Skocz do zawartości

Mikrobrowar Wielkobronowicki


Rekomendowane odpowiedzi

Czas przenieść na Piwo.org historię moich warek ;)

 

Dla porządku: Mikrobrowar Wielkobronowicki założyłem gdy mieszkałem jeszcze w Bronowicach Wielkich (dzielnica Krakowa) w 2005 roku. Od razu warzyłem piwa zacierane. Aktualnie warzę na krakowskim Starym Podgórzu i niestety z braku czasu musiałem przerzucić się na brew kity i ekstrakty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warzyłem:

 

warka #27 - piwo testowe ?-04 WES

 

 

Tak jak poprzednie piwo testowe z WES'a:

 

 

Nachmielony ekstrakt testowy ?-04 WES 1,7 kg + woda kranówa z Krakowa-Podgórza. Razem 10 litrów.

Taka aptekarska ilość piwa jest spowodowana tym, że chcę sprawdzić, do jakich piw nowy produkt WES'a się będzie nadawał.

 

drożdże Saflager S-23

 

 

blg 13

 

 

0,33 l brzeczki pozostawione do refermentacji

 

 

Piwo wyjdzie średnio chmielone o ciemno bursztynowym kolorze. Brewkit będzie się chyba nadawał na monachijskie ciemne lub na marcowe, zależnie od ilości wody i dodanych ekstraktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warzyłem:

 

warka #27 - piwo testowe ?-04 WES

 

 

Tak jak poprzednie piwo testowe z WES'a:

 

 

Nachmielony ekstrakt testowy ?-04 WES 1,7 kg + woda kranówa z Krakowa-Podgórza. Razem 10 litrów.

Taka aptekarska ilość piwa jest spowodowana tym, że chcę sprawdzić, do jakich piw nowy produkt WES'a się będzie nadawał.

 

drożdże Saflager S-23

 

 

blg 13

 

 

0,33 l brzeczki pozostawione do refermentacji

 

 

Piwo wyjdzie średnio chmielone o ciemno bursztynowym kolorze. Brewkit będzie się chyba nadawał na monachijskie ciemne lub na marcowe, zależnie od ilości wody i dodanych ekstraktów.

Mam pytanie, czy te drożdże dolnej fermentacji S-23 nie pozostawiają takich dziwnych posmaków jak np. S-33 (nie wiem jak to nazwać, drożdżowe czy estrowe). Bo zrobiłem ostatnio piwko pszeniczne na S-33 i mocno czuć drożdże, ciekawy jestem czy S-23 są bardziej neutralne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy te drożdże dolnej fermentacji S-23 nie pozostawiają takich dziwnych posmaków jak np. S-33 (nie wiem jak to nazwać, drożdżowe czy estrowe). Bo zrobiłem ostatnio piwko pszeniczne na S-33 i mocno czuć drożdże, ciekawy jestem czy S-23 są bardziej neutralne.

Pytanie jest takie co chcesz osiągnąć? Generalnie piwa pszeniczne są właśnie bardzo bogate w estry. Wobec tego, trochę mija się z celem robienie piwa pszenicznego, na drożdżach niepszenicznych. Jeśli już to sugerowałbym mały 10-15% dodatek słodu pszenicznego, w celu poprawy piany i nadania piwu takiej pewnej aksamitności. Wracając do drożdży to na pewno s-23 dadzą czystszy bukiet niż S-33, po pierwsze dlatego, ze są to drożdże dolnej fermentacji, w przeciwieństwie do s-33. Oczywiście wskazane, byłoby fermentowanie nimi w niższych temperaturach 10-14C.

