzwi. Ale do rzeczy.

 

 

- Cztery wejścia dla czujników DS18b20 (bądź ogólnie cyfrowe I/O).

Tzn. że zamiast czujników dallasa mogę sobie podpiąć 'coś' co będzie wejsciem danych cyfrowych dla sterownika np. konwerter A/D do którego będę miał podpięty czujnik PT, bo akurat potrzebuje większej dokładności? Zakładam że będzie to w standardzie 1-wire.

 

 

Przekaźnik, aktualnie jest na nim mieszadło.

A nie mogły by byc dwa przekaźniki? Większość ludzi wykorzystuje do napędu mieszadła silniki od wycieraczek samochodowych które maja zazwyczaj dwa uzwojenia odpowiadające prędkości obrotowej silnika. Gdy grzejemy zacier to włączana byłaby wysoka prędkość. Gdy utrzymujemy zadaną temperaturę z włączona grzałką to włączamy niską żeby niepotrzebnie nie napowietrzać zacieru. Gdy grzłka przy utrzymywaniu temperatury jest wyłączona to mieszadło po jakimś czasie wynikającym z bezwładnośći grzałki można byłoby wyłączyć (przy gęstszych zacierach te silniki dość mocno się grzeją).

 

 

Wyjście PWM. Nadało by się bardzo dobrze do sterowania mieszadłem, ale to musiało by być na 12V i pobierać nie więcej niż 1A

No właśnie. Ale 1A to zdecydowanie za mała obciążalność. Chcąc wykorzystywać PWM trzeba byloby dokładać końcówkę mocy+zasilanie na zewnątrz, a tym sygnałem tylko ją sterować. Rozumiem że ograniczenie 1A wynika tylko z zasilania sterownika. Tak?

Sterownik posiada wbudowany zasilacz, czy ma tylko gniazdo do podłączenia zewnetrzengo zasilacza?

 

Widzę że zmienił się wyświetlacz z alfanumerycznego na graficzny. Tyle że rozmiar i rozdzielczość w nim słaba przez co przejrzystość ustawień np. na rys4. bardzo cierpi. Może większy i o wyższej rozdzielczości, albo inaczej zorganizować menu?

Edytowane przez quadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zaproponował możliwość wyboru systemu na jakim się warzy, czyli dać opcję: HERMS i możliwość pomiaru temp równolegle w HLT i MLT z możliwością wyboru, który czujnik prowadzi proces. A "propodefacto" fajnie jak było pełne wsparcie dla Hermsa z wizualizacjami nazwami itp., sporo osób w Polsce warzy na takim sprzęcie właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HERMS będzie ogarniany.

 

 

Czy wyświetlacz słaby...?, nie wiem, a nawet nie sądzę. Na razie na tej grafice nic w zasadzie nie ma więc wygląda jak wygląda. TFT to raczej inna pieść bo sam ekran jest z 10x droższy.

Chodzi też o to aby skorzystać z bazy sprzętowej która już istnieje, tak więc gdzieś pewnie pojawi się jakiś kompromis.

 

Do wyjścia PWM można by w zasadzie podłączyć tylko jakiś driver i z osobnego źródła zasilać mieszadło. Sterownik ma taki zasilacz bo taki był potrzebny do zasilania elektrozaworu w kolumnie rektyfikacyjnej.

 

 

Dwa przekaźniki nie mogą być. (baza sprzętowa, i wyjście PWM które zmieni obroty).

 

Czy można podpiać zewnętrzny A/D, w zasadzie można by. Pytanie tylko czy jest sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

znajdzie się tutaj pewnie osoba chętna poświecić chwilę swojego czasu na końcowe testy w zamian za dobry rabat (i to w sumie największy cel tego posta).

Ja mogę potestować. Aktualnie mam sterownik od konkurencji, więc będzie porównanie   :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy wyświetlacz słaby...?, nie wiem, a nawet nie sądzę. Na razie na tej grafice nic w zasadzie nie ma więc wygląda jak wygląda. TFT to raczej inna pieść bo sam ekran jest z 10x droższy.

Wcale nie chodzi mi o stosowanie TFT, bo to sterownik a nie przegladarka do zdjęć. Raczej chodzi mi o to żeby nie trzeba było tekstu opisujacego pojedyncze ustawienie dzielić na dwa wiersze. Wyświetlacz taki jak na zdjeciach (dedukuję że 128x64) wydaje sie być zbyt mały na szerokość do zaprezentowanego tekstu. Dlatego też wspomniałem o przeorganizowaniu menu jako alternatywa. Niemniej jednak gdyby tekst miał być taki długi to wartałoby się zastanowić nad innym wyświetlaczem (większa rozdziałka na szerokość).

Ale rozumiem oczywiście że to wersja deweloperska płytki, pewnie jedna z wielu i jeszcze wiele się może zmienić.

 

 

 

Do wyjścia PWM można by w zasadzie podłączyć tylko jakiś driver i z osobnego źródła zasilać mieszadło. Sterownik ma taki zasilacz bo taki był potrzebny do zasilania elektrozaworu w kolumnie rektyfikacyjnej.

Tak właśnie myślałem. Nie wiem tylko czy jest on wbudowany czy zewnętrzny. Jeśli zewnętrzny to można byłoby dać mocniejszy driver i grubsze ścieżki, a klient końcowy jak będzie chciał to dołączy sobie wydajniejszy zasilacz, a ten który tego nie potrzebuje to będzie używał takiego jaki jest w zestawie. Chodzi o elastyczność rozwiązania.

