Skocz do zawartości

Gatunek piwa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Forum śledzę już od dłuższego czasu, wielokrotnie z niego korzystałem i cenię znajdującą się tutaj ogromną wiedzę. Piwo warzę już prawie rok, mam za sobą ok.10 warek ze słodów (wcześniej robiłem wina, dlatego trochę łatwiej było mi zacząć). Uwarzyłem już piwa różnych gatunków, głównie Weizeny,pale ale, APA, miodowe, wielozbożowe (które chyba nie jest osobym gatunkiem piwa).

Mój problem polega na tym, że nie mogę znaleźć gatunku (no, nie musi być gatunkowe), który by mi odpowiadał i którego szukam już od dawna.

Otóż szukam piwa o następujących cechach:

-złocisty kolor (nie jest konieczny), mętne

-piana dość trwała, ale nie jest to konieczne

-pełne w smaku, lekko słodkie. Pozostawiające przyjemny posmak w ustach.

-średnio chmielone (18-25 IBU)

-W zapachu owocowe, kwiatowe, mogą być tropiki, ale wolałbym kwiaty.

 

Jak mogę uzyskać powyższe cechy? Na wstępie zaznaczę, iż próbowałem już zacierania na słodko, aromatyzowania piwa (np.skórkami z pomelo i cytryny). dodatkiem różnych ziół (najlepiej spisał się chyba jałowiec), ale to wciąż nie jest to, czego szukam. Wszystkie piwa, które robiłem, dofermentowywały dość głęboko, przez co nie były zbyt "pełne" (nie znam lepszego określenia). Używałem drożdży US-05 i WB-06.

Jeśli chodzi o piwa kupne, to chyba najbliżej byłoby piwo CK Miodowe (z browaru CK Browar w Krakowie), tylko trochę mniej słodkie.

Będę niesamowicie wdzięczny za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczne na "prawdziwych" drożdżach - mogą być Gwoździe i Banany. Koźlak, Alt, Dunkel... Może jakiś Porter (np. Robust). Więcej w zasypie monachijskiego i karmelowych, zacieranie na słodko i dobre drożdże, a dostaniesz to co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie :) Właśnie wolałbym nie iść w kierunku pszenicznego. Są one lekko kwaśne, a ten smak jakoś średnio mi odpowiada.

O drożdżach S33 czytałem i w najbliższym czasie mam zamiar nastawić próbną warkę, żeby sprawdzić, co one potrafią. 

W wątku zaproponowanym przez Zasadę przeczytałem o dodatku maltodekstryny do piwa. Ktoś próbował takiego zabiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń irlandzkie ciemności dają sporo fajnych estrów w underpitchingu i przy okazji nie dominują profilu. Płytko fermentują - przynajmniej w moich mocniejszych piwach ;) więc słodyczy powinno trochę zostać. Ale zaznaczam, ze to tylko u mnie, więc lepiej poczekaj aż ktoś to zaneguje/potwierdzi. Super kwiaty czułem w pierwszej warce Zefira [sH Oktawia] ale u siebie tego nie zauważyłem. Obstawiam, że w browarze poszło go bardzo dużo.

Edytowane przez Roboraff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wyjść od klasycznego American Wheat. pół na pół Pilneński i Pszeniczny:

-złocisty kolor (nie jest konieczny), mętne

-piana dość trwała, ale nie jest to konieczne

-średnio chmielone (18-25 IBU)

Dorzuć pół kilo Monachijskiego i zatrzyj w 68 C:

-pełne w smaku, lekko słodkie. Pozostawiające przyjemny posmak w ustach.

Chmiel tylko na goryczkę i aromat. Mi się sprawdza w AW chmielenie na goryczkę,

chwilę po rozpoczęciu chłodzenia i na zimno, w sumie 50 - 60 gram chmielu jest akurat.

Zmniejsz ilość amerykańca a sypnij na koniec gotowania ze 30 g EKG:

W zapachu owocowe, kwiatowe, mogą być tropiki, ale wolałbym kwiaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mętne

AW mętne? Jakie drożdże stosujesz/ polecasz?

 

Mój American Wheat na drożdżach Mangrove Jack's M44 U.S. West Coast był mętny. Po kilku miesiącach nadal był solidnie opalizujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Us05. Mętne to złe słowo ale AW jest opalizujące. 

Na US-05 robiłem już American Wheat i mętny był, ale po ok.3 miesiącach ładnie się wyklarował.

Jednak piwo wyszło bardzo wytrawne, a jak mówiłem, chcę coś bardzo pełnego.

Czyli najlepiej będzie użyć S33 i do tego zasyp w więszości z pilsa,monacha i przenicznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.