A na odczuwalność drożdży w gotowym piwie kolosalny wpływ ma długość czasu jaki minął od zabutelkowania oraz zastosowanie cichej fermentacji. To nieprawda, że przy pszeniczniakach nie stosujemy cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shlangbaum Ty warzysz piwo z puszki i może dlatego nie stosujesz cichej. To może powodować, że jest więcej drożdży w piwie i dlatego tak mocno gazuje. To co pisze KOPYR, że w pszenicznych też stosuje się cichą ja nie mam doświadczenia z piwami pszenicznymi, ale uważam, że również powinno sie stosować cichą. Uwarzyłem weizenboka 17 blg i dałem po 7 dniach go na cichą i dalej fermentuje. Przy przelewaniu na cichą pachniało niesamowicie oczywiście na korzyść piwa. Chociaż było mętne mam nadzieję, że bedzie dobre. Ja osobiście nie gustuję w piwach pszenicznych no, ale kiedyś czeba zacząć. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pisze KOPYR, że w pszenicznych też stosuje się cichą ja nie mam doświadczenia z piwami pszenicznymi, ale uważam, że również powinno sie stosować cichą. Uwarzyłem weizenboka 17 blg i dałem po 7 dniach go na cichą i dalej fermentuje. Przy przelewaniu na cichą pachniało niesamowicie oczywiście na korzyść piwa. Chociaż było mętne mam nadzieję, że bedzie dobre. Ja osobiście nie gustuję w piwach pszenicznych no, ale kiedyś czeba zacząć. JK

ja często robię piwa pszeniczne i zazwyczaj nie robię cichej fermentacji. Uważam, że nie jest to konieczne. Piwa te są do szybkiej konsupcji - zlewam je do butelek po 7 dniach burzliwej i wypijam w przeciągu 2-3 miesięcy. Ostatnio zastosowałam cichą zobaczymy jaki będzie efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zbyt wielu doświadczeń w piwowarstwie domowym, bo to zaledwie nieco ponad póltora roku i czterdzieści kilka warek na koncie, ale kilka piw pszenicznych zrobiłem. Ponadto do wielu dodawałem niewielkie, rzędu do 20%, ilości słodu pszenicznego. I moim zdaniem fermentacja cicha jest jak najbardziej na miejscu. Pozwala zmniejszyć ilość " błota" z pszenicy, pozostawiając specyficzny smak i aromat. A jeśli komuś zależy na charakterystycznym dla pszeniczniaków zmętnieniu, to przecież zawsze może zakręcić butelką przed wlaniem piwa do szklanki. No, ale to tylko moje zdanie. Robiłem piwa pszeniczne zarówno z jak i bez cichej fermentacji. W moim odczuciu lepsze smakowo są te z zastosowaniem cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja jak wszystkie moje piwa daję na cichą to i pszenicę "DORI" również dałem. Byłem zdziwiony,że tak dużo osadu zostało po cichej. Warto było. Z 14 blg po burzliwej zeszło do 4. Po cichej zostało 2,5 blg. Taraz tylko trochę poczekam i zobaczymy co z tego bedzie. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

:D Jako się rzekło:

 

Masz duży PLUS u mojej Żony za etykietę RENATA ja niestety jej imieniem piwa jeszcze nie nazwałem. To chyba błąd muszę się poprawić.

Ja piwa imieniem swojej żony też jeszcze nie nazwałem. Chyba się jej podliżę i uwarzę w najbliższych dniach jakąś Pszeniczną Agnieszkę :)

Warka #28 - Pszeniczna Agnieszka (weizenbock)

 

na 15 litrów:

 

-ekstrakt pszeniczny WES 1,7 kg

-ekstrakt bursztynowy WES 1,7 kg

 

chmiel lubelski 20 g - 20'

 

drożdże Safbrew - WB03

 

 

blg 18

 

 

0,5 l brzeczki pozostawione do refermentacji

Edytowane przez shlangbaum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super bardzo się cieszę, że moj post przyniósł efekty. Ja będę musiał uwarzyć inne piwo jakiegoś lagera bo za pszeniczne czy weizenbocka dostałbym u mojej żony czerwoną kartkę, a rozwodu jeszcze nie chcę. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po, bagatelka, trzech miesiącach fermentacji zabutelkowałem wczoraj warkę #28. Hmm... ortodoksyjny weizenbock to nie jest... Piwo odfermentowało z 18 do 4 blg :)

 

 

drożdże Safbrew - WB03

W piwie pojawiły się lekko winne posmaki. Nie wiem, czy to zakażenie, czy te drożdże takie pozostawiają... Zakażenie to chyba nie jest, bo piwo nie skisło.

 

0,5 l brzeczki pozostawione do refermentacji

Nie domyłem butelki na brzeczkę i ta przefermentowała. Jak wybuchło podczas otwierania to urwało krachlę z butelki :rolleyes: Zamiaste brzeczki musiałem więc rozpuścić do refermentacji cukier kandyzowany bo nic lepszego nie miałem w domu :)

Edytowane przez shlangbaum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.