Skocz do zawartości

Dziwny smak i zapach piwa z brewkitu - zakażenie?


eXtrim

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytałem trochę na temat zakaże piwnych, niestety nadal nie mogę zidentyfikować dziwnego smaku i zapachu piwa z puchy.

Jedyne co mogę opisać to ściąganie na języku, smaku i zapachu nie jestem w stanie z niczym znanym porównać.

Wiem że trudno będzie zidentyfikować ( infekcję ? ), ale może ktoś z was miał podobne wrażenia smakowe.

 

Piwo to:

~20l Coopers Irish Stout

+1kg glukozy

 

fermentowało tydzień na burzliwej a potem tydzień na cichej w ~20-25*,

zabutelkowane z połowie stycznia, refermentuje w piwnicy.

Cały sprzęt dezynfekowałem pirosiarczynem potasu.

 

 

Chciałbym uniknąć podobnego posmaku już przy warce z zacieraniem.

 

Dodam jeszcze, że wg mnie ten zapach i posmak lżeje - pierwszą butelkę z tej "warki" otworzyłem ~dwa tygodnie po rozlewie i według mnie były bardziej wyczuwalne.

Edytowane przez eXtrim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Może są to posmaki alkoholu, rozpuszczalnikowe, właśnie taka dość nieprzyjemna alkoholowa goryczka? Przy temp. fermentacji 20-25 stopni i dodaniu do puchy glukozy jest to bardzo prawdopodobne, że masz w piwie wysokie alkohole, które dają Ci takie posmaki (fuzle, bimber, emulsja). Z czasem piwo się układa i traci niektóre ze złych posmaków, m. in wyczuwalny alkohol. Może dasz radę lepiej to opisać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to chyba to,

podobny zapach ( dużo bardziej nasilony oczywiście ) jest w pomieszczeniu po malowaniu kaloryferów,

po przepłukaniu ust piwem długo pozostaje w ustach niezbyt przyjemny smak alkoholu.

 

Więc wychodziło by na to, że za wysoka temperatura fermentacji...

czy istnieją drożdże, które w temperaturze ok 22-23 nie produkują takich nut smakowych?

 

Pytam bo nie mam za bardzo warunków do niższych temperatur otoczenia,

aktualnie w pokoju w którym zawsze stoi fermentor jest 23* a kaloryfer mam włączony tylko w łazience ( po ociepleniu bloku mało co grzeję )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy istnieją drożdże, które w temperaturze ok 22-23 nie produkują takich nut smakowych?

 

Jak napisał kolega, drożdże belgijskie, chociaż w tych piwach są wyczuwalne nuty alkoholowe, ale zgodne ze stylem. Ewentualnie można w wyższych temperaturach fermentować piwo pszeniczne. Im wyższa temperatura fermentacji tym więcej dostaniesz estrów (banany, guma balonowa). Nie wyjdzie weizen jakiś super przez to, ale na pewno będzie pijalny i do szybkiej degustacji :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z opcji jest zrobienie styropianowego pudła na fermentor, obklejenie go folią NRC i zbijanie temperatury za pomocą zamrożonych butelek.

To powinno załatwić sprawę, zrobię coś takiego jak znalazłem na forum:

Cxnwp.jpg

 

Mam jednak pytanie:

jaka jest dolna temperatura górnej fermentacji?

czy wahania temperatur w granicach dolnej dopuszczalnej temperatury i górnej podczas fermentacji dadzą gorszy rezultat niż stałe 17*?

Jakie są skutki zbyt niskiej temperatury fermentacji?

 

 

 

 

 

Ewentualnie można w wyższych temperaturach fermentować piwo pszeniczne. Im wyższa temperatura fermentacji tym więcej dostaniesz estrów (banany, guma balonowa).

Dobrze wiedzieć.

Edytowane przez eXtrim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wahania temperatury nie są wskazane, tym bardziej w takim dużym przedziale o jakim piszesz. Generalnie w takim pudle spokojnie utrzymasz temperaturę np 17 C, z wahaniem -1 +1, co już jest wystarczającym wynikiem.

Co do drożdży pszenicznych, to też nie fermentowałbym w temp. wyższej niż 19-20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drożdży pszenicznych, to też nie fermentowałbym w temp. wyższej niż 19-20 stopni.

 

Racja, ale pszeniczniak wybacza takie rzeczy :) Są różne szkoły. Jedni wyznają teorie Warnera - suma  temperatury zadania drożdży + temp. fermentacji = 30, a jedni podnoszą temp. nawet do 26 stopni, żeby zwiększyć ilość estrów. 

 

Off top, temat nie o weizenach. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.