Oczywiście jeśli jest wbudowany to nie ma tematu, jeśli chcemy "skorzystać z bazy sprzętowej która już istnieje".

Choć można się zastanawiać....

 

 

 

Czy można podpiać zewnętrzny A/D, w zasadzie można by. Pytanie tylko czy jest sens.

A to takie było pytanie 'zaczepne', bo skoro bylo napisane "(bądź ogólnie cyfrowe I/O)" to zaciekawiło mnie czy można tam coś innego wpiąć i ewentualnie jak się komunikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea bardzo fajna.

Cieszę się z uwzględnienia Hermsa.

Ciekawe w jakim stopniu da się Hermsa na SKN Zautomatyzować.

Na pewno przydałoby się:

- 1a. temp. HLT do ustawienia ( na sztywno ) z możliwością korekty temperatury w czasie trwania programu 

- 1b. różnicowe sterowanie HLT : (temp HLT wyższa o zadaną od temp. zacieru)

- 1c . temp. HLT ustawiana na każdy etap osobno.

- Srerowanie grzałkami  z regulacją mocy

- możliwość przełączenia wyjść w tryb (przekaźnik) -miałem taką możliwość w jednej wersji SPZ i z powodzeniem używałem do sterowania el-zaworem  w Herms-IE 

- Możliwość ustawienia maxymalnej temp HLT.

 

Tyle z uwag jakie na szybko wpadły mi do głowy. Jeżeli do idei SPZ dodamy możliwości SKN to powinien wyjść ciekawy sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chce potestować i zakupić też jak będzie ok.

 

Moją małą sugestią jest to, żeby była możliwość ustawienia bezwładności gara (chętnie pogadam na ten temat przez telefon). Bo jeżeli gar jest dobrze zaizolowany z grzałką opaskową to sterownik często przegrzewał o 1 lub 2 stopnie. A jak pozmieniamy parametry w ukrytym menu (dwie strzałki) to bardzo wolno przechodzi przez progi temperaturowe, a dojście do 78 to już był problem.

 

ps. Zrobiłem kilka garów na starym sterowniku SPZ i jeden na Pamelu. Moim zdaniem SPZ był do tej pory najlepszym tego typu sterownikiem na rynku, więc tym bardziej cieszy mnie nowa wersja :)

Edytowane przez Kamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie bezwładności elementu grzejącego - również bym to docenił  :)

 

Teraz gdy sterownik jest wyposażony w więcej gniazd do czujników DS18b20, to może możliwe byłoby wprowadzenie parametru "bezwładności".

A może nawet sterownik by w "jakiś" sposób "inteligentny" (dostając temperatury z dwóch środowisk) obliczał odpowiedni margines?

Wiem, że łatwo się mówi, nie znam się na tyle - a, może jest to stosunkowo łatwa do zaimplementowana funkcja - a byłaby bardzo pomocna!, tam gdzie grzałki nie grzeją bezpośrednio zacieru, w układach gdzie rozumowanie włącz/wyłącz nie zawsze się sprawdza.

 

Jeżeli nowy sterownik byłby wyposażony w taką opcję - to bardzo chętnie bym taki nabył,

a w w fazie eksperymentalnej chętnie potestuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przydałaby się jeszcze jedna prosta funkcja a mianowicie procentowa regulacja mocą grzałki nawet jeżeli nie jest podpięta sonda temp lub nastąpi jej awaria. SPZ10 wywala błąd, że sonda jest niepodpięta i nic nie można zrobić (wtedy powinna być opcja przejścia do trybu ręcznego bez sondy). Różne są sytuacje z tymi czujnikami (miałem już tak, że odmówił mi posłuszeństwa w trakcie warzenia), a w razie awarii możliwe będzie doprowadzenie cyklu do końca samemu kontrolując temperaturę odpowiednio sterując mocą grzałki.

Edytowane przez Kamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Bo na urlop uciekłeś, Nie mniej temat niekoniecznie stracony jeśli "tłuczesz" warkę za warką.

 

Sterownik w końcu wylądował u Czujnika, może coś napisze jak tu dotrze. Na początku się naklnął, ostatnio wyszło że coś jest nieteges z wykrywaniem wrzenia i trzeba było warzyć na ręcznie ustawionej mocy. Zobaczymy jak się spiszę najnowszy soft.

 

Sterownik można kupić już od jakiegoś czasu.

 

----

wczoraj dodałem na stronę instrukcję obsługi http://bolecki.pl/pdf/SKN_SPZ_201.pdf

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na urlop uciekłeś, Nie mniej temat niekoniecznie stracony jeśli "tłuczesz" warkę za warką.

 

Sterownik w końcu wylądował u Czujnika, może coś napisze jak tu dotrze. Na początku się naklnął, ostatnio wyszło że coś jest nieteges z wykrywaniem wrzenia i trzeba było warzyć na ręcznie ustawionej mocy. Zobaczymy jak się spiszę najnowszy soft.

 

Sterownik można kupić już od jakiegoś czasu.

 

----

wczoraj dodałem na stronę instrukcję obsługi http://bolecki.pl/pdf/SKN_SPZ_201.pdf

Napiszę napiszę ale dopiero w niedzielę za chwilę jadę na drugą zmianę do roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.