Skocz do zawartości

Sprawdzenie dokładności termometru


roberto_g

Rekomendowane odpowiedzi

Test 1:

Pomiar w czajniku z gotującą się wodą.

Było: 97’C, a wydawało mi się, że powinno być 100’C.

 

Witajcie,

Trochę odgrzebię temat i przyłączę się do dyskusji. Posiadam identyczny termometr z Browamatora. Mi również przy gotującej wodzie pokazywał 97 stopni, ale tylko wówczas kiedy termometr nie był w całości zanurzony.

Roberto_g spróbuj zrobić taki test, w którym weźmiesz garnek o takiej średnicy, że będziesz mógł położyć ten termometr na dnie, lub taki wysoki żeby termometr był całkowicie zanurzony. W moim przypadku dopiero wtedy pokazywał podczas gotowania równe 100 stopni.

Wynika z tego, że ten termometr pokazuje najdokładniejszy wynik kiedy jest całkowicie zanurzony w cieczy. W przypadku wody, która jest przezroczysta to nie ma problemu, bo nawet jak go położysz na dnie to będziesz widział skalę. Schody zaczynają się w momencie np. zacierania słodu. Wtedy żeby zobaczyć temperaturę to musisz go zanurzyć na jakieś 2/3 długości bo brzeczka jest nieprzezroczysta - nie możesz go zatopić, bo nie odczytasz wskazania. Ja podczas zacierania mam ten termometr w całości zanurzony, więc do odczytu muszę go wyjąć na jakieś 1/3 długości. Przynajmniej w moim przypadku jest wtedy tak, że momentalnie spada temperatura i odczyt jest utrudniony. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy tuż przed wyjęciem termometru w celu sprawdzenia temperatury zamieszam brzeczką, żeby ten rozkład temperatury był taki sam w całej objętości.

Wygląda na to, że ten termometr najlepiej działa kiedy jest całkowicie zanurzony. W przypadku wody jest ok, w przypadku zacierania słodu jest już gorzej.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj sprawdzałem info o temometrach alla france, dokładność i rodzaje jakie mają dostępne itp. Znalazłem tam informacje, ze pomiar termometrem powinien wyglądać tak:

- termometr powinien być zanurzony w cieczy do poziomu jaki wskazuje odczyt temp. Czyli jak mierzyć 50C to mniej więcej do połowy, a jak mierzysz 100C to prawie cały musi być zanurzony

- mają też termometry, które mają być zanurzone tylko 72 mm. Jest to wtedy oznaczone linią na termometrze.

Edytowane przez PiotrM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.