Jump to content

White Labs - WLP565 Belgian Saison I Yeast


Recommended Posts

WLP565 Belgian Saison I Yeast

Classic Saison yeast from Wallonia. It produces earthy, peppery, and spicy notes. Slightly sweet. With high gravity saisons, brewers may wish to dry the beer with an alternate yeast added after 75% fermentation.

Attenuation: 65-75%

Flocculation: Medium

Optimum Fermentation Temperature: 68-75°F

Alcohol Tolerance: Medium

 

WLP565 Belgian Saison I Yeast

Klasyczne drożdże do Saisona z Wallonii. Produkują ziemiste, pieprzowe i przyprawowe nuty. Delikatnie słodkie. Przy Saisonach o wysokiej gęstości początkowej piwowarzy chcieli by piwo było wytrawne poprzez dodanie dodatkowych drożdży po przeprowadzeniu 75% fermentacji.

Odfermentowanie: 65-75%

Flokulacja: Średnia.

Temperatura fermentacji: 20-24°C.

Tolerancja na alkohol: Średnia.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Odpowiednik Wyeast 3724. Orginalne szczepy z browaru Dupont. Startują ekspresowo, po czym porzucają na jakiś czas robotę i po przerwie powoli dojadają swoje. Warto wtedy podnieść temperaturę fermentacji, nawet powyżej 30 stopni. W czasie burzliwej fermentacji przy temperaturze 28 stopni dużo wyczuwalnych estrów. O poziomie odfermentowania i walorach smakowych gotowej warki, jak zakończę fermentację. Zapewne więcej opinii znajdzie się w wątku o Wyeastach

 

Drożdże odfermentowały z 12 do 1Blg. Długo kończą fermentację. Pod koniec wyprodukowały ogrom aldehydu octowego (zielone jabłko), który usuwały przez kolejne 3 dni. 

Gęstwa bardzo luźna, młode piwo wyszło klarowne, lekko opalizujące.

 

Dwa miesiące po zabutelkowaniu w smaku niezły Saison. Drożdżom brakuje trochę nut cytrusowych. Profil bardziej w kierunku przyprawowości i delikatnej moreli. Jest delikatnie kwaskowe. Pomimo wysokiego odfermentowania piwo wydaje się pełne i słodkie w smaku. 

Pod koniec wyczuwalny aldehyd octowy. Jest to spowodowane albo natlenieniem albo tydzień czasu okazał się zbyt krótki do zredukowania całego aldehydu. Podejrzewam to drugie.

 

Odnośnie przeciągającej się fermentacji. Druga i kolejne warki odfermentowywały piwo znacznie szybciej. Łącząc tą informację z obecnością aldehydu wnioskuję, że starter najprawdopodobniej był za mały

Edited by Grzegorz Żukowski
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
W dniu 13.12.2019 o 13:17, Marek Cwanek napisał:

jak długo układał się smak piwa? 

 

Smak w moim przypadku układał się długo. Dopiero 2-3 miesiące po butelkowaniu było optymalnie ułożone do picia. Nie oznacza to, że wcześniej też nie było dobre. Ostatnio otworzyłem butelkę z "żelaznej rezerwy". Butelka leżakowała dobre 10 miesięcy. Odniosłem wrażenie, że piwo smakuje jeszcze lepiej. Bardzo orzeźwiające.

Wysoka temperatura fermentacji nie zaszkodziła, jednak porównując z warką fermentowaną w temperaturze 18 stopni, efekty w wyższych temperaturach wyszły gorsze.

Warka do powtórzenia w przyszłości. Skopiuję warkę kolegi i użyję zestawu chmieli Hellertau Blanc i Vic Secret. Bardzo dobrze się komponowały i podkręcały orzeźwiający charakter piwa.

Edited by Grzegorz Żukowski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.