Skocz do zawartości

Starter-problem?


Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko,

mam pewne wątpliwości odnośnie starteru na FM26. Starter 24h kręciłem na mieszadle i już prawie od kolejnych 24 stoi w lodòwce. Dziś zamierzam go zadać. Część z drożdży ładnie się zbiła i opadła na dno, na górze pozostała 0,5 cm kremowa piana.

Pytanie, czy pianę dekantować razem z brzeczka i zadać tylko drożdże z dna, czy zebrać pianę z powierzchni i zaszczepić Blonda? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko,

mam pewne wątpliwości odnośnie starteru na FM26. Starter 24h kręciłem na mieszadle i już prawie od kolejnych 24 stoi w lodòwce. Dziś zamierzam go zadać. Część z drożdży ładnie się zbiła i opadła na dno, na górze pozostała 0,5 cm kremowa piana.

Pytanie, czy pianę dekantować razem z brzeczka i zadać tylko drożdże z dna, czy zebrać pianę z powierzchni i zaszczepić Blonda? :-)

 

Zadawaj cały starter - kremowa piana to zdrowe dobre drożdże :) Nic nie dekantuj tylko cały siup do brzeczki 1-1,5 litrowy starter nie odczujesz nawet w smaku w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech tak się stanie! Pozdro i dzięki.

 

Edit:

Może podziele się swoimi spostrzeżeniami odnośnie starteru na FM 26, który wczoraj zadałem do Blonda 15blg/20l. Niech to będzie quasi podsumowanie, jako że to mój pierwszy starter i pierwszy raz użyte drożdże płynne, które w dodatku o kilka dni były już po terminie.

Starter przygotowałem z ekstraktu płynnego, ekstrakt 9blg/1.4l. Do obliczeń użyłem kalkulatora dostępnego, w sieci.

Starter 24h na mieszadle, z dość mocnym mieszaniem (niestety padł potencjometr i działał tylko w górnym zakresie), następnie 18h lodówka i przed rozpoczęciem warzenia, wyciągnite żeby nie narażać na zbyt duży skok temperatury (brzeczka po chłodzeniu 20°C).

Zgodnie z powyższymi radami zadecydowałem o zadaniu całości.

Niestety, nie mogłem pozbyć się grudek drożdżowych, mimo dość długiego mieszania. Trochę mnie ten fakt zaniepokoił, ale jak się okazało niepotrzebnie. Po ok. 8h miałem już widoczne oznaki fermentacji, czyli niskie krążki, wybulone wieczko, i wydobywające się CO2. Dziś burzliwa przebiega pełną parą, piana umiarkowana ok 4cm.

Dodam, że juz w starterze drożdże zrobiły robotę, było pięknie fenolowo :-)

Edytowane przez mazi-1